REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co inwestują Polacy? Rośnie popyt na złoto

złoto inwestycja
złoto inwestycja
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi Polacy (18-24 lata) po raz kolejny pozostają liderami oszczędzania. W ubiegłym roku środki finansowe udało się odłożyć aż 82% z nich. Równie wysoko pozostaje nieco starsza grupa (25-34 lata), wśród której na finansowym plusie było aż 75% respondentów. Czy młodzi inwestują swoje oszczędności równie chętnie, jak w 2021 roku? Jakie rozwiązania wybierają najczęściej? 

Młodzi nadal liderami oszczędzania

Ubiegły rok po raz kolejny nie należał do najłatwiejszych pod względem gospodarczym. Jednak pomimo wyzwań ponad połowie Polaków (63%) udało się odłożyć środki finansowe. Warto przy tym podkreślić, że jest to spadek o zaledwie 5 p.p. względem roku 2021.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach osób, którym udało się odłożyć środki finansowe, ponownie liderami są najmłodsi Polacy. Aż 82% respondentów w wieku 18-24 lata deklaruje odłożenie oszczędności w 2022 roku. W grupie starszej (25-34 lata) procent ten również utrzymuje się wysoko względem ogółu społeczeństwa, bo na poziomie 75%. 

Efektem częstszego oszczędzania wśród młodych może być fakt, że osoby te nie mają jeszcze tylu zobowiązań finansowych, a przede wszystkim kredytów mieszkaniowych, które po podwyżkach stóp procentowych, które miały miejsce przez prawie cały 2022 rok, znacząco mogły uszczuplić budżety domowe osób, które je posiadają – wskazuje Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych Tavex. Co również istotne, młodzi rzadziej od pozostałych grup wiekowych utrzymują własne rodziny przez co łatwiej im jest odłożyć zarobione środki finansowe w otoczeniu rosnących cen – dodaje. 

Najnowszy raport Biura Informacji Kredytowej wskazuje, że osoby do 25 roku życia stanowią tylko 5,2% wśród wszystkich kredytobiorców w roku 2022 (według liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych). Jest to spadek w stosunku do I połowy ubiegłego roku, kiedy to najmłodsi stanowili prawie 8% wszystkich osób zobowiązanych kredytem mieszkaniowym – źródło BIK S.A.

Mądry Polak po szkodzie na przykładzie krachu kryptowalut

REKLAMA

Pomimo tego, że ponad ¾ młodych Polaków oszczędziło w zeszłym roku, jedynie 40% osób z grupy wiekowej 18-24 lata postanowiło zainwestować odłożone środki finansowe. Wynik ten stanowi spadek względem roku 2021, kiedy to na pomnożenie swoich oszczędności zdecydowała się ponad połowa najmłodszych respondentów (53%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyną spadku liczby inwestujących w grupie najmłodszych Polaków mogą być m.in. zmiany w notowaniach oraz dostępności wybieranych przez nich rozwiązań. Przykładem mogą być popularne wśród młodych kryptowaluty. Jeszcze w I półroczu ubr. figurowały one na szczycie listy najczęściej wybieranych aktywów wśród respondentów w wieku 18-24 lata (41%). W drugiej części 2022 roku tych wskazań było o 15 p.p. mniej – jedynie 26%. 

Boom na kryptowaluty w 2021 roku, siła social mediów i moda wpłynęły na to, że młodzi wybierali inwestycje w cyfrowe waluty chętniej i liczniej niż inne aktywa. Rok 2022 był czasem dużych spadków na notowaniach, w tym najbardziej znanej kryptowaluty, czyli Bitcoina. W listopadzie 2021 roku wyceniany był on na ponad 261 tys. zł. W ciągu roku spadł do niespełna 76 tys. zł. Takie wahania kursów oraz dodatkowe wyzwania, z którymi musiała się mierzyć giełda wirtualnych walut, mogły spowodować, że wielu inwestorów wycofało się z tego rynku w kierunku bezpiecznych rozwiązań. 

W co inwestowali młodzi w 2022 roku?

Wśród młodych inwestorów widoczny jest jednak wciąż trend wyboru rozwiązań o wyższym ryzyku inwestycyjnym. Pomimo odstraszenia w II półroczu 2022 roku sporej części osób (w wieku 18-24 lata) wirtualne waluty w skali całego ubiegłego roku nadal są bardzo popularne i zajmują drugie miejsce z wynikiem 38%. Na pierwszym miejscu – w analizowanej grupie – znalazły się akcje na giełdzie (43%). Osoby w wieku 25-34 lata częściej stawiały na bezpieczniejsze rozwiązania, mianowicie lokaty (39%) i złoto inwestycyjne (26%).

Co ciekawe, zakup nieruchomości ¬– jako forma inwestycji – był wskazywany przez respondentów rzadko, zarówno w grupie młodszej 18-24 lata (3%), jak i w grupie 25-34 lata (11%) – czyli wśród osób o większej zdolności finansowej i kredytowej. Jest to znaczący spadek w stosunku do roku 2021, w którym na zakup nieruchomości pod inwestycję wskazało kolejno 9% i 24% respondentów.

Złoto zyskuje na popularności jako inwestycja

W ramach badania  osoby oszczędzające w 2022 roku zostały zapytane również o to, w co ich zdaniem warto inwestować obecnie. Najmłodsi respondenci wskazywali najczęściej: złoto inwestycyjne (36% w grupie 18-24 lata i aż 41% w grupie 25-34 lata) i nieruchomości (kolejno 35% i 33%). 

"Marzeniem" młodych Polaków w zakresie inwestycji wciąż pozostają nieruchomości i złoto. Nic dziwnego – oba aktywa są powszechnie utożsamiane z najlepszą formą zabezpieczenia kapitału w perspektywie długoterminowej. Warto jednak zwrócić uwagę na zasadniczą różnicę, która je dzieli. Chodzi tutaj o tzw. próg wejścia na rynek, czyli ilość kapitału niezbędnego do nabycia wybranej inwestycji. Złoto jawi się jako bardziej przystępna forma lokowania oszczędności, ponieważ wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów – podsumowuje Aleksander Pawlak. 

Jednak wiele młodych inwestorów mogło o tym nie wiedzieć i w związku z tym na złoto zdecydowało się znacznie mniej osób, niż deklarowało, że jest to aktywo, w które warto obecnie inwestować. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa oraz wsparcie tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na tym rynku – dodaje. 

Złoto notuje ciągły wzrost zainteresowania. Wzrost popularności tego kruszcu potwierdza również Światowa Rada Złota, która podaje, że w III kwartale 2022 roku globalny popyt na złoto (bez uwzględnienia rynku pozagiełdowego OTC) był o 28% wyższy wobec analogicznego okresu poprzedniego roku i wyniósł 1.181,5 ton. Rok 2022 zakończył się najwyższą sprzedażą złota od roku 1967 roku.

Źródło: Tavex 

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA