reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG: rozwój sektora MŚP to priorytet rządu

MG: rozwój sektora MŚP to priorytet rządu

- Małe i średnie firmy stanowią aż 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw działających w Polsce. Dlatego ważne jest tworzenie lepszych warunków rozwoju tego sektora gospodarki - powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas konferencji Komisji Gospodarki Narodowej „Mikro jest piękne”.

Wiceminister Grażyna Henclewska podkreśliła, że mikro, małe i średnie firmy są motorem rozwoju polskiej gospodarki.

– Przyczyniają się do wzrostu PKB i zatrudnienia. Ich działalność odgrywa wielką rolę zwłaszcza dla lokalnej społeczności, w której funkcjonują – zauważyła wiceszefowa MG.

Dodała, że resort gospodarki, chcąc poprawić sytuację mikro, małych i średnich przedsiębiorców, przeprowadza ankiety.

– Staramy się poruszać najbardziej aktualne dla właścicieli firm tematy, takie jak innowacyjność, kryzys finansowy, wprowadzenie euro, czy problemy na rynku pracy – wyjaśniła wiceminister Henclewska.

Ostatnie wyniki ankiet z II połowy 2009 r. wskazują, że najważniejszą przeszkodą w rozwoju przedsiębiorczości jest wysokość podatków i różnego rodzaju opłat. Na małe obroty wskazał co czwarty przedsiębiorca, to dwa razy więcej niż w latach dobrej koniunktury – 2006-2007, ale za to mniej niż w I półroczu 2009 r. Coraz mniej przedsiębiorców wskazuje jako barierę skomplikowane przepisy prawne.

Polecamy: Podatki.wieszjak.pl

– Zebrane opinie są dla nas pomocne przy tworzeniu polityk wspierających rozwój przedsiębiorczości – podkreśliła wiceszefowa MG.

Dodała, że obecnie największy nacisk kładziony jest m.in. na uproszczenie procedur administracyjnych, zwiększenie dostępności zewnętrznych źródeł finansowania, stymulowanie wejścia firm na nowe rynki, promocję eksportu oraz poprawę potencjału finansowego przedsiębiorstw.

– Aby ułatwić przedsiębiorcom dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania działalności wspieramy system funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, a także funduszy venture capital – powiedziała wiceminister Henclewska.

W latach 2007 - 2013 przedsiębiorstwa, w tym MSP, w znacznej mierze będą wspierane przez instrumenty finansowane z funduszy strukturalnych zapisane w Programach Operacyjnych „Innowacyjna Gospodarka”, „Kapitał Ludzki” oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

– Tylko na realizację Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2013 przeznaczono 9,7 mld euro – zaznaczyła wiceszefowa resortu gospodarki.

Wiceminister Henclewska przypomniała, że MG współpracuje m.in. z OECD w ramach podejmowanych działań na rzecz sektora MSP w Polsce. Efektem tej pracy jest raport pn. „Przegląd polityki dotyczącej rozwoju przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw na poziomach centralnym i regionalnym w Polsce”.

– OECD, poza diagnozą obecnej sytuacji, zaproponowała katalog szczegółowych propozycji rozwiązań i rekomendacji oraz najlepszych praktyk, które mogą stać się podstawą do wypracowania założeń nowoczesnej polityki wobec firm i rozwoju przedsiębiorczości – dodała podsekretarz stanu w MG.

MG/IN

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama