reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wielka dziura w finansach nam nie grozi

Wielka dziura w finansach nam nie grozi

Według informacji Ministerstwa Finansów deficyt budżetu państwa na koniec maja wyniósł 32,14 mld zł, co stanowiło 61,6 proc. planu na bieżący rok zapisanego w ustawie budżetowej. Niepokoi, że o 62 proc. wzrosły w pierwszych pięciu miesiącach 2010 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – ocenia dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Ekspert jest zdania, że nie grozi nam wielka dziura w finansach, chociaż sytuacja budżetu jest gorsza niż po kwietniu. Dochody są nieco niższe niż planowano. Dobrze, że mniejsze niż zakładano w harmonogramie są też wydatki kasy państwa. W maju przyśpieszyły przychody z podatków pośrednich, głównie VAT. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost wyniósł aż 6,1 proc., w kwietniu były to tylko 3,5 proc.

- Może to oznaczać ożywienie konsumpcji i coraz większe zakupy gospodarstw domowych. Cieszy fakt, że wydatki na obsługę długu krajowego i zagranicznego utrzymują się na tym samym poziomie co przed rokiem - tłumaczy.

Martwić muszą natomiast dochody z podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ są aż o jedną czwartą niższe niż przed rokiem. To świadczy, że przedsiębiorstwa nadal odczuwają skutki kryzysu gospodarczego.

- Dodajmy, że dochody z podatku PIT także są niższe o 9 proc. w porównaniu w ubiegłem rokiem. Drastycznie z kolei wzrosły dopłaty do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowią one już 16,5 proc. wydatków budżetowych. Rok temu było to tylko 10,2 proc – kontynuuje Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Podatki.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama