REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor bankowy – czy można się obawiać kryzysu?

sektor bankowy
sektor bankowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Początek tygodnia stoi zdecydowanie pod znakiem zapytania postawionym przed środową decyzją FED-u. Oczy wielu skierowane są w stronę eksperckich prognoz tego, jakie decyzje zostaną podjęte i jaki będą miały one wpływ zarówno na rynek Stanów Zjednoczonych, jak i globalny. Ostatnie głośne bankructwa banków zrodziły wiele pytań. Dotyczyły one głównie tego, czy jest to zwiastun powtórki krachu z 2008 roku, czy polskie banki są zagrożone i jak te wydarzenia mogą wpłynąć na nasz rynek. Na początku warto podkreślić, że szansa na wystąpienie dwa razy takiego samego kryzysu jest wręcz znikoma, a sytuacja w USA nie wpłynie bezpośrednio na właściwe funkcjonowanie naszych banków. W czym więc całe zamieszanie?

Stress test dla europejskich banków 

Na początku warto wspomnieć, że wydarzenia w USA budziły również wątpliwości w zakresie tego, jak zachowa się Europejski Bank Centralny w przypadku stóp procentowych. Jak się okazało EBC „nie wystraszył się” i podjął decyzję o ich podniesieniu o 50 pb. Ten ruch pokazuje, że walka z inflacją jest dla Europy ważniejsza niż niepokoje na rynku bankowym. Co więcej, można podejrzewać, że ta decyzja miała wprowadzić pewne uspokojenie na rynkach finansowych Unii Europejskiej. Czy to się udało? 

REKLAMA

Śmiało można stwierdzić, że echa potężnych zawirowań po bankructwie SVB i jego następstw powoli cichną. Jednak zdecydowanie pozostawiły po sobie ślady. 

REKLAMA

O tym, że kolejne decyzje FED-u, a jeszcze precyzyjniej oczekiwania wobec nich, ustawią kierunek na poszczególnych aktywach, przekonywać nikogo nie trzeba. Od wielu miesięcy inwestorzy wypatrywali wszelkich możliwych oznak zmiany narracji FED-u ws. dalszego kształtowania polityki monetarnej. Wiele wskazuje na to, że przypadek SVB pokazał, gdzie leży granica wytrzymałości rynku – podkreśla Tomasz Gessner. W poniedziałkowy poranek wyceny kolejnego ruchu Rezerwy Federalnej przesunęły się na 50/50 dla podwyżki stóp / pozostawienia stóp bez zmian. Pieczętuje to ostatni odczyt inflacji CPI w USA, która po styczniowym spowolnieniu tempa spadku, teraz wykonuje kolejny, bardziej zauważalny ruch w dół do 6% – dodaje. 

Rosnący koszt pieniądza to także coraz większe wyzwania dla tzw. firm zombie w Stanach Zjednoczonych, a więc podmiotów, będących w stanie działać tylko dzięki taniemu finansowaniu. Było ono tak wysokie, że cały zysk pokrywał tylko obsługę zadłużenia. W 2021 roku takie firmy odpowiadały za ok. 2,2 mln miejsc pracy w USA. Po serii silnych podwyżek stóp na przestrzeni ostatniego roku, teraz ich dalsze funkcjonowanie staje pod sporym znakiem zapytania, co tym samym może się za chwilę przełożyć negatywnie na rynek pracy. Ten zresztą już odczuwa skutki wyższych stóp procentowych, na razie głównie w sektorze technologicznym. Problem rosnącej stopy bezrobocia z czasem także zacznie spędzać sen z powiek Rezerwie Federalnej, co z kolei mogłoby być argumentem za wcześniejszym wycofaniem się z obecnej, restrykcyjnej polityki monetarnej, konsekwencją czego może być, chociażby powrót do słabszego dolara.

Czy czeka nas dolarowe zamieszanie? 

Jak obecnie wygląda sytuacja amerykańskiej waluty? Można podejrzewać, że USD może pozostawać pod presją, nawet, mimo że FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Warto więc wiedzieć, że słabsze USD ma wpływ również na naszą gospodarkę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waluta ta od dawna odgrywa ogromną rolę na światowych rynkach. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego udział USD stanowi prawie 60% w międzynarodowych rezerwach walutowych, dla porównania euro to niecałe 20%. Dolar zatem traktowany jest jako główna waluta rezerwowa świata.

Słabszy dolar – droższe surowce?

REKLAMA

Osłabienia dolara amerykańskiego w naturalny sposób podwyższyłoby ceny surowców, w tym również metali szlachetnych. Z wyższą ceną wyrażoną w dolarach amerykańskich m.in. złota mieliśmy do czynienia po piątkowym upadku SVB. Kruszec osiągnął wówczas około 1919 dolarów za uncję. Bankowe zamieszanie skierowało oczy inwestorów w kierunku bezpiecznej przystani. 

Kryzys związany m.in. z bankiem SVB pokazał, że wysoki udział bezpiecznych aktywów w naszym portfelu inwestycyjnym umożliwia nam zrównoważenie ryzyka i wpływa na jego stabilność. Dlatego, nawet jeżeli jesteśmy nastawieni na szybkie osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu, powinniśmy zabezpieczyć swój portfel i zainwestować w aktywa „safe haven” m.in. złoto czy obligacje skarbowe, które na pewnym poziomie uodpornią nas na globalne paniki i pozwolą na spokojnie przeanalizować sytuację – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Zwiększone zainteresowanie złotem widać już od dłuższego czasu, a co istotne, tendencja ta się utrzymuje i umacnia. Aktywo od początku roku zanotowało wyraźny wzrost, bo aż o około 9% patrząc na wyceny w PLN oraz USD – dodaje.

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA