REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umocnienie jena i recesja w Japonii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Po wzroście, utrzymującym się 6 kwartałów z rzędu, japońska gospodarka ponownie weszła w fazę recesji. W ujęciu rocznym spadek PKB za pierwszy kwartał wyniósł 3,7% (po -3% r/r w IV kwartale 2010). Analitycy przewidują, że jeszcze przez trzy kolejne miesiące Japończycy będą odczuwać skutki marcowego trzęsienia ziemi.

O 10.30 napłynęły dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wyższa niż oczekiwano dynamika wzrostu sprzedaży (1,1 wobec konsensusu na 0,7% m/m) pomogła funtowi umocnić się względem dolara.

REKLAMA

Dobry dla dolara okazał się odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Publikowany o 14.30 wskaźnik unemployment claims spadł do 409 z 438 tys. Rynek oczekiwał 421 tys. Znacznie gorzej wypadł sektor nieruchomości.

O godz. 16.00 rozczarowały doniesienia o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Po gorszych niż się spodziewano, wtorkowych odczytach pozwoleń na budowę i liczby rozpoczętych budów, spadki wykazał także wskaźnik existing home sales. W ujęciu rocznym sprzedaż spadła do 5,05 mln z 5,09 mln przed miesiącem, podczas kiedy oczekiwano wzrostu do 5,2. Słabo wypadł też indeks Philly Fed przemysłu przetwórczego, obsuwając się do 3,9 pkt. z 18,5 poprzednio.

Przeczytaj również: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

W efekcie, o 0,44% w dół zszedł indeks dolarowy. Dolar osłabił się nie tylko wobec waluty wrażliwej na ryzyko, jaką jest euro (EUR/USD rośnie piąty dzień z rzędu), czy walut wysoko oprocentowanych (dolary: nowozelandzki i australijski). Waluta amerykańska traciła też względem jena, uznawanego za „bezpieczną przystań”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza techniczna tej pary w ujęciu dziennym pokazuje możliwość dalszych spadków. Obecnie na wykresie tworzy się formacja spadającej gwiazdy (oznaczona strzałką na wykresie), którą potwierdziłyby ewentualne spadki w dniu dzisiejszym. Kurs znajduje się na newralgicznym poziomie 81,50. W pobliżu tej wysokości kilkukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy dochodziło do odwrócenia trendu. Jeżeli kurs USD/JPY spadnie poniżej tego pułapu, może dojść do kolejnego ataku na barierę 80. Jednak determinacja Banku Japonii, młot z 5 maja oraz wskazania RSI pokazują, że ten poziom najprawdopodobniej zostanie obroniony. Co więcej, kurs w ciągu kilku – kilkunastu dni powinien przetestować kwietniowy szczyt 85,492.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dziś poznamy ważne dla złotego dane o kondycji przemysłu i dynamice cen. O godzinie 14.00 opublikowana zostanie produkcja przemysłowa i montażowo-budowlana, która powinna podtrzymać siedmioprocentowe tempo wzrostu w ujęciu rocznym. Również o 14.00 poznamy inflację bazową. Indeks cen, z wyłączeniem żywności i energii, prawdopodobnie przyspieszył w kwietniu do 2,1% z 2% w marcu. O 16.00 poznamy nastroje konsumentów w strefie euro - rynek oczekuje dalszego spadku sentymentu do -12 z -11,6 poprzednio.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA