REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – ekologiczna rewolucja

zielona energia
zielona energia

REKLAMA

REKLAMA

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami. 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w czołówce

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Działa z ramienia Polskiej Strefy Inwestycji, odpowiadając za kompleksową obsługę inwestorów w części województwa pomorskiego oraz w województwie kujawsko - pomorskim. Strefa udziela pomocy publicznej w postaci ulgi podatkowej na nowe inwestycje, ponadto służy przedsiębiorcom pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym oraz wspiera ich w poszukiwaniach dobrze wykwalifikowanej kadry. Realizując tak szerokie cele biznesowe PSSE nie zapomina przy tym, o minimalizowaniu wpływu na środowisko. 

REKLAMA

Audyt energetyczny narzędziem wspierającym inwestycje 

REKLAMA

W 2021 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wykonała audyt efektywności energetycznych należących do niej obiektów. W skutek tych działań PSSE we współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii stworzyła raport energetyczno-ekonomiczny, w którym opracowała przedsięwzięcia modernizacyjne przewidziane na lata 2021-2023. 

- Pierwszym efektem wykonanych audytów jest pozyskanie Świadectwa Efektywności Energetycznej o wartości 17,225 toe wydanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Docelowo chcemy pozyskać świadectwa o łącznej wartości 75,205 toe.  W 2022 roku  zakończyliśmy już I etap modernizacji obejmujący zaprojektowanie i wymianę opraw oświetlenia ulicznego na LED w lokalizacjach Kartoszyno oraz Ostaszewo (łącznie ok. 200 szt. opraw). Zrealizowaliśmy również modernizację węzłów cieplnych w budynkach kompleksu Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdańsku i wystąpiliśmy do Prezesa URE o wydanie kolejnych Świadectw Efektywności Energetycznej – wyjaśnia Krzysztof Chajewski Dyrektor Działu Obsługi Technicznej PSSE. 

Niższe zużycie ciepła dzięki sztucznej inteligencji 

REKLAMA

W celu poprawy efektywności energetycznej największego obiektu należącego do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czyli Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, zainstalowano na dachach panele fotowoltaiczne. Łączna moc paneli to na razie 100 kWp. Jest to pierwszy etap inwestycji. Efektem pracy instalacji są realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, ponieważ 100% produkcji zużywamy w autokonsumpcji. Do dnia dzisiejszego energia wyprodukowane przez instalację wynosi ponad 63MWh, co przekłada się, oprócz oczywistych korzyści takich jak niższe rachunki, na środowisko w postaci redukcji emisji CO2 o ponad 25 ton i jako ekwiwalent posadzonych drzew w liczbie ponad 740 sztuk. 

Ponadto dotychczasowy system sterowania, regulacji i zarządzania ciepłem,  oparty na prostym pomiarze temperatury zewnętrznej został zastąpiony przez rozwiązanie predykcyjne biorące pod uwagę temperaturę prognozowaną, uzupełnioną szeregiem dodatkowych czynników, takich jak przewidywane nasłonecznienie, opady, wilgotność powietrza, czy prędkości wiatru, przy stale monitorowanej temperaturze wewnętrznej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - Celem modernizacji było zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach Gdańskiego Parku, wykorzystywanego na potrzeby centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepła technologicznego, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego najemców. Ważnym czynnikiem zmiany było także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, powstających podczas produkcji ciepła – dodaje Krzysztof Chajewski. 

Farmy fotowoltaiczne zasilą infrastrukturę PSSE

Kolejnymi działaniami przewidzianymi do realizacji w 2023 r. przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną jest budowa kilku mikroinstalacji fotowoltaicznych w podstrefach Tczew, Żarnowiec i Ostaszewo, które będą zasilać infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz oświetlenie dróg wewnętrznych. Zrealizowana zostanie także kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych na LED w budynkach Gdańskiego Parku Naukowo - Technologicznego. Dokonując wybranych modernizacji Spółka znacząco poprawi efektywność energetyczną swoich obiektów, zredukuje ślad węglowy oraz przyczyni się do oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej.

- Minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne to nie tylko kierunki rozwoju naszej Spółki, ale także jej polityka. Do proekologicznych przedsięwzięć zachęcamy naszych inwestorów i partnerów biznesowych, dzieląc się dobrymi praktykami i zastosowanymi rozwiązaniami. Ponadto w działania ekologiczne angażujemy także naszych pracowników. Wspólne sadzenie drzew, czy sianie łąk kwietnych, niesie za sobą nie tylko korzyści dla środowiska, ale także integrację Zespołu – wyjaśnia Maciej Kazienko Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Obecnie spółka przystępuje do realizacji dużych projektów inwestycyjnych w obszarze energetyki odnawialnej. Wychodzimy naprzeciw potrzebom własnym i naszych inwestorów. Potrzeby własne to konieczność uzupełnienia pozostałego zapotrzebowania na energię elektryczną a także wygenerowanie dodatkowych przychodów dla spółki, wobec rosnących kosztów utrzymania majątku oraz zmiany struktury przyszłych przychodów. Potrzeby naszych inwestorów to konieczność zaopatrzenia w „zieloną energię” w celu likwidacji tzw. śladu węglowego w końcowym produkcie. To także korzyści ekonomiczne, gdyż produkowaną energię chcemy ostatecznie sprzedawać „po sąsiedzku” z wykorzystaniem tzw. linii bezpośredniej. Planowane inwestycje opiewają na łączną moc ok. 30 MWp. Chcemy naszym inwestorom w przyszłości oferować tereny inwestycyjne wraz dostępem do taniej, „zielonej energii” – dodaje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA