| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jakie będą stawki VAT na książki, żywność i artykuły dziecięce w 2011 roku

Jakie będą stawki VAT na książki, żywność i artykuły dziecięce w 2011 roku

Jeżeli UE nie zgodzi się na utrzymanie w Polsce stawek 0% VAT na niektóre książki i czasopisma specjalistyczne i 3% VAT na nieprzetworzone artykuły spożywcze, to jest możliwe wprowadzenie na te artykuły stawki 5% VAT. Ponadto jest szansa na utrzymanie stawki 7% VAT odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 16317 Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – przypomniał w piśmie z 22 lipca 2010 r., że podstawą obowiązującego w Unii Europejskiej systemu podatku VAT są przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Dyrektywa ta upoważnia państwa członkowskie UE do stosowania jednej lub dwóch stawek obniżonych VAT, których wysokość nie może być niższa niż 5%.

Uzyskane przez Rzeczpospolitą Polską w traktacie akcesyjnym okresowe wyjątki od tej zasady, dotyczące m.in. dostawy niektórych książek i czasopism specjalistycznych (stawka 0% VAT) oraz dostawy nieprzetworzonych środków spożywczych (stawka 3% VAT), obowiązują do dnia 31 grudnia 2010 r.

Co prawda Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z prośbą o przedłużenie możliwości stosowania ww. stawek po 31 grudnia 2010 r.

Jednak uzyskanie tego przedłużenia nie będzie łatwe, bo wymaga zmiany dyrektywy i zgody wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Dlatego, na wypadek jeżeli nie uda się uzyskać przedłużenia stosowania stawek 0% i 3%, Minister Finansów rozważa nowelizację ustawy o VAT i wprowadzenie stawki obniżonej w wysokości 5%, w stosunku do dostawy książek i czasopism specjalistycznych oraz dostawy nieprzetworzonych artykułów spożywczych.

Co do kwestii opodatkowania VAT artykułów dziecięcych Minister Finansów przypomniał, odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce już obecnie opodatkowane są stawką obniżoną 7% (art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 45 i 47 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Jednak stosowanie przez Polskę stawki obniżonej do ww. towarów spowodowało skierowanie przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy o naruszenie przepisów wspólnotowych.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej prezentuje stanowisko wskazujące na możliwość stosowania obniżonej stawki VAT na przedmiotowe towary.

W wydanej opinii rzecznik generalny Trybunału poparł polskie stanowisko w tej sprawie, co pozwala mieć nadzieję na pozytywny dla Polski wyrok. Co prawda opinie rzeczników nie są wiążące dla sędziów Trybunału, jednak najczęściej treść wyroku jest zbieżna z opinią rzecznika generalnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »