Jakie będą stawki VAT na książki, żywność i artykuły dziecięce w 2011 roku
REKLAMA
REKLAMA
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 16317 Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – przypomniał w piśmie z 22 lipca 2010 r., że podstawą obowiązującego w Unii Europejskiej systemu podatku VAT są przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
REKLAMA
Dyrektywa ta upoważnia państwa członkowskie UE do stosowania jednej lub dwóch stawek obniżonych VAT, których wysokość nie może być niższa niż 5%.
Uzyskane przez Rzeczpospolitą Polską w traktacie akcesyjnym okresowe wyjątki od tej zasady, dotyczące m.in. dostawy niektórych książek i czasopism specjalistycznych (stawka 0% VAT) oraz dostawy nieprzetworzonych środków spożywczych (stawka 3% VAT), obowiązują do dnia 31 grudnia 2010 r.
Co prawda Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z prośbą o przedłużenie możliwości stosowania ww. stawek po 31 grudnia 2010 r.
Jednak uzyskanie tego przedłużenia nie będzie łatwe, bo wymaga zmiany dyrektywy i zgody wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
REKLAMA
Dlatego, na wypadek jeżeli nie uda się uzyskać przedłużenia stosowania stawek 0% i 3%, Minister Finansów rozważa nowelizację ustawy o VAT i wprowadzenie stawki obniżonej w wysokości 5%, w stosunku do dostawy książek i czasopism specjalistycznych oraz dostawy nieprzetworzonych artykułów spożywczych.
Co do kwestii opodatkowania VAT artykułów dziecięcych Minister Finansów przypomniał, odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce już obecnie opodatkowane są stawką obniżoną 7% (art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 45 i 47 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Jednak stosowanie przez Polskę stawki obniżonej do ww. towarów spowodowało skierowanie przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy o naruszenie przepisów wspólnotowych.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej prezentuje stanowisko wskazujące na możliwość stosowania obniżonej stawki VAT na przedmiotowe towary.
W wydanej opinii rzecznik generalny Trybunału poparł polskie stanowisko w tej sprawie, co pozwala mieć nadzieję na pozytywny dla Polski wyrok. Co prawda opinie rzeczników nie są wiążące dla sędziów Trybunału, jednak najczęściej treść wyroku jest zbieżna z opinią rzecznika generalnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.