REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki Polaków wyrażone w złocie na tle innych państw

złoto inwestycyjne
złoto inwestycyjne
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z danych GUS nasze przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na przestrzeni niecałych 10 lat wzrosło o ponad 2816 PLN. Należy jednak brać pod uwagę malejącą wartość nabywczą złotego i dynamicznie rosnące w ostatnich latach ceny. Jak faktycznie wzrasta wynagrodzenie Polaków? Jak to wygląda, stawiając za miarę ilość złota, jaką moglibyśmy kupić w poszczególnych latach. 

Jakie zarobki w Polsce? 

Na przestrzeni niecałych 10 lat przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wzrosło o około 2816 PLN, z poziomu 3837,20 PLN w 2013 roku do 6653,67 PLN w 2022 roku. 

REKLAMA

Warto wiedzieć, że – jak podaje GUS – w ub. r. ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 7,5% względem roku poprzedniego do 3010 PLN. Ewolucja ta miała wpływ na zmiany przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw. 

Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich? Według danych urzędu statystycznego Unii Europejskiej o średnich rocznych wynagrodzeniach pracowników UE w wymiarze pełnego etatu w 2021 roku Polska znalazła się na 4. miejscu od końca ze średnim wynagrodzeniem w wysokości 14,4 tys. euro. Wyprzedzają nas m.in. Niemcy oraz Grecy.

Siła nabywcza pieniądza to inny wskaźnik niż średnie zarobki w euro

Natomiast jeżeli jednak popatrzeć na siłę nabywczą wyrażoną w złocie Polska wypada pozytywnie. Z  danych wynika, że siła nabywcza polskich pensji spada stosunkowo wolno w porównaniu z przychodami Greków czy Niemców, a u tych ostatnich tendencja spadkowa jest najsilniejsza.

Zarobki wyrażone w złocie 

Jak wypadają nasze zarobki – odnosząc się do danych z naszego kraju – w momencie, gdybyśmy chcieli zainwestować w złoto? Pomimo tego, że wraz z upływem czasu zwiększały się nasze wynagrodzenia, rosła również wartość kruszcu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z analizy danych wynika, że za przecięte miesięczne wynagrodzenie wyrażone w PLN najwięcej złota moglibyśmy nabyć w latach 2013, 2017 i 2018. Pomimo, że nasze przecięte zarobki rosną, zmienia się również wiele innych aspektów – jak ceny i wartość PLN. Zmienia się również cena złota inwestycyjnego. 

Przyjmuje się, że miesięcznie powinniśmy przeznaczać na cele inwestycyjne od 10 do 20% swojego wynagrodzenia. Biorąc więc średnie zarobki w sektorze przedsiębiorstw 10 lat temu, a więc w 2013 roku, przeznaczenie miesięcznie 1/5 dochodu, czyli około 767 PLN, a więc 9204 PLN w całym roku na zakup złota inwestycyjnego, pozwoliłoby nam wówczas na zgromadzenie mniej więcej 80 gram złota, czyli około 2,5 uncji. Natomiast w przypadku chęci sprzedaży kruszcu w 2023 roku, otrzymalibyśmy pod koniec stycznia około 21 000 PLN. Wzbogacilibyśmy się więc o ponad 100% – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. 

Ten przykład wskazuje, że złoto inwestycyjne nie tylko pozwala na utrzymanie wartości swoich oszczędności, ale również ich pomnożenie. Podkreśla również, że jest to aktywo, którego wartość najlepiej określa czas i myśląc o inwestowaniu w ten kruszec, powinniśmy podejść do tego długoterminowo i nie ulegać chwilowym ruchom na giełdach.

tabela złoto

 

 

Inne

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA