REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie wiecej placówek bankowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

REKLAMA

REKLAMA

Banki nie będą już zamykać placówek. Niektóre planują nawet w najbliższym czasie otwierać nowe – podaje Gold Finance.

Zresztą na inną politykę bankom nie pozwalają klienci. Nawet ci stawiający na obsługę internetową wciąż chodzą do oddziałów.

REKLAMA

- Tak robi aż trzech na czterech posiadaczy bankowych kont w sieci – wynika z najnowszego raportu Internet Banking Monitor 2010, ARC Rynek i Opinia. Tymczasem sieć oddziałów, do których mogą się udać, wcale nie jest imponująca. Pod względem liczby placówek na milion mieszkańców na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska wciąż plasuje się poniżej średniej.

REKLAMA

W latach 2007 i 2008 oddziały wyrastały jak grzyby po deszczu, przybywało ich ok. tysiąca rocznie. W tym roku jednak nie ma na to szans. W bankach komercyjnych, które poprosiliśmy o ujawnienie planów, w grę wchodzi najwyżej ok. 400-500 nowych punktów łącznie do końca I kw. 2011 roku.

Na zwiększenie zasięgu stawiają w Alior Banku, Banku BGŻ i Nordea Banku, a także w Getin Noble Banku. Najbardziej ambitny jest Alior Bank. Z obecnych 223 placówek własnych i franczyzowych do końca tego roku instytucja chce dojść do 400 (głównie liczy na franczyzę). 

Polecamy: Franczyza.wieszjak.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W BGŻ przybędzie ok. 90 oddziałów i ostatecznie będzie ich blisko 420. W Nordea Banku sieć wzrośnie ze 160 do 200 placówek. Bardziej dostępny dla klientów stanie się również Lukas Bank, gdzie ok. 100 punktów kredytowych zostanie zmienionych w uniwersalne placówki obsługi klienta. Do dyspozycji klientów będzie ponad 440 lokalizacji.

REKLAMA

W ciągu trzech lat o 130 placówek więcej zamierza też mieć Getin Noble Bank. Czy rozwijać sieć, rozważy wkrótce DnB Nord (ma 35 placówek). Wiążące decyzje zapadną jesienią. Pozostałe banki deklarują, że są zadowolone z obecnego stanu.

Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, na koniec I kwartału w Polsce działały 14424 placówki i było ich o niemal 70 więcej niż przed rokiem. Zmiana na plus była jednak wyłącznie zasługą banków spółdzielczych („wzbogaciły się” o 240 placówek i mają ich 4371). W bankach komercyjnych od marca 2009 do marca 2010 roku ubyło ponad 170 punktów i sieć skurczyła się do 9832 oddziałów.

Jak wynika z ostatnich publikacji Europejskiego Banku Centralnego, uwzględniających dane za 2008 r., pod względem wielkości bankowej sieci (EBC wziął do obliczeń niecałe 13 tys. oddziałów) nasz kraj zajmował 17 miejsce wśród 27 krajów.

W statystykach EBC na 1 mln mieszkańców przypadało w Polsce 339 placówek i było to o 136 mniej, niż wynosiła średnia. Dziś, jeśli posłużymy się liczbą oddziałów publikowaną przez KNF, na 1 mln Polaków przypada blisko 378 placówek bankowych. Czy to dużo czy mało?

W zestawieniu EBC z 2008 r. 365 placówek na milion mieszkańców miała Grecja, 399 - Dania, 350 - Węgry, ok. 340 - Rumunia i Słowenia, 315 - Finlandia. Ale już np. Słowacy i Czesi, również Szwedzi czy Brytyjczycy, Irlandczycy i Holendrzy mają na milion osób jedynie ok. 200 punktów bankowych.

Bank niemal za każdym rogiem można natomiast znaleźć na Cyprze i w Hiszpanii. Tam na milion mieszkańców przypadało w 2008 r. odpowiednio 1165 i 1010 oddziałów. Co może zaskakiwać, bardzo blisko do banku mają też Bułgarzy. Milion osób ma tam do dyspozycji prawie 800 placówek bankowych. Tak dobrze nie jest nawet we Francji, czy Portugalii (ok. 600 placówek), nie mówiąc już o Niemczech - 399.

Największe sieci placówek mają w Polsce: PKO BP – 1224 oddziały (i 2132 agencje) oraz Pekao – 1210 (w tym 190 partnerskich). Kolejnym bankiem, którego placówki najłatwiej spotkać, jest BZ WBK. Wraz z 86 franczyzowymi ma ich 600. Na kolejnych pozycjach są Getin Noble Bank - ok. 540, EuroBank, który ma aż 512 oddziałów (w tym 135 franczyzowych) i ING BSK (509).

Z siecią poniżej pół tysiąca siódmą pozycję na rynku mają Millennium (468) i BPH (474, w tym 159 franczyzowych). Dalej jest Lukas Bank (443) i Kredyt Bank (388). Prawie 330 oddziałów ma też BGŻ, ale wkrótce zamierza przebić ilość posiadaną przez Kredyt Bank.

Polecamy: Kredyty.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA