REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor bankowy – czy można się obawiać kryzysu?

sektor bankowy
sektor bankowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Początek tygodnia stoi zdecydowanie pod znakiem zapytania postawionym przed środową decyzją FED-u. Oczy wielu skierowane są w stronę eksperckich prognoz tego, jakie decyzje zostaną podjęte i jaki będą miały one wpływ zarówno na rynek Stanów Zjednoczonych, jak i globalny. Ostatnie głośne bankructwa banków zrodziły wiele pytań. Dotyczyły one głównie tego, czy jest to zwiastun powtórki krachu z 2008 roku, czy polskie banki są zagrożone i jak te wydarzenia mogą wpłynąć na nasz rynek. Na początku warto podkreślić, że szansa na wystąpienie dwa razy takiego samego kryzysu jest wręcz znikoma, a sytuacja w USA nie wpłynie bezpośrednio na właściwe funkcjonowanie naszych banków. W czym więc całe zamieszanie?

Stress test dla europejskich banków 

Na początku warto wspomnieć, że wydarzenia w USA budziły również wątpliwości w zakresie tego, jak zachowa się Europejski Bank Centralny w przypadku stóp procentowych. Jak się okazało EBC „nie wystraszył się” i podjął decyzję o ich podniesieniu o 50 pb. Ten ruch pokazuje, że walka z inflacją jest dla Europy ważniejsza niż niepokoje na rynku bankowym. Co więcej, można podejrzewać, że ta decyzja miała wprowadzić pewne uspokojenie na rynkach finansowych Unii Europejskiej. Czy to się udało? 

REKLAMA

Śmiało można stwierdzić, że echa potężnych zawirowań po bankructwie SVB i jego następstw powoli cichną. Jednak zdecydowanie pozostawiły po sobie ślady. 

REKLAMA

O tym, że kolejne decyzje FED-u, a jeszcze precyzyjniej oczekiwania wobec nich, ustawią kierunek na poszczególnych aktywach, przekonywać nikogo nie trzeba. Od wielu miesięcy inwestorzy wypatrywali wszelkich możliwych oznak zmiany narracji FED-u ws. dalszego kształtowania polityki monetarnej. Wiele wskazuje na to, że przypadek SVB pokazał, gdzie leży granica wytrzymałości rynku – podkreśla Tomasz Gessner. W poniedziałkowy poranek wyceny kolejnego ruchu Rezerwy Federalnej przesunęły się na 50/50 dla podwyżki stóp / pozostawienia stóp bez zmian. Pieczętuje to ostatni odczyt inflacji CPI w USA, która po styczniowym spowolnieniu tempa spadku, teraz wykonuje kolejny, bardziej zauważalny ruch w dół do 6% – dodaje. 

Rosnący koszt pieniądza to także coraz większe wyzwania dla tzw. firm zombie w Stanach Zjednoczonych, a więc podmiotów, będących w stanie działać tylko dzięki taniemu finansowaniu. Było ono tak wysokie, że cały zysk pokrywał tylko obsługę zadłużenia. W 2021 roku takie firmy odpowiadały za ok. 2,2 mln miejsc pracy w USA. Po serii silnych podwyżek stóp na przestrzeni ostatniego roku, teraz ich dalsze funkcjonowanie staje pod sporym znakiem zapytania, co tym samym może się za chwilę przełożyć negatywnie na rynek pracy. Ten zresztą już odczuwa skutki wyższych stóp procentowych, na razie głównie w sektorze technologicznym. Problem rosnącej stopy bezrobocia z czasem także zacznie spędzać sen z powiek Rezerwie Federalnej, co z kolei mogłoby być argumentem za wcześniejszym wycofaniem się z obecnej, restrykcyjnej polityki monetarnej, konsekwencją czego może być, chociażby powrót do słabszego dolara.

Czy czeka nas dolarowe zamieszanie? 

Jak obecnie wygląda sytuacja amerykańskiej waluty? Można podejrzewać, że USD może pozostawać pod presją, nawet, mimo że FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Warto więc wiedzieć, że słabsze USD ma wpływ również na naszą gospodarkę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waluta ta od dawna odgrywa ogromną rolę na światowych rynkach. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego udział USD stanowi prawie 60% w międzynarodowych rezerwach walutowych, dla porównania euro to niecałe 20%. Dolar zatem traktowany jest jako główna waluta rezerwowa świata.

Słabszy dolar – droższe surowce?

REKLAMA

Osłabienia dolara amerykańskiego w naturalny sposób podwyższyłoby ceny surowców, w tym również metali szlachetnych. Z wyższą ceną wyrażoną w dolarach amerykańskich m.in. złota mieliśmy do czynienia po piątkowym upadku SVB. Kruszec osiągnął wówczas około 1919 dolarów za uncję. Bankowe zamieszanie skierowało oczy inwestorów w kierunku bezpiecznej przystani. 

Kryzys związany m.in. z bankiem SVB pokazał, że wysoki udział bezpiecznych aktywów w naszym portfelu inwestycyjnym umożliwia nam zrównoważenie ryzyka i wpływa na jego stabilność. Dlatego, nawet jeżeli jesteśmy nastawieni na szybkie osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu, powinniśmy zabezpieczyć swój portfel i zainwestować w aktywa „safe haven” m.in. złoto czy obligacje skarbowe, które na pewnym poziomie uodpornią nas na globalne paniki i pozwolą na spokojnie przeanalizować sytuację – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Zwiększone zainteresowanie złotem widać już od dłuższego czasu, a co istotne, tendencja ta się utrzymuje i umacnia. Aktywo od początku roku zanotowało wyraźny wzrost, bo aż o około 9% patrząc na wyceny w PLN oraz USD – dodaje.

Źródło: Tavex

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA