W ponad 2 tys. sklepów będzie można zostawić żywność dla potrzebujących
REKLAMA
REKLAMA
- Gdzie można oddać żywność dla potrzebujących?
- Przed pandemią zbiórki dawały 700 ton żywności rocznie
- Więcej ubóstwa z powodu inflacji
- Ile żywności marnuje się rocznie na świecie?
Gdzie można oddać żywność dla potrzebujących?
REKLAMA
Federacja Polskich Banków Żywności poinformowała PAP, że w dniach 25-26 listopada w ponad 2 tys. sklepów w całej Polsce - zarówno w sieciach handlowych jak i w mniejszych palcówkach - przeprowadzona zostanie stacjonarna zbiórka żywności dla potrzebujących. To już 26. świąteczna zbiórka. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem "Święta godne, a nie głodne".
REKLAMA
W wybranych sklepach ustawione zostaną specjalne kosze, do których będzie można włożyć produkty żywnościowe z długim terminem przydatności jak np. ryż, mąka, kasza, makaron, konserwy, przetwory, czy słodycze. Akcję będzie można również wesprzeć finansowo za pośrednictwem strony internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/. Za zebrane w ten sposób pieniądze zostanie zakupiona żywność dla potrzebujących.
Przed pandemią zbiórki dawały 700 ton żywności rocznie
Federacja przyznała, że wcześniej pandemia, a obecnie trudna sytuacja gospodarcza, wpłynęły na zainteresowanie akcją i tym samym ilość zbieranych produktów w ramach świątecznej akcji. Przed 2020 rokiem banki żywności zbierały rocznie średnio 700 ton produktów. Najgorszy był pandemiczny 2020 rok, kiedy zebrano zaledwie 76 ton żywności. Rok temu w ramach świątecznej akcji było to już 250 ton.
Więcej ubóstwa z powodu inflacji
"Obecnie żyjemy w naprawdę ciężkich czasach. Podwyżki cen sprawiły, że w skrajnym ubóstwie znajduje się 1,6 mln Polaków, a wiele osób nierzadko większą część przychodu musi przeznaczać na żywność. Podczas zbliżającego się okresu bożonarodzeniowego nie zapominajmy o najbardziej potrzebujących, którzy nie mają możliwości spędzenia Świąt w gronie najbliższych, przy stole pełnym potraw" - wskazała prezes Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła, zachęcając do wzięcia udziału w świątecznej akcji zbiórki żywności.
Ile żywności marnuje się rocznie na świecie?
Banki żywności przypominają ponadto o problemie marnotrawstwa żywności. Na świecie marnotrawi się 1/3 wyprodukowanej żywności, co stanowi 1,3 mld ton. W Polsce, zgodnie z raportem Federacji, to jest 5 mln ton żywności, z czego 3 mln ton to straty wygenerowane przez gospodarstwa domowe. Najczęściej marnowanymi produktami są: pieczywo (37,1 proc.), owoce (30,3 proc.), warzywa (24,1 proc.), wędliny (16,6 proc.).
REKLAMA
REKLAMA