reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Waszyngton krok od porozumienia

Waszyngton krok od porozumienia

Amerykańscy politycy postanowili wykorzystać każdą wolną chwilę na negocjacje w kwestii podniesienia limitu zadłużenia USA. Kongresowi pozostał już tylko jeden dzień na zatwierdzenie albo odrzucenie przyjętego w niedzielę planu cięć budżetowych. Głosowanie nad projektem odbędzie się w poniedziałek.

Nowy projekt zyskał już aprobatę Białego Domu. Zakłada on podwyższenie limitu i cięcie wydatków budżetowych w ciągu dekady o 2,4 bln dolarów. Plan zakłada dwustopniowe cięcie wydatków, 900 mld teraz,, a kolejne 1,5 bln dolarów do 23 grudnia tego roku. Dodatkowo, za drugi krok będzie odpowiedzialna specjalna komisja, a nie połączone Izby. Oczekuje się, że opanowany przez Demokratów Senat przyjmie plan, jednak zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów może stawić większy opór, pomimo przychylności niektórych republikańskich kongresmenów. Oczy całego finansowego świata są teraz zwrócone w stronę Waszyngtonu i jeśli najbliższa doba przyniesie porozumienie, wówczas należy oczekiwać optymistycznego odreagowania na wszystkich rynkach.

Sesja azjatycka w poniedziałek przynosi oznaki ulgi, związanej z poczuciem, że spór budżetowy może nareszcie się zakończyć. Poprawa nastrojów przejawia się wzrostem apetytu na ryzyko wśród inwestorów, a w odwrocie dziś znajdują się aktywa „bezpieczne”, takie jak złoto, frank szwajcarski czy japoński jen. Jednak ruchy na rynkach nadal są stonowane, a inwestorzy jeszcze pozostają ostrożni, gdyż w ostatnich miesiącach politycy (zarówno w USA, jak i w strefie euro) pokazali wielokrotnie, że potrafią zrobić zwrot o sto osiemdziesiąt stopni w najmniej oczekiwanym momencie.

Przeczytaj również: Co mogłoby uchronić USA przed bankructwem?

Przyjęcie przez obie izby planu podwyższenia limitu zadłużenia nie będzie ostatnim aktem tego dramatu. Plan oszczędności rzędu 2,4 bln dolarów to zakłada mniejszą kwotę, niż wymaga agencja ratingowa S&P dla utrzymania najwyższego ratingu USA. Jeśli instytucja nie uzna, że decyzja liderów partii jest wystarczająca dla długoterminowej poprawy finansów publicznych, wówczas rynki finansowe znów doznają negatywnego szoku. Silna polaryzacja opinii wśród polityków nie stwarza dobrego podłoża pod przyszłe decyzje budżetowe i na pewno nie buduje zaufania agencji ratingowych. Dość zatem prawdopodobne wydaje się obniżenie ratingu „AAA” Stanów Zjednoczonych przez Standard & Poor’s, jednak pozostałe dwie agencje, Moody’s i Fitch, nie powinny pójść w jej ślady. Z tego też względu nerwowe reakcje rynków finansowych na wieść o obniżeniu ratingu raczej będą krótkotrwałe. W takiej sytuacji temat zadłużenia USA będzie można odpuścić na dłuższy czas.

Polecamy serwis: Kredyty

Poprawa otoczenia inwestycyjnego daje szansę na umocnienie się złotego podczas dzisiejszego handlu. Eurozłoty może testować poziom 3,97. Kontynuacja wzrostów na parach EUR/USD oraz EUR/CHF pozwoli na silniejsze umocnienie złotego wobec dolara i franka.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Plan oszczędnościowy Amerykanów zakłada cięcie wydatków o 2,4 bln dolarów.
Plan oszczędnościowy Amerykanów zakłada cięcie wydatków o 2,4 bln dolarów.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama