reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Umocnienie jena i recesja w Japonii

Umocnienie jena i recesja w Japonii

Po wzroście, utrzymującym się 6 kwartałów z rzędu, japońska gospodarka ponownie weszła w fazę recesji. W ujęciu rocznym spadek PKB za pierwszy kwartał wyniósł 3,7% (po -3% r/r w IV kwartale 2010). Analitycy przewidują, że jeszcze przez trzy kolejne miesiące Japończycy będą odczuwać skutki marcowego trzęsienia ziemi.

O 10.30 napłynęły dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wyższa niż oczekiwano dynamika wzrostu sprzedaży (1,1 wobec konsensusu na 0,7% m/m) pomogła funtowi umocnić się względem dolara.

Dobry dla dolara okazał się odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Publikowany o 14.30 wskaźnik unemployment claims spadł do 409 z 438 tys. Rynek oczekiwał 421 tys. Znacznie gorzej wypadł sektor nieruchomości.

O godz. 16.00 rozczarowały doniesienia o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Po gorszych niż się spodziewano, wtorkowych odczytach pozwoleń na budowę i liczby rozpoczętych budów, spadki wykazał także wskaźnik existing home sales. W ujęciu rocznym sprzedaż spadła do 5,05 mln z 5,09 mln przed miesiącem, podczas kiedy oczekiwano wzrostu do 5,2. Słabo wypadł też indeks Philly Fed przemysłu przetwórczego, obsuwając się do 3,9 pkt. z 18,5 poprzednio.

Przeczytaj również: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

W efekcie, o 0,44% w dół zszedł indeks dolarowy. Dolar osłabił się nie tylko wobec waluty wrażliwej na ryzyko, jaką jest euro (EUR/USD rośnie piąty dzień z rzędu), czy walut wysoko oprocentowanych (dolary: nowozelandzki i australijski). Waluta amerykańska traciła też względem jena, uznawanego za „bezpieczną przystań”.

Analiza techniczna tej pary w ujęciu dziennym pokazuje możliwość dalszych spadków. Obecnie na wykresie tworzy się formacja spadającej gwiazdy (oznaczona strzałką na wykresie), którą potwierdziłyby ewentualne spadki w dniu dzisiejszym. Kurs znajduje się na newralgicznym poziomie 81,50. W pobliżu tej wysokości kilkukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy dochodziło do odwrócenia trendu. Jeżeli kurs USD/JPY spadnie poniżej tego pułapu, może dojść do kolejnego ataku na barierę 80. Jednak determinacja Banku Japonii, młot z 5 maja oraz wskazania RSI pokazują, że ten poziom najprawdopodobniej zostanie obroniony. Co więcej, kurs w ciągu kilku – kilkunastu dni powinien przetestować kwietniowy szczyt 85,492.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dziś poznamy ważne dla złotego dane o kondycji przemysłu i dynamice cen. O godzinie 14.00 opublikowana zostanie produkcja przemysłowa i montażowo-budowlana, która powinna podtrzymać siedmioprocentowe tempo wzrostu w ujęciu rocznym. Również o 14.00 poznamy inflację bazową. Indeks cen, z wyłączeniem żywności i energii, prawdopodobnie przyspieszył w kwietniu do 2,1% z 2% w marcu. O 16.00 poznamy nastroje konsumentów w strefie euro - rynek oczekuje dalszego spadku sentymentu do -12 z -11,6 poprzednio.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawdopodobnie dopiero jesienią PKB w Japonii ponownie wkroczy w fazę wzrostu.
Prawdopodobnie dopiero jesienią PKB w Japonii ponownie wkroczy w fazę wzrostu.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama