Szybkie naprawy usterek paneli fotowoltaicznych. Jak to działa?

Roczny koszt eksploatacji farmy słonecznej o mocy 1 MW wynosił jeszcze dwa lata temu ok. 50-70 tys. złotych. Przy obecnych cenach bezpieczniej jest założyć tę górną wartość, choć i taki scenariusz może się okazać zbyt optymistyczny.
Wczesne wykrycie usterki
Wczesne wykrywanie i usuwanie awarii modułów fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla wydajności oraz ciągłości wytwarzania energii. Farma przekształcająca energię słoneczną w elektryczną z maksymalną sprawnością zapewnia właścicielowi zysk i szybki zwrot z inwestycji w energetykę odnawialną. Na przeszkodzie do osiągnięcie tego celu stanąć mogą jednak problemy techniczne.
Co najczęściej psuje się na farmach słonecznych?
Eksperci wyróżnili kilka kategorii awarii, do jakich najczęściej dochodzi w elektrowniach słonecznych. Najbardziej dotkliwe usterki związane są z wadliwym montażem lub defektami samych modułów i ich ram. Mowa tu m.in. o pęknięciu przedniej szyby, w wyniku której dojść może do uszkodzenia ogniw i obwodów elektrycznych.
Poważnym zagrożeniem są również uszkodzenia folii PV, w której zatopione są ogniwa. Mogą one prowadzić do mikropęknięć obniżających wydajność energetyczną, a w skrajnych przypadkach także do powstawania tzw. hot-spotów. Termin ten oznacza obszary o znacznie podniesionej temperaturze, mogącej zaowocować stopieniem instalacji, a nawet pożarem. Źródłem ognia bywają także nieprawidłowo poprowadzone przewody i przegrzewające się skrzynki przyłączeniowe.
Specjaliści zwracają także uwagę na bardziej prozaiczne problemy wpływające na pracę farm słonecznych. Są to m.in. zanieczyszczenia paneli oraz ich montaż w zacienionych miejscach. Wszystkie usterki techniczne i błędy popełnione podczas budowy elektrowni mogą skutkować przestojami w produkcji energii i, co za tym idzie, stratami finansowymi.
Lepiej zapobiegać niż naprawiać
Zgodnie z przepisami budowlanymi, przeglądów instalacji fotowoltaicznych dokonywać trzeba co najmniej raz na 5 lat. Aby uniknąć poważnych i kosztownych awarii, stan farm PV warto jednak kontrolować częściej. Działania takie pozwolą uniknąć przerw w eksploatacji i zaoszczędzić na ewentualnych naprawach.
- Oczywiście nie da się przewidzieć i całkowicie wykluczyć wszystkich awarii, jakie mogą się pojawić na farmie fotowoltaicznej. Właściciele elektrowni słonecznych mogą jednak skutecznie im przeciwdziałać, dzięki regularnie prowadzonym kontrolom modułów PV - mówi Jacek Pawełczyk, CEO firmy SENSE Software.
Komentarze(0)
Pokaż: