reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Apetyt na QE3

Apetyt na QE3

Z komentarza Bena Bernanke ze środy wynika, że dalsze stymulowanie gospodarki przez Fed poprzez luzowanie polityki monetarnej jest realne. Słowa te dały sygnał do zwyżki na rynkach akcji, ale zaszkodziły dolarowi.

Bernanke stwierdził podczas prezentacji półrocznego sprawozdania na temat polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych, że słabość gospodarki, zaobserwowana w ostatnich miesiącach, może być trwalsza niż oczekiwano, implikując potrzebę dodatkowego wsparcia ze strony banku centralnego. Perspektywa dodatkowych miliardów dolarów, które mogą trafić na rynek, stała się przeciwwagą dla europejskich problemów, wlewając szczyptę optymizmu w inwestorów. Bernanke nie podał żadnych konkretów, kiedy ewentualnie Fed będzie podejmował decyzję odnośnie QE3, jednak warto zaznaczyć, że czerwcowa rewizja w dół prognoz Fedu, względem kwietnia, nie uwzględniała fatalnych danych z rynku pracy (wzrost stopy bezrobocia do 9,2 proc.). Dlatego, jeśli następne raporty z gospodarki nie pokażą poprawy na tym polu, Fed może być skłonny do powrotu na ścieżkę łagodnej polityki monetarnej.

Słowa Bernanke pozwoliły na chwilę zapomnieć o problemach budżetowych w strefie euro, zdejmując z rynku odrobinę nerwowości. Dziś jednak trzeba wrócić do tematu, a na pierwszy plan wysuwa się aukcja włoskich obligacji. Szanse na jej pomyśle przeprowadzenie stają się coraz większe, co by oznaczało przyznanie wotum zaufania przez rynki finansowe. Do takich prognoz zachęca wczorajszy komentarz agencji ratingowej Fitch, zdaniem której włoski dług publiczny pozostanie stabilny, o ile rząd będzie realizował skutecznie plany reform finansów publicznych. Jednocześnie potwierdzona została stabilna perspektywa ratingu Włoch na poziomie AA-.

Przeczytaj również: Czy nastąpi silne odreagowanie na rynku?

Usunięcie z rynku obaw o Włochy pozostawi na stole Grecję, gdzie temat pomocy finansowej dla tego kraju wciąż pozostaje otwarty. Wczoraj niemiecki Financial Times donosił, że Europa rozważa wykup przez Grecję części swojego długu za 50 procent wartości, tym samym prowadząc do częściowej restrukturyzacji. Nie wiadomo, jak technicznie proces ten miałby zostać przeprowadzony, jak zareagują na to agencje ratingowe, ani w jaki sposób europejscy oficjele chcą uniknąć tzw. „credit event:, którego jeszcze kilka tygodni temu tak bardzo się obawiali. Odpowiedzi na te pytania mogą udzielić uczestnicy piątkowego, nadzwyczajnego szczytu UE, choć takie rozwiązania budzą wątpliwości o spokojne przyjęcie podjętych na zjeździe uchwał przez rynki finansowe.

Polecamy serwis: Kredyty

Poprawa nastrojów, jaka nastąpiła wczoraj po południu, udzieliła się także złotemu, który okresowo umocnił się do euro do poziomu 4,01. W mocy nadal pozostaje psychologiczny poziom wsparcia 4,0 i dopiero po jego przełamaniu można mówić o trwalszym umocnieniu polskiej waluty. Szansa na taki scenariusz może pojawić się po ogłoszeniu wyniku przetargu włoskich obligacji, który poznamy jeszcze przed południem. W drugiej części dnia uwagę przykuwać będą dane z gospodarki USA: sprzedaż detaliczna oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Agencja ratingowa Fitch utrzymała stabilną perspektywę ratingu Włoch na poziomie AA-.
Agencja ratingowa Fitch utrzymała stabilną perspektywę ratingu Włoch na poziomie AA-.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama