REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – ekologiczna rewolucja

zielona energia
zielona energia

REKLAMA

REKLAMA

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami. 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w czołówce

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Działa z ramienia Polskiej Strefy Inwestycji, odpowiadając za kompleksową obsługę inwestorów w części województwa pomorskiego oraz w województwie kujawsko - pomorskim. Strefa udziela pomocy publicznej w postaci ulgi podatkowej na nowe inwestycje, ponadto służy przedsiębiorcom pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym oraz wspiera ich w poszukiwaniach dobrze wykwalifikowanej kadry. Realizując tak szerokie cele biznesowe PSSE nie zapomina przy tym, o minimalizowaniu wpływu na środowisko. 

REKLAMA

Audyt energetyczny narzędziem wspierającym inwestycje 

REKLAMA

W 2021 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wykonała audyt efektywności energetycznych należących do niej obiektów. W skutek tych działań PSSE we współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii stworzyła raport energetyczno-ekonomiczny, w którym opracowała przedsięwzięcia modernizacyjne przewidziane na lata 2021-2023. 

- Pierwszym efektem wykonanych audytów jest pozyskanie Świadectwa Efektywności Energetycznej o wartości 17,225 toe wydanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Docelowo chcemy pozyskać świadectwa o łącznej wartości 75,205 toe.  W 2022 roku  zakończyliśmy już I etap modernizacji obejmujący zaprojektowanie i wymianę opraw oświetlenia ulicznego na LED w lokalizacjach Kartoszyno oraz Ostaszewo (łącznie ok. 200 szt. opraw). Zrealizowaliśmy również modernizację węzłów cieplnych w budynkach kompleksu Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdańsku i wystąpiliśmy do Prezesa URE o wydanie kolejnych Świadectw Efektywności Energetycznej – wyjaśnia Krzysztof Chajewski Dyrektor Działu Obsługi Technicznej PSSE. 

Niższe zużycie ciepła dzięki sztucznej inteligencji 

REKLAMA

W celu poprawy efektywności energetycznej największego obiektu należącego do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czyli Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, zainstalowano na dachach panele fotowoltaiczne. Łączna moc paneli to na razie 100 kWp. Jest to pierwszy etap inwestycji. Efektem pracy instalacji są realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, ponieważ 100% produkcji zużywamy w autokonsumpcji. Do dnia dzisiejszego energia wyprodukowane przez instalację wynosi ponad 63MWh, co przekłada się, oprócz oczywistych korzyści takich jak niższe rachunki, na środowisko w postaci redukcji emisji CO2 o ponad 25 ton i jako ekwiwalent posadzonych drzew w liczbie ponad 740 sztuk. 

Ponadto dotychczasowy system sterowania, regulacji i zarządzania ciepłem,  oparty na prostym pomiarze temperatury zewnętrznej został zastąpiony przez rozwiązanie predykcyjne biorące pod uwagę temperaturę prognozowaną, uzupełnioną szeregiem dodatkowych czynników, takich jak przewidywane nasłonecznienie, opady, wilgotność powietrza, czy prędkości wiatru, przy stale monitorowanej temperaturze wewnętrznej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - Celem modernizacji było zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach Gdańskiego Parku, wykorzystywanego na potrzeby centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepła technologicznego, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego najemców. Ważnym czynnikiem zmiany było także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, powstających podczas produkcji ciepła – dodaje Krzysztof Chajewski. 

Farmy fotowoltaiczne zasilą infrastrukturę PSSE

Kolejnymi działaniami przewidzianymi do realizacji w 2023 r. przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną jest budowa kilku mikroinstalacji fotowoltaicznych w podstrefach Tczew, Żarnowiec i Ostaszewo, które będą zasilać infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz oświetlenie dróg wewnętrznych. Zrealizowana zostanie także kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych na LED w budynkach Gdańskiego Parku Naukowo - Technologicznego. Dokonując wybranych modernizacji Spółka znacząco poprawi efektywność energetyczną swoich obiektów, zredukuje ślad węglowy oraz przyczyni się do oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej.

- Minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne to nie tylko kierunki rozwoju naszej Spółki, ale także jej polityka. Do proekologicznych przedsięwzięć zachęcamy naszych inwestorów i partnerów biznesowych, dzieląc się dobrymi praktykami i zastosowanymi rozwiązaniami. Ponadto w działania ekologiczne angażujemy także naszych pracowników. Wspólne sadzenie drzew, czy sianie łąk kwietnych, niesie za sobą nie tylko korzyści dla środowiska, ale także integrację Zespołu – wyjaśnia Maciej Kazienko Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Obecnie spółka przystępuje do realizacji dużych projektów inwestycyjnych w obszarze energetyki odnawialnej. Wychodzimy naprzeciw potrzebom własnym i naszych inwestorów. Potrzeby własne to konieczność uzupełnienia pozostałego zapotrzebowania na energię elektryczną a także wygenerowanie dodatkowych przychodów dla spółki, wobec rosnących kosztów utrzymania majątku oraz zmiany struktury przyszłych przychodów. Potrzeby naszych inwestorów to konieczność zaopatrzenia w „zieloną energię” w celu likwidacji tzw. śladu węglowego w końcowym produkcie. To także korzyści ekonomiczne, gdyż produkowaną energię chcemy ostatecznie sprzedawać „po sąsiedzku” z wykorzystaniem tzw. linii bezpośredniej. Planowane inwestycje opiewają na łączną moc ok. 30 MWp. Chcemy naszym inwestorom w przyszłości oferować tereny inwestycyjne wraz dostępem do taniej, „zielonej energii” – dodaje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA