REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrót z zagranicą do nowelizacji

REKLAMA

REKLAMA

Resort gospodarki przygotował nowelizację ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Nowelizacje przyjęła Rada Ministrów.

Nowelizujący obrót z zagranicą dokument upraszcza m. in. postępowanie w zakresie wydawania zezwoleń na obrót z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla administracji. Rozszerza także zakres podmiotów uprawnionych do udziału w takich transakcjach. Dzięki temu, więcej podmiotów mających upoważnienie do posiadania towarów o znaczeniu strategicznym będzie mogło także dokonywać obrotu tymi towarami z zagranicą.

REKLAMA

Ponadto, proces wydawania niektórych rozporządzeń stanie się prostszy. Usunięto zapis zobowiązujący do ich uprzedniej konsultacji z innym ministrem, co usprawni i przyspieszy procedurę.

Nowe rozwiązania wprowadzą też zezwolenia generalne na obrót uzbrojeniem. Zmniejszy to uciążliwości związane z uzyskiwaniem przez firmy zezwoleń indywidualnych. Zrezygnowano z wymogu uzyskania zezwolenia przez przedsiębiorcę, który świadczy usługę polskiej firmie mającej już takie zezwolenie. Pozwoli to uniknąć wydawania więcej niż jednego zezwolenia dla tej samej transakcji.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis?

REKLAMA

Nowelizacja przewiduje też zmiany w stosowaniu wewnętrznego systemu kontroli (WSK). Z ustawy usunięto wymóg stosowania WSK przez 3 lata zanim podmiot będzie mógł skorzystać po raz pierwszy z krajowego zezwolenia generalnego. Zgodnie z nowymi zapisami tylko „przedsiębiorcy wnioskujący o zezwolenie na obrót uzbrojeniem lub korzystający z krajowego zezwolenia generalnego na obrót uzbrojeniem” będą zobowiązani do posiadania WSK. Co więcej, nowelizacja ogranicza kontrolę zgodności funkcjonowania WSK z liczby „co najmniej 5” do „3”, w okresie ważności certyfikatu wynoszącym 3 lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja likwiduje rozbieżności ustawy z rozporządzeniem Rady UE nr 428/2009 (zasady obrotu produktami podwójnego zastosowania) i implementuje postanowienia dyrektywy 43/2009/WE (zasady transferów wewnątrzunijnych uzbrojenia) oraz Wspólnego Stanowiska Rady UE 2008/944/WPZiB (kryteria rozpatrywania wniosków o wydanie zezwoleń na wywóz uzbrojenia do krajów trzecich).

Towary, technologie i usługi o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa to m. in. broń, amunicja i zapalniki, materiały wybuchowe, niektóre pojazdy terenowe, wojenne jednostki pływające i latające, bojowe środki chemiczne, sprzęt elektroniczny zaprojektowany do planowania i monitorowania działań ofensywnych, specjalistyczne urządzenia do szkolenia wojskowego wraz z oprogramowaniem, technologie itp.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA