REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost polskiego przemysłu

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego przemysłu, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z bankiem HSBC, wzrósł w czerwcu do 53,3 punktu z 52,2 punktu w maju.

REKLAMA

To największa poprawa wartości wskaźnika od niemal trzech lat. W poprzednich dwóch miesiącach jego dynamika nieco wyhamowała, teraz znów rośnie. To zjawisko warte podkreślenia, szczególnie w kontekście faktu, że analogiczne wskaźniki w innych krajach lekko zniżkują lub przyjmują wartości mniejsze, niż się spodziewano. Choć wszystkie pozostają na poziomie powyżej 50 punktów - wskazującym na rozwój - to sygnalizują jednak niewielkie pogorszenie się sytuacji. Wskaźnik dla naszego przemysłu powyżej 50 punktów trzyma się już ósmy miesiąc z rzędu.

REKLAMA

Do czerwcowego wzrostu w decydującym stopniu przyczyniło się zwiększenie liczby nowych zmówień. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost zamówień eksportowych, największych od końca 2005 r. To świadczy o mocnej pozycji naszych eksporterów, nawet w okresie spowolnienia w europejskich gospodarkach. Z pewnością w utrzymaniu konkurencyjności pomaga im słabnący od kilku miesięcy złoty. W tym eksportowym boomie tkwi jednak pewne zagrożenie. Jeśli tempo wzrostu gospodarczego w Europie osłabnie w wyniku restrykcyjnych programów oszczędnościowych, przyjmowanych przez coraz większą liczbę państw, może się to niekorzystnie odbić również na naszym przemyśle. To jednak kwestia przyszłego roku.

Ankietowani przedsiębiorcy wskazują na niewielki wzrost zatrudnienia w czerwcu. To efekt rosnącej produkcji oraz przewidywanej poprawy sytuacji w najbliższej przyszłości. Tendencja ta widoczna jest również w postaci danych z innych źródeł. Niewielki wzrost liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw sygnalizowały już majowe dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystko więc wskazuje na to, że sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać. Coraz bardziej rosną też koszty działalności firm, przede wszystkim z powodu idących w górę cen surowców i materiałów oraz paliw.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Przedsiębiorstwa są zmuszone podnosić ceny swoich wyrobów, co może powodować wzrost presji inflacyjnej w kolejnych miesiącach. Ujawni się ona bardziej wyraźnie prawdopodobnie dopiero pod koniec roku. Według opublikowanej dziś przez Ministerstwo Finansów prognozy, inflacja wyniosła w czerwcu 2,1 proc. W maju tempo wzrostu cen sięgało 2,2 proc., a spadkowa tendencja w tym zakresie utrzymuje się od pięciu miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA