REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co inwestują Polacy? Rośnie popyt na złoto

złoto inwestycja
złoto inwestycja
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi Polacy (18-24 lata) po raz kolejny pozostają liderami oszczędzania. W ubiegłym roku środki finansowe udało się odłożyć aż 82% z nich. Równie wysoko pozostaje nieco starsza grupa (25-34 lata), wśród której na finansowym plusie było aż 75% respondentów. Czy młodzi inwestują swoje oszczędności równie chętnie, jak w 2021 roku? Jakie rozwiązania wybierają najczęściej? 

Młodzi nadal liderami oszczędzania

Ubiegły rok po raz kolejny nie należał do najłatwiejszych pod względem gospodarczym. Jednak pomimo wyzwań ponad połowie Polaków (63%) udało się odłożyć środki finansowe. Warto przy tym podkreślić, że jest to spadek o zaledwie 5 p.p. względem roku 2021.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach osób, którym udało się odłożyć środki finansowe, ponownie liderami są najmłodsi Polacy. Aż 82% respondentów w wieku 18-24 lata deklaruje odłożenie oszczędności w 2022 roku. W grupie starszej (25-34 lata) procent ten również utrzymuje się wysoko względem ogółu społeczeństwa, bo na poziomie 75%. 

Efektem częstszego oszczędzania wśród młodych może być fakt, że osoby te nie mają jeszcze tylu zobowiązań finansowych, a przede wszystkim kredytów mieszkaniowych, które po podwyżkach stóp procentowych, które miały miejsce przez prawie cały 2022 rok, znacząco mogły uszczuplić budżety domowe osób, które je posiadają – wskazuje Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych Tavex. Co również istotne, młodzi rzadziej od pozostałych grup wiekowych utrzymują własne rodziny przez co łatwiej im jest odłożyć zarobione środki finansowe w otoczeniu rosnących cen – dodaje. 

Najnowszy raport Biura Informacji Kredytowej wskazuje, że osoby do 25 roku życia stanowią tylko 5,2% wśród wszystkich kredytobiorców w roku 2022 (według liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych). Jest to spadek w stosunku do I połowy ubiegłego roku, kiedy to najmłodsi stanowili prawie 8% wszystkich osób zobowiązanych kredytem mieszkaniowym – źródło BIK S.A.

Mądry Polak po szkodzie na przykładzie krachu kryptowalut

REKLAMA

Pomimo tego, że ponad ¾ młodych Polaków oszczędziło w zeszłym roku, jedynie 40% osób z grupy wiekowej 18-24 lata postanowiło zainwestować odłożone środki finansowe. Wynik ten stanowi spadek względem roku 2021, kiedy to na pomnożenie swoich oszczędności zdecydowała się ponad połowa najmłodszych respondentów (53%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyną spadku liczby inwestujących w grupie najmłodszych Polaków mogą być m.in. zmiany w notowaniach oraz dostępności wybieranych przez nich rozwiązań. Przykładem mogą być popularne wśród młodych kryptowaluty. Jeszcze w I półroczu ubr. figurowały one na szczycie listy najczęściej wybieranych aktywów wśród respondentów w wieku 18-24 lata (41%). W drugiej części 2022 roku tych wskazań było o 15 p.p. mniej – jedynie 26%. 

Boom na kryptowaluty w 2021 roku, siła social mediów i moda wpłynęły na to, że młodzi wybierali inwestycje w cyfrowe waluty chętniej i liczniej niż inne aktywa. Rok 2022 był czasem dużych spadków na notowaniach, w tym najbardziej znanej kryptowaluty, czyli Bitcoina. W listopadzie 2021 roku wyceniany był on na ponad 261 tys. zł. W ciągu roku spadł do niespełna 76 tys. zł. Takie wahania kursów oraz dodatkowe wyzwania, z którymi musiała się mierzyć giełda wirtualnych walut, mogły spowodować, że wielu inwestorów wycofało się z tego rynku w kierunku bezpiecznych rozwiązań. 

W co inwestowali młodzi w 2022 roku?

Wśród młodych inwestorów widoczny jest jednak wciąż trend wyboru rozwiązań o wyższym ryzyku inwestycyjnym. Pomimo odstraszenia w II półroczu 2022 roku sporej części osób (w wieku 18-24 lata) wirtualne waluty w skali całego ubiegłego roku nadal są bardzo popularne i zajmują drugie miejsce z wynikiem 38%. Na pierwszym miejscu – w analizowanej grupie – znalazły się akcje na giełdzie (43%). Osoby w wieku 25-34 lata częściej stawiały na bezpieczniejsze rozwiązania, mianowicie lokaty (39%) i złoto inwestycyjne (26%).

Co ciekawe, zakup nieruchomości ¬– jako forma inwestycji – był wskazywany przez respondentów rzadko, zarówno w grupie młodszej 18-24 lata (3%), jak i w grupie 25-34 lata (11%) – czyli wśród osób o większej zdolności finansowej i kredytowej. Jest to znaczący spadek w stosunku do roku 2021, w którym na zakup nieruchomości pod inwestycję wskazało kolejno 9% i 24% respondentów.

Złoto zyskuje na popularności jako inwestycja

W ramach badania  osoby oszczędzające w 2022 roku zostały zapytane również o to, w co ich zdaniem warto inwestować obecnie. Najmłodsi respondenci wskazywali najczęściej: złoto inwestycyjne (36% w grupie 18-24 lata i aż 41% w grupie 25-34 lata) i nieruchomości (kolejno 35% i 33%). 

"Marzeniem" młodych Polaków w zakresie inwestycji wciąż pozostają nieruchomości i złoto. Nic dziwnego – oba aktywa są powszechnie utożsamiane z najlepszą formą zabezpieczenia kapitału w perspektywie długoterminowej. Warto jednak zwrócić uwagę na zasadniczą różnicę, która je dzieli. Chodzi tutaj o tzw. próg wejścia na rynek, czyli ilość kapitału niezbędnego do nabycia wybranej inwestycji. Złoto jawi się jako bardziej przystępna forma lokowania oszczędności, ponieważ wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów – podsumowuje Aleksander Pawlak. 

Jednak wiele młodych inwestorów mogło o tym nie wiedzieć i w związku z tym na złoto zdecydowało się znacznie mniej osób, niż deklarowało, że jest to aktywo, w które warto obecnie inwestować. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa oraz wsparcie tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na tym rynku – dodaje. 

Złoto notuje ciągły wzrost zainteresowania. Wzrost popularności tego kruszcu potwierdza również Światowa Rada Złota, która podaje, że w III kwartale 2022 roku globalny popyt na złoto (bez uwzględnienia rynku pozagiełdowego OTC) był o 28% wyższy wobec analogicznego okresu poprzedniego roku i wyniósł 1.181,5 ton. Rok 2022 zakończył się najwyższą sprzedażą złota od roku 1967 roku.

Źródło: Tavex 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • taktojest
    2023-02-15 12:29:34
    Ludzie inwestują w złoto, w walutę, nieruchomości. Mój znajomy zainwestował w nieruchomości włąsnie, zaczynał od jednego bloku a teraz ma osiedle. Wynajął zarządcę altiplano co dogląda nieruchomości i kasę zbija. Jak się ma pieniądze to trzeba inwestować bo przy tak wysokiej inflacji nie wiadomo co będzie
    0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

REKLAMA

Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

REKLAMA