Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – ekologiczna rewolucja

zielona energia
zielona energia

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami. 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w czołówce

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Działa z ramienia Polskiej Strefy Inwestycji, odpowiadając za kompleksową obsługę inwestorów w części województwa pomorskiego oraz w województwie kujawsko - pomorskim. Strefa udziela pomocy publicznej w postaci ulgi podatkowej na nowe inwestycje, ponadto służy przedsiębiorcom pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym oraz wspiera ich w poszukiwaniach dobrze wykwalifikowanej kadry. Realizując tak szerokie cele biznesowe PSSE nie zapomina przy tym, o minimalizowaniu wpływu na środowisko. 

Audyt energetyczny narzędziem wspierającym inwestycje 

W 2021 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wykonała audyt efektywności energetycznych należących do niej obiektów. W skutek tych działań PSSE we współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii stworzyła raport energetyczno-ekonomiczny, w którym opracowała przedsięwzięcia modernizacyjne przewidziane na lata 2021-2023. 

- Pierwszym efektem wykonanych audytów jest pozyskanie Świadectwa Efektywności Energetycznej o wartości 17,225 toe wydanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Docelowo chcemy pozyskać świadectwa o łącznej wartości 75,205 toe.  W 2022 roku  zakończyliśmy już I etap modernizacji obejmujący zaprojektowanie i wymianę opraw oświetlenia ulicznego na LED w lokalizacjach Kartoszyno oraz Ostaszewo (łącznie ok. 200 szt. opraw). Zrealizowaliśmy również modernizację węzłów cieplnych w budynkach kompleksu Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdańsku i wystąpiliśmy do Prezesa URE o wydanie kolejnych Świadectw Efektywności Energetycznej – wyjaśnia Krzysztof Chajewski Dyrektor Działu Obsługi Technicznej PSSE. 

Niższe zużycie ciepła dzięki sztucznej inteligencji 

W celu poprawy efektywności energetycznej największego obiektu należącego do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czyli Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, zainstalowano na dachach panele fotowoltaiczne. Łączna moc paneli to na razie 100 kWp. Jest to pierwszy etap inwestycji. Efektem pracy instalacji są realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, ponieważ 100% produkcji zużywamy w autokonsumpcji. Do dnia dzisiejszego energia wyprodukowane przez instalację wynosi ponad 63MWh, co przekłada się, oprócz oczywistych korzyści takich jak niższe rachunki, na środowisko w postaci redukcji emisji CO2 o ponad 25 ton i jako ekwiwalent posadzonych drzew w liczbie ponad 740 sztuk. 

Ponadto dotychczasowy system sterowania, regulacji i zarządzania ciepłem,  oparty na prostym pomiarze temperatury zewnętrznej został zastąpiony przez rozwiązanie predykcyjne biorące pod uwagę temperaturę prognozowaną, uzupełnioną szeregiem dodatkowych czynników, takich jak przewidywane nasłonecznienie, opady, wilgotność powietrza, czy prędkości wiatru, przy stale monitorowanej temperaturze wewnętrznej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - Celem modernizacji było zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach Gdańskiego Parku, wykorzystywanego na potrzeby centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepła technologicznego, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego najemców. Ważnym czynnikiem zmiany było także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, powstających podczas produkcji ciepła – dodaje Krzysztof Chajewski. 

Farmy fotowoltaiczne zasilą infrastrukturę PSSE

Kolejnymi działaniami przewidzianymi do realizacji w 2023 r. przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną jest budowa kilku mikroinstalacji fotowoltaicznych w podstrefach Tczew, Żarnowiec i Ostaszewo, które będą zasilać infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz oświetlenie dróg wewnętrznych. Zrealizowana zostanie także kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych na LED w budynkach Gdańskiego Parku Naukowo - Technologicznego. Dokonując wybranych modernizacji Spółka znacząco poprawi efektywność energetyczną swoich obiektów, zredukuje ślad węglowy oraz przyczyni się do oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej.

- Minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne to nie tylko kierunki rozwoju naszej Spółki, ale także jej polityka. Do proekologicznych przedsięwzięć zachęcamy naszych inwestorów i partnerów biznesowych, dzieląc się dobrymi praktykami i zastosowanymi rozwiązaniami. Ponadto w działania ekologiczne angażujemy także naszych pracowników. Wspólne sadzenie drzew, czy sianie łąk kwietnych, niesie za sobą nie tylko korzyści dla środowiska, ale także integrację Zespołu – wyjaśnia Maciej Kazienko Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Obecnie spółka przystępuje do realizacji dużych projektów inwestycyjnych w obszarze energetyki odnawialnej. Wychodzimy naprzeciw potrzebom własnym i naszych inwestorów. Potrzeby własne to konieczność uzupełnienia pozostałego zapotrzebowania na energię elektryczną a także wygenerowanie dodatkowych przychodów dla spółki, wobec rosnących kosztów utrzymania majątku oraz zmiany struktury przyszłych przychodów. Potrzeby naszych inwestorów to konieczność zaopatrzenia w „zieloną energię” w celu likwidacji tzw. śladu węglowego w końcowym produkcie. To także korzyści ekonomiczne, gdyż produkowaną energię chcemy ostatecznie sprzedawać „po sąsiedzku” z wykorzystaniem tzw. linii bezpośredniej. Planowane inwestycje opiewają na łączną moc ok. 30 MWp. Chcemy naszym inwestorom w przyszłości oferować tereny inwestycyjne wraz dostępem do taniej, „zielonej energii” – dodaje.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

  Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

  30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

  Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

  Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

  31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

  Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

  Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

  W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

  Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

  W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

  Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

  Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

  Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

  Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

  Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

  Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.