| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak uzyskać pożyczkę na zmniejszenie zużycia energii

Jak uzyskać pożyczkę na zmniejszenie zużycia energii

Zarówno małe i średnie firmy mogą wnioskować do Agencji Rozwoju Przemysłu o pożyczki w celu zrealizowania przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną.

Pożyczki będą udzielane ze środków funduszu zarządzanego przez ARP na podstawie porozumienia zawartego z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Regulamin funduszu przewiduje m.in. możliwość inwestowania w wysokosprawne silniki i napędy elektryczne, energooszczędne systemy oświetlenia i sprężonego powietrza. W zakresie wykorzystania ciepła uwzględnione zostały kotły do wytwarzania pary, odwadniacze i energooszczędne systemy gospodarowania parą oraz systemy skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Pożyczki przeznaczone mogą być również na zakup systemów zarządzania środowiskiem oraz systemów oznakowań ekologicznych, związanych z ochroną środowiska przed negatywnymi skutkami produkcji i zużycia energii. Za pieniądze z pożyczki będzie można kupić także narzędzia, urządzenia i systemy informatyczne służące poprawie efektywności energetycznej i racjonalnemu zarządzaniu energią.

O udzielenie pożyczki mogą występować mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Maksymalna jej wielkość wynosi 300 tys. zł, a wkład własny nie może być niższy niż 10 proc. wnioskowanej kwoty. Spłata pożyczki może nastąpić w okresie do 48 miesięcy, a jej oprocentowanie wyliczane jest na podstawie stopy bazowej określanej przez Komisję Europejską (w czerwcu 2010 r. wynosiła ona 4,49 proc.). Oprocentowanie bazowe jest powiększone o marżę, która zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej ustalana jest indywidualnie dla każdego projektu w zależności od sytuacji finansowo-ekonomicznej wnioskodawcy oraz proponowanych zabezpieczeń i powinna wynosić od 1 do 4 proc.

Polecamy: Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Zabezpieczeniem pożyczki może być hipoteka na nieruchomości, przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy na środkach trwałych lub zapasach, zastaw na udziałach, cesja z kontraktu, pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym lub weksel in blanco w wysokości nie niższej niż 150 proc. kwoty udzielanej pożyczki. Jeśli zainteresowanie pożyczkami będzie duże, ARP zapowiada zwiększenie funduszu. Więcej informacji na stronie internetowej ARP S.A. – www.arp.com.pl.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »