reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Coraz więcej ofert pracy dla absolwentów uczelni wyższych

Coraz więcej ofert pracy dla absolwentów uczelni wyższych

Z końcem lipca pracodawcy opublikowali w największych serwisach rekrutacyjnych ponad 17 tys. propozycji zatrudnienia, skierowanych do osób z wykształceniem wyższym. W internetowej giełdzie pracy infopraca.pl liczba tych ofert przekracza 8 tys. co stanowi 33 proc. spośród wszystkich 24,5 tys. propozycji na stronach infoPraca.pl. Ponad 60 proc. z nich adresowana jest do kandydatów po studiach magisterskich, natomiast 28 proc. to oferty skierowane do inżynierów. Pozostałe 12 proc. to z kolei propozycje dla absolwentów studiów podyplomowych z tytułem naukowym.

Pracodawcy poszukują głównie inżynierów, architektów, prawników, handlowców, księgowych, specjalistów ds. HR, technologów produkcji, lekarzy oraz farmaceutów. Najwięcej (ponad 18 proc.) wolnych etatów oferują pracodawcy z branży IT. Pracę w tym sektorze mogą znaleźć programiści, administratorzy sieci, analitycy, wdrożeniowcy i sprzedawcy. 12 proc. ofert pochodzi od pracodawców z sektora budowlanego, natomiast 11 proc. dotyczy branży produkcyjnej. 10 proc. to propozycje opublikowane przez pracodawców z branży finansowej oraz z HR. Zaledwie 9 proc. to oferty przeznaczone dla kadry zarządzającej.

W podziale na województwa, dominującymi pod względem liczby ofert dla osób z wyższym wykształceniem są mazowieckie oraz dolnośląskie. W odniesieniu do stanowisk menedżerskich najwięcej propozycji oferuje aglomeracja warszawska z przewagą od kilku do kilkudziesięciu procent w stosunku do Poznania, Krakowa czy Wrocławia.

Większość przedsiębiorstw z optymizmem spogląda na drugą połowę roku. Z ostatnich badań Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP wynika, że 44 proc. przedsiębiorców spodziewa się w nadchodzącym półroczu wzrostu obrotów. Natomiast 24 proc. z nich planuje wzrost zatrudnienia, a 18 proc. przedsiębiorców myśli o podwyżkach płac.

Zobacz wzory umów o pracę

Najwyższe wynagrodzenia dla kandydatów z wyższym wykształceniem oferują pracodawcy z branży jak IT, farmacji, finansów oraz handlu. Z analizy ofert opublikowanych w infopraca.pl wynika iż specjalista ds. IT może liczyć na średnie uposażenie w wysokości 5 000 zł brutto, handlowiec 6 500 zł brutto, natomiast kierownik apteki na 7 000 zł brutto.

Znaczenie lepiej opłacane są stanowiska kierownicze. Kandydatom na takie posady pracodawcy oferują wynagrodzenie przerastające cztero lub nawet pięciokrotnie średnią krajową, tyczy się to szczebli kierowniczych od dyrektora w górę.
W przypadku większości ofert adresowanych do osób z wyższym wykształceniem posiadających minimum 3 letnie doświadczenie zawodowe w danej branży.

Większość pracodawców wychodzi z założenia, że idealny kandydat ma mieć dobre wykształcenie i jak najdłuższe doświadczenie. Najlepiej, gdy kandydat już na odbył staż zawodowy, próbował rozkręcić własną firmę czy posiada dodatkowe certyfikaty ukończenia kursów – dodaje Aneta Matysek z infoPraca.pl.

Z informacji GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2010 roku wśród osób posiadających wykształcenie wyższe, aktywnych zawodowo było 80 proc. W grupie ponad 1,8 mln bezrobotnych, absolwenci uczelni wyższych stanowią zaledwie 5,3 proc. Największe bezrobocie panowało wśród grupy osób z wykształceniem gimnazjalnym oraz podstawowym – 19,8 proc. 

Źródło: infoPraca.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama