REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dolar uniwersalną walutą światową. Sojusz dyktatorów chce to zmienić

dolar brics
dolar brics

REKLAMA

REKLAMA

Dolar amerykański odgrywa ogromną rolę na światowych rynkach, udział USD stanowi prawie 60% w międzynarodowych rezerwach walutowych, dla porównania euro to niecałe 20%. Nie jest to jednak na rękę m.in. Rosji, która wraz z pozostałymi państwami BRICS dążą do zdetronizowania waluty z USA.

Czy powstanie „surowcowa” waluta rezerwowa alternatywna dla dolara?

Kraje należące do BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) w ostatnim czasie informowały, że pracują nad nową walutą rezerwową, która zamiast na zaufaniu (jak w przypadku dolara), miałaby się opierać na koszyku oferowanych przez nie surowców.

REKLAMA

REKLAMA

Biorąc pod uwagę prowadzoną w ostatnich latach przez te kraje (zwłaszcza dwóch największych, światowych producentów, czyli Chiny i Rosję) akumulację złota, można przypuszczać, że kruszec również znalazłby się w zakresie zabezpieczenia nowej waluty rezerwowej.

Powagi dodaje fakt, że Arabia Saudyjska wyraża zainteresowanie dołączeniem do BRICS. Warto wiedzieć, że państwo to od 1973 roku zobowiązane jest do sprzedawania ropy wyłącznie za dolary, w zamian za obronę Saudów przez wojska USA. Gdyby doszło teraz do zerwania tej umowy, mogłoby to doprowadzić do konfliktu Rosja, Chiny kontra USA. Hegemonia dolara, a więc i opartego na nim systemu monetarnego, stanęłaby pod wielkim znakiem zapytania.

Dolar jako waluta nr 1 na świecie

Szef Fed, Jerome Powell, już w marcu tego roku nie wykluczył możliwości istnienia więcej niż jednej waluty rezerwowej, co potwierdzałoby, że USA szykują się na taką ewentualność i ruchy BRICS.

REKLAMA

Zauważmy również, że Amerykanie są dziwnie spokojni wobec pojawiających się w ostatnich miesiącach informacji o ekspansji BRICS, zbliżeniu Saudów z Chinami, czy procesach odchodzenia od rozliczeń importowo-eksportowych w dolarze pomiędzy takimi krajami jak Indonezja, Chiny, Japonia, Tajlandia i Malezja, do których niebawem przyłączyć mają się też Singapur i Filipiny. Wygląda to trochę tak, jakby Amerykanie pogodzili się już z losem dolara, co tłumaczyłoby ruchy banków centralnych (znających od podszewki obecne słabości systemu monetarnego) z III kwartału br., w którym to dokonały rekordowych zakupów złota — komentuje Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych firmy Tavex.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potrzeba stworzenia nowej waluty rezerwowej wynika głównie z coraz mniej satysfakcjonującego podziału pracy między państwami reprezentującymi wschodni blok gospodarczy (m.in. kraje BRICS), a Amerykanami, którzy ciesząc się przywilejem posiadania waluty rezerwowej, latami kupowali od nich realne dobra i usługi za świeżo drukowane dolary, o systematycznie spadającej sile nabywczej.

Czy liderzy BRICS wywrócą system walutowy i zdetronizują dolara?

Dominacja dolara w międzynarodowych rezerwach walutowych jest duża (stanowi prawie 60%) – według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jest on używany częściej niż wszystkie inne waluty razem wzięte. Czy więc jego pozycja może zostać zagrożona?

Pozostaje czekać na podsumowanie czwartego kwartału 2022 roku przez Światową Radę Złota oraz przemyślenie własnego portfela inwestycyjnego, pod kątem jego dywersyfikacji i uważne śledzenie dalszych losów dolara – komentuje Tomasz Gessner.

Gdyby okazało się, że reprezentanci BRICS+ dojdą do porozumienia i utworzą wspólną, opartą na surowcach i gromadzonym od lat złocie walutę, wywołałoby to na rynkach finansowych „trzęsienie ziemi”. Oznaczałoby to, że kupienie dóbr i usług z tych krajów możliwe jest wyłącznie za ich walutę i w ten sposób kreowany jest na nią międzynarodowy, rynkowy popyt. Trzeba przyznać, że to bardzo uczciwe postawienie sprawy, uzależniające zapotrzebowanie na daną walutę od tego, co jej emitent ma realnie do zaoferowania.

W takiej sytuacji można sobie przewrotnie zadać pytanie, co do zaoferowania mają Amerykanie, że ich waluta używana jest w niemal 60% światowych rozliczeń. Zobowiązanie do ochrony militarnej Saudów w zamian za petrodolara, który zresztą najprawdopodobniej zmierza do końca, to trochę za mało. Realia są zatem takie, że głównym towarem eksportowym Amerykanów jest de facto dolar. W przypadku powstania waluty BRICS, zapotrzebowanie na amerykańską walutę drastycznie by spadło, a więc i jej siła. Diametralnie zmieniłaby się natomiast wycena złota, którego przywrócenie do wschodniego systemu monetarnego doprowadziłoby do jego silnej rewaluacji.

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA