REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja sieje postrach na świecie

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu stóp procentowych do poziomu 1,5% dała początek spekulacjom, jakoby EBC chciał kontynuować zaostrzanie polityki pieniężnej. Chociaż reakcją na posunięcie banku centralnego było umocnienie euro, nie sposób nie dostrzec rozterek inwestorów, które przy okazji wyszły na jaw.

REKLAMA

Tak naprawdę decyzja EBC pozwoliła jedynie odrobić straty, poniesione w poprzednich godzinach, wczoraj po południu. Inwestorzy dobrze wiedzą, że wzrost kosztów pieniądza w strefie euro nie jest czynnikiem, sprzyjającym walce z kryzysem finansów publicznych. Po pierwsze, pogarsza warunki finansowania państw o największej wiarygodności, po drugie negatywnie oddziałuje na przyszłą koniunkturę gospodarczą, od której zależy w dużym stopniu stan budżetów państw. Dziś euro znów znajduje się pod presją, choć skala ruchu w dół nie jest na razie duża. Trzeba mieć jednak świadomość, że wspólna waluta, w relacji do dolara, znajduje się już bardzo blisko silnego, krótkoterminowego wsparcia, którego przełamanie zapowiadałoby trwalszy ruch w dół. Tę barierę stanowi 1,425 USD, od których dzieli euro mniej niż 1 cent.

REKLAMA

Co ciekawe, mimo oznak spowolnienia rozwoju gospodarczego na świecie, banki centralne nie odstępują na razie od kursu na zaostrzanie polityki monetarnej. W ostatnich dniach stopy wzrosły nie tylko w Eurolandzie, ale też w Chinach oraz Szwecji. To potwierdza wnioski, że inflacja wciąż traktowana jest jako zagrożenie, a jednocześnie utrzymuje się wiara w kontynuację ożywienia gospodarczego. Inwestorzy będą dziś poszukiwać potwierdzenia takiej diagnozy w raporcie z amerykańskiego rynku pracy.

Dowiedz się także: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie, a to nie sprzyja umocnieniu wspólnej waluty. Uwidaczniają się obawy inwestorów, związane z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez EBC i negatywnymi skutkami podnoszenia kosztów pieniądza. Podwyżki stóp mogą utrudnić finansowanie długów państw członkowskich strefy euro.

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po dość optymistycznych danych Halifax, dotyczących czerwcowych cen domów w Wielkiej Brytanii, wyliczenia Acadametrics mają już znacznie gorszy wydźwięk. Według tych wyliczeń ceny poszły w dół o 0,8%, do najniższego poziomu od 1,5 roku. W skali 12 miesięcy zniżka wyniosła 1,4%, czyli prawie tyle, ile wskazywał Halifax według którego zniżka wyniosła 1,6%.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w USA

Odsetek niewynajętych powierzchni biurowych w USA spadł w II kwartale do najniższego poziomu od 2 lat. Wyniósł 13,9% wobec 14,6% w trzech pierwszych miesiącach tego roku i 14,8% rok wcześniej. Poprawie sytuacji sprzyja przede wszystkim stopniowo rosnący popyt, będący pochodną rozwoju gospodarczego. W II kwartale podpisano umowy najmu 23,6 mln stóp kwadratowych powierzchni biurowych , co było najlepszym wynikiem od III kwartału 2006 r. Pierwsza połowa tego roku była pod tym względem najlepsza od 13 lat. W sumie podpisano umowy na 41,8 mln stóp kwadratowych powierzchni.

Zespół analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA