REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacje medyczne a bariery formalne

healthtech
healthtech
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża healthtech oferuje przestrzeń na rozwój innowacji. Bariery formalne bywają jednak trudne do pokonania.

Startupy Health Tech przeżywają boom

REKLAMA

Od wybuchu pandemii Covid-19, innowacje technologiczne w sektorze opieki zdrowotnej przyspieszyły wykorzystanie i adaptację rozwiązań. Technologia umożliwiła lekarzom zdalne wsparcie pacjentów za pomocą telemedycyny, monitorowanie stanu zdrowia, cyfrowy dostęp do danych i narzędzi do komunikacji, elektroniczne recepty czy apteki internetowe. Cyfryzacja pozwoliła dostawcom opieki zdrowotnej pokonać luki w dostępie do świadczeń aby zapewnić pacjentom nieprzerwany i natychmiastowy dostęp do specjalistów.

REKLAMA

W efekcie, coraz częściej korzystamy z tych technologii - od rozwiązań telemedycznych do zdalnej opieki nad pacjentem, blockchainu do elektronicznej dokumentacji medycznej (EMR), sztucznej inteligencji (AI) do diagnozowania i profilaktyki oraz rozszerzonej rzeczywistość do wirtualnej opieki. Branża rozwija się w zawrotnym tempie, powstają nowe specjalizacje, a firmy poszukują ekspertów w wyspecjalizowanych branżach. Według Światowego Forum Ekonomicznego do 2030 r. ponad 1 miliard ludzi będzie potrzebował przekwalifikowania się do pracy w branży technologii medycznych. Biznes bada możliwości rozwoju, zbudowania modelu biznesowego i zrewolucjonizowania sektora opieki zdrowotnej.

Branża medyczna  przyciąga inwestorów

Branża przyciąga coraz więcej innowacji ale również inwestorów, którzy widzą w health care ogromny potencjał rozwoju i skalowania. Oczekuje się, że globalny rynek cyfrowej opieki zdrowotnej osiągnie 295,4 mld USD do 2028 r. Coraz większy dostęp społeczeństwa do urządzeń mobilnych i możliwość integracji zaawansowanych technologii, takich jak internet rzeczy (IoT) i sztuczna inteligencja (AI) oraz coraz częstsze wdrażanie technologii m-zdrowia do samodzielnego leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, to jedne z głównych czynników napędzających rynek . Choć technologiczne rozwiązania są głównie kojarzą z medycyną, to mają też zastosowanie w branży well-being.

Zdrowie psychiczne i leczenie zaburzeń

Pandemia, a w efekcie trudna sytuacja gospodarcza i wojny drastycznie wpłynęły na stan zdrowia psychicznego społeczeństwa. Jednocześnie, zaczęto dostrzegać jego znaczenie i wpływ na zdrowie fizyczne. Dbanie o psychikę i ogólne dobre samopoczucie zaczęło być podstawową potrzebą człowieka. Tak szybka popularyzacja obszaru well-being wpłynęła na dynamiczny wzrost jej wartości. Według badań przeprowadzonych przez Global Wellness Institute branża wellness jest wyceniana na 4,5 biliona USD i nadal rośnie w historycznym tempie. Społeczeństwo szuka nowych rozwiązań dla zdrowia, szczególnie takich, które zastąpią anachroniczne i często nisko efektywne działania tradycyjnej farmakologii.

Potencjalną innowacją są m.in. terapeutyczne substancje psychodeliczne, do których zalicza się w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

●             LSD,

●             psylocybinę,

●             DMT

●             meskalinę

REKLAMA

Naukowcy już od dekad informują o ich korzystnym wpływie chociażby w leczeniu stanów lękowych czy depresji i zespołu stresu pourazowego. Co więcej, pomagają w sytuacjach, gdy inne leki zawodzą. Szczególnie zainteresowanie budzi psylocybina, która wykazuje bardzo dobre działania m.in. przy leczeniu depresji lekoopornej. Z badań klinicznych Johns Hopkins wynika, że aż 80 proc. pacjentów z depresją lub stanami lękowymi w ciągu pół roku przyjmowania psylocybiny odczuło znaczną poprawę . Zdaniem ekspertów firmy researcherskiej Citron Research terapia bazująca na psylocybinie to najbardziej innowacyjne osiągnięcie w leczeniu depresji od 1988 r., kiedy zastosowano Prozac.

Terapeutyczne substancje psychodeliczne pomagają także w pokonaniu uzależnień od alkoholu, nikotyny oraz kokainy. Przy tym zalicza się je do bezpiecznych substancji, ponieważ nie uzależniają fizycznie, a do tego są mało (lub w ogóle) toksyczne. Niemniej ich stosowanie poza kontrolą lekarską lub terapeuty jest niewskazane i może prowadzić do skutków ubocznych, tak jak w przypadku tradycyjnych medykamentów. Nadal jednak ich wykorzystanie w medycynie utrudniają restrykcyjne przepisy prawne.

Aleksandra Maciejewicz, rzeczniczka patentowa i założycielka hubu ONDARE - specjalizującego się w obsłudze i komercjalizacji terapeutycznych psychodelików, podkreśla, że to nie tylko rynek z ogromnym i jeszcze niewykorzystanym potencjałem. To także segment obwarowany prawnie, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, by się w nim sprawnie poruszać. - Pomagamy inwestorom i startupom w analizie działań i ich legalizacji. Jesteśmy w stanie wesprzeć projekt od zalążka pomysłu, przez umowę założycieli, postawienie spółki, prowadzenie badań, po komercjalizację produktu. Obwarowań w Polsce jest mnóstwo, ale inne rynki, np. USA czy Wielka Brytania mimo podobnych obostrzeń, jednak prężnie się rozwijają. Z dobrym wsparciem także na naszym rodzimym rynku jest to możliwe. - podkreśla rzeczniczka.

Co ciekawe, rosnąca w zawrotnym tempie na Zachodzie branża startupów, rozwijających terapeutyczne zastosowanie psychodelików jest praktycznie nieobecna w Polsce. Konrad Pankiewicz, Partner Zarządzający w Leonarto VC, który jest jednym z innowatorów chcących zainwestować w tego typu startupy, zauważa, że branża terapeutycznych psychodelików jest bodajże jedyną niszą w Polsce, w której są inwestorzy, a nie ma startupów. To zupełnie nietypowa sytuacja, ponieważ zazwyczaj to startupy walczą o uwagę i pieniądze inwestorów. Patrząc z perspektywy biznesowej ten obszar ma ogromny potencjał inwestycyjny. Globalny rynek substancji psychodelicznych jest już wart 4,75 mld USD. Zaledwie w zeszłym roku zainwestowano 2 mld USD  w firmy działające w tym sektorze.

Wojciech Mroz jest kolejnym inwestorem gotowym do rozmów ze startupami pracujących nad innowacjami z tego obszaru, również widzi ogromny potencjał na tym rynku. Na dzień dzisiejszy prawie 1 miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu różnych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, co według badań powoduje stratę od 2 do 5 miliardów dolarów rocznie z powodu złego stanu zdrowia i spadku wydajności pracowników. A wraz z nadejściem Covid 19 problem stał się jeszcze bardziej wyraźny, ponieważ w ciągu jednego roku między 2019 a 2020 rokiem liczba osób zmagających się z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi i różnymi zaburzeniami lękowymi wzrosła o 26% do 28% .

Eksperci z branży podkreślają, że jeśli problem nie zostanie szybko zaadresowany, przewiduje się, że skala obecnego kryzysu zdrowia psychicznego w Stanach Zjednoczonych i Europie podwoi się do roku 2030, pozostawiając nas z coraz groźniejszym problemem niż ten, z którym mamy do czynienia obecnie . Sytuacja w Polsce jest równie trudna, dodając do tego społeczne tabu i brak zrozumienia powagi problemu depresji i chorób psychicznych.

Źródło: Ondare

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA