reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Co z PKB w 2011r.?

Co z PKB w 2011r.?

Wzrost PKB w 2011 roku o 4,2 - 4,3% przewidują ekonomiści. Ma się do niego przyczynić rosnąca konsumpcja oraz nabierające tempa inwestycje przedsiębiorstw.

Przy ciągle wysokich wydatkach na inwestycje ze środków unijnych (publicznych) inwestycje łącznie powinny dać drugą, solidną „nogę" wzrostu gospodarczego w bieżącym roku. Natomiast negatywny wpływ na wzrost PKB w 2011 r. będzie miał eksport netto. Mimo, że polscy eksporterzy radzą sobie całkiem dobrze, szczególnie, że silnie ruszyła niemiecka gospodarka, główny partner handlowy Polski, to jednak rysująca się tendencja powolnego, ale jednak wzmacniania się złotego (które powoduje spadek przychodów eksporterów) oraz jego silne fluktuacje względem innych walut nie sprzyjają zainteresowaniu kolejnych (szczególnie mniejszych) firm wchodzeniem na rynki zewnętrzne ze swoimi produktami i usługami. Liczba firm-eksporterów nie zmieni się istotnie.

„W 2011 r. dynamika przychodów ze sprzedaży nie będzie znacząco wyższa - 7 proc. wobec 5 proc. w 2010 r. Koszty będą rosły wolniej niż przychody , ale ta relacja będzie się pogarszać - przede wszystkim w efekcie wyższych cen surowców, konieczności dalszego zwiększania zapasów, wzrostu kosztów finansowych (tak ze względu na większe zapotrzebowanie na kapitał, jak i ze względu na wzrost stóp procentowych) oraz większe koszty amortyzacji w wyniku wzrostu inwestycji. Wielką niewiadomą jest rynek pracy - wpływ na pozyskiwanie pracowników i koszty z tym związane pełnego otwarcia rynku pracy w Niemczech" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka PKPP Lewiatan.

Polecamy: Od czego może ubezpieczyć się przedsiębiorca?

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw powinien się jednak poprawić - firmy 50+ mogą zarobić w 2011 r. ponad 100 mld zł. Większość z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na finansowanie inwestycji. W efekcie zmniejszy się płynność gotówkowa firm, ale ciągle będzie na wysokim, ponad 30 proc. poziomie. To ważna informacja dla instytucji finansowych - mówi bowiem, że przedsiębiorstwa pozostaną atrakcyjnym partnerem biznesowym.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ekonomiści przewidują wzrost PKB w 2011 roku o 4,2 - 4,3%.
Ekonomiści przewidują wzrost PKB w 2011 roku o 4,2 - 4,3%.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama