| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Emerytury mundurowe 2012 - zmiany

Emerytury mundurowe 2012 - zmiany

Emerytury mundurowe w 2012 roku najprawdopodobniej czekają zmiany. Policjanci i żołnierze przepracują 25 lat, a nie jak dotychczas 15.

Nowo przyjęci do służby policjanci i żołnierze będą musieli pracować 25 lat, 10 lat dłużej niż obecnie - zakłada rządowy projekt reformy emerytur mundurowych, który trafił do konsultacji społecznych. „Najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby włączenie pracowników służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego, ponieważ za obecne przywileje dla wybranych płacą wszyscy pozostali" - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

„Jednocześnie pracownicy służb mundurowych mogliby korzystać z emerytur pomostowych tak jak przedstawiciele innych zawodów, np. hutnicy czy maszyniści kolejowi. To znaczy, że wysokość ich emerytury zależałaby od wielkości ich wynagrodzeń w czasie całej aktywności zawodowej, a nie płacy w ostatnim miesiącu pracy, jak również od wieku przejścia na emeryturę. Obecna sytuacja jest głęboko niesprawiedliwa. Wysokość emerytury hutnika zależy od tego jak długo ją będzie pobierał, podczas gdy wysokość emerytury policjanta, zależy tylko w niewielkim stopniu od wieku przejścia na emeryturę.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Jeżeli w tej chwili nie ma politycznej determinacji na włączenie pracowników służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego, to powinniśmy przynajmniej, tak jak proponuje rząd, wydłużyć okres służby niezbędnej do uzyskania emerytury mundurowej z 15 do 25 lat, wprowadzić minimalny wiek przechodzenia na emeryturę na poziomie 55 lat, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, uzależnić wysokość emerytury od średniego wynagrodzenia w okresie służby, a nie od płacy w ostatnim miesiącu pracy" dodaje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.
Lewiatan dąży do ograniczenia wszelkich przywilejów emerytalnych i rentowych, aby powstrzymać wzrost podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, które zwiększają koszt pracy.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »