REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EFSF „Europejskim Funduszem Walutowym”?

REKLAMA

REKLAMA

Państwa Eurolandu, razem z sektorem prywatnym, przyznały Grecji 159 mld euro pomocy finansowej. Decyzja, która zapadła podczas czwartkowego spotkania na szczycie, powinna pomóc zaradzić na jakiś czas kłopotom Aten.

Jak na razie scenariusz ten jest realizowany – poprawa sentymentu widoczna była na wszystkich aktywach. Przede wszystkim zyskiwało euro, ponad 1 proc. względem dolara i franka szwajcarskiego. Spadek awersji do ryzyka negatywnie przekładał się na inne niż szwajcarska waluta „bezpieczne aktywa” – złoto spadało ze swoich ostatnich szczytów (1610 dolarów za uncję), srebro traciło 2 proc. Zielony kolor dominował na giełdowych parkietach po obu stronach Atlantyku. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze porozumienia w amerykańskim Kongresie w kwestii podwyższenia limitu zadłużenia. Dziś mija nieformalny termin zakończenia sporu tak ,aby zdążyć z oprawą legislacyjną przed 2 sierpnia, kiedy Stanom Zjednoczonym skończą się pieniądze na realizację zobowiązań. Jeśli dziś do tego dojdzie, rynki dostaną kolejny zastrzyk optymizmu, a wzrost bardziej ryzykownych aktywów zostanie podtrzymany.

REKLAMA

Przeczytaj również: Czy Grecja powinna wyjść ze strefy euro?

Na szczycie zapadła decyzja, że na drugi pakiet dla Aten składa się 109 mld euro rządowych środków, udział prywatnych inwestorów ustalono w wysokości do 50 mld euro. Dodatkowo wydłużono okres spłaty poprzednich pożyczek, przyznanych Grecji, Irlandii i Portugalii do 15 lat, a oprocentowanie pożyczek obniżono do 3,5 proc. (wcześnie koszt wynosił 4,5-5,8 proc.). Zwiększono też uprawnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Od teraz będzie on mógł skupować obligacje rządowe z rynku pierwotnego i wtórnego, stabilizując tym samym rynek i chroniąc go przed nagłą, spekulacyjną wyprzedażą. Fundusz będzie także udzielał pożyczek bankom komercyjnym w przypadku potrzeby dokapitalizowania. Zmiany są przełomowe, a prezydent Sarkozy nazwał je przekształceniem instytucji EFSF w Europejski Fundusz Walutowy.

Polecamy serwis: Kredyty

Udział sektora prywatnego będzie polegał na odpisaniu strat na obligacjach greckich w wysokości 37 mld euro, które zostaną od niego wykupione przez EFSF po obecnych cenach, niższych od wartości nominalnej długu. Wobec 340 mld euro całego zadłużenia Grecji nie jest to znaczna kwota, jednak ten zabieg pozwoli rządom państw europejskich stawić czoła krytyce publicznej, dotyczącej kolejnego zaangażowania pieniędzy podatników w ratowanie bankrutów. Dodatkowo rządy europejskie staną się gwarantami długu greckiego w przypadku niewypłacalności Aten i dzięki temu obligacje nadal będą honorowane przez ECB jako zastaw pod pożyczki dla banków komercyjnych. Tym samym znika ryzyko, że w przypadku pogorszenia statusu Grecji w opinii agencji ratingowych, greckie banki utracą płynność. Otwartym pytaniem pozostaje jednak, jak rynek zareaguje w przypadku ogłoszenia przez agencje ratingowe „selektywnego bankructwa” Aten. Wówczas możemy być świadkami kolejnego, negatywnego tąpnięcia, dlatego nadal należy bacznie obserwować rynek. Jest jeszcze za wcześnie, aby ogłaszać koniec kłopotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA