REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku eurodolara odnotowano największy od 27 kwietnia wzrost. Po poniedziałkowych zwyżkach względem złotego amerykańska waluta zawróciła, kierując się w stronę 2,80. Taki kurs może sugerować trend spadkowy w tym tygodniu.

REKLAMA

Złotemu pomogły wczorajsze doniesienia o osiągniętym konsensusie ministrów finansów w kwestii bailoutu Portugalii. Wart 78 mld euro, 3-letni pakiet pomocowy pomoże Lizbonie ustabilizować sytuację gospodarczą. Oczywiście, pod warunkiem wprowadzenia dalszych cięć w budżecie i kontynuowania programu prywatyzacji.

REKLAMA

W znacznie gorszej sytuacji jest Grecja, której nie wystarczyło 110 mld euro i rok czasu na poprawę sytuacji. 12 miesięcy po przyznaniu pakietu pomocowego, temat długów tego kraju wciąż jest głównym punktem debat w strefie euro. Jednak tym razem politycy wydają się działać znacznie ostrożniej, mówiąc o ewentualnym, obłożonym wieloma „ale” „reprofilowaniu” wymagalności długu, zamiast restrukturyzacji. Na razie można znaleźć potwierdzenie słuszności wyboru tej drogi. Wczoraj piąty dzień z rzędu taniały greckie CDS-y – instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem niewypłacalności dłużnika. Rosła wartość euro, a wraz ze wspólną walutą umacniał się złoty. Rynek walutowy wciąż za słuszną uznaje korelację złotego z euro w kontekście wstąpienia Polski do Eurolandu i konwergencji obu gospodarek.

Przeczytaj również: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Analiza techniczna sytuacji pary USD/PLN w ujęciu dziennym pokazuje istnienie silnego oporu w pobliżu bariery 2,80. Na poziomie 2,7949 znajduje się 50% zniesienie fali 3, a pułap 2,7988 to minimum fali 1. Jeżeli kurs nie wybije się ponad tą granicę, cały ruch wzrostowy, jaki dokonał się w maju, stanie się falą nr 4. Ponieważ fale 1 i 3 są podobnej wielkości, ewentualna fala 5 powinna być dłuższa. W przypadku realizacji scenariusza pięciofalowej struktury spadkowej, analiza ekspansji Fibonacciego pokazuje możliwość dojścia kursu USD/PLN w dłuższym okresie nawet do 2,26.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że w perspektywie kolejnych kilku miesięcy złoty może znacząco umocnić się względem dolara, dziś kurs USD/PLN ma szansę wzrosnąć. W ujęciu 30-minutowym rynek Forex wczoraj i dzisiaj respektował zniesienia Fibonacciego od fali zwyżek (niebieska linia), jakie miały miejsce w piątek i poniedziałek w Azji. Wczoraj pod koniec sesji europejskiej para USD/PLN respektowała wsparcie na 2,7553 (zniesienie 61,8%). Dzisiaj kurs zatrzymał się w pobliżu wyższego pułapu – 2,7638, który wynika ze zniesienia 50% wspomnianej fali. Wzrostową dywergencję sygnalizuje wskaźnik RSI. Jeżeli więc dojdzie do wybicia ponad fioletową linię trendu spadkowego, dolar prawdopodobnie dojdzie ponownie do bariery 2,80. Jego zachowanie w tym obszarze będzie kluczowe dla rozwoju sytuacji w najbliższych dniach. Prawdopodobnie jednak kurs tej pary spadnie, szczególnie że dolar nie ma ostatnio wsparcia ze strony fundamentów.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Dane makro pokazały wczoraj znacznie niższy od oczekiwań napływ kapitałów do Ameryki. Popularny TIC (Treasury International Capital) spadł o ponad 3 md dol. względem poprzedniego odczytu (24 mld względem 27,2 mld) i aż o 36 mld względem konsensusu (60 mld). Słabszy był też indeks NY Empire State. Indeks, pokazujący kondycję firm produkcyjnych stanu Nowy Jork, obniżył się z 21,7 do 11,88. Nie tego oczekiwał rynek, prognozujący wielkość 20.

Dziś poznamy bardzo ważne dane z sektora nieruchomości – kwietniowe pozwolenia na budowę i liczba rozpoczętych budów domów w USA. Obie zmienne będą opublikowane o 14.30 i od nich powinny zależeć dzisiejsze nastroje za oceanem.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA