Rząd ma zająć się projektem ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej
REKLAMA
REKLAMA
Uregulowanie działalności lombardów oraz wysokości odsetek
W porządku wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, który został opublikowany na stronach kancelarii premiera, znalazł się projekt ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Jednym z celów przygotowania projektu – który wcześniej nosił nazwę projektu ustawy o działalności lombardowej – jest uregulowanie działalności lombardów oraz wysokości odsetek i kosztów pozaodsetkowych, jakie te firmy naliczają.
REKLAMA
Zdefiniowanie pożyczki lombardowej
„Projektowana regulacja pozwoli na określenie transparentnych ram prowadzenia działalności lombardowej, które jasno określą obowiązki przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową, definicję i elementy umowy pożyczki lombardowej, pozaodsetkowe koszty regulowane w sposób zbliżony do UKK, pozwalający jednocześnie na uwzględnienie specyfiki branży, a także zasady dotyczące sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia lombardowego oraz zasady odpowiedzialności za naruszenie ustawy” – poinformowano w uzasadnieniu do projektu.
Jaka forma prawna dla lombardu?
REKLAMA
Wskazano, że przedsiębiorcy prowadzący działalność lombardową muszą mieć formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Poza tym projekt zakłada powstanie rejestru przedsiębiorców lombardowych, który będzie prowadzić KNF.
Projekt ogranicza także maksymalną wysokość odsetek, pobieranych przez lombardy, do poziomu, który jest określony w kodeksie cywilnym. Z kolei wysokość kosztów pozaodsetkowych, jakie będą mogły pobierać lombardy, będzie zależeć od długości umowy, jednak ich maksymalna wysokość nie będzie mogła przekroczyć 45 proc. Projekt zawiera także regulacje, które dotyczą sprzedaży przedmiotu, który jest zastawem pożyczki.
REKLAMA
REKLAMA