Emerytury i renty dla górników na innych zasadach
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z poprzednim stanem prawnym, prawo do tej emerytury przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat.
REKLAMA
Do okresów tej pracy zalicza się również okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które zostało wypłacone wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, jak również czasowego oddelegowania pracowników do określonego zawodowego pogotowia ratownictwa górniczego.
Okresy te podlegają zaliczeniu, jeżeli zostały bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy oraz przypadają w czasie trwania stosunku pracy.
Polecamy: Opłacanie składek Wieszjak.pl
REKLAMA
Z uwagi na podniesiony przez przedstawicieli górniczych związków zawodowych problem rozliczania pracy górników w miesiącach, w których następuje odbiór godzin nadliczbowych, jak również występują dni wolne z tytułu honorowego krwiodawstwa, regulacja mała na celu uelastycznienie rozliczania czasu pracy przy ustalaniu uprawnień do tej szczególnej emerytury.
Obecnie przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej, okresy pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy mogą być na wniosek pracownika rozliczane w okresach kwartalnych. Przepisy ustawy stosuje się do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Wysokość emerytury górniczej, o której mowa jest ponownie ustalana na wniosek osoby zainteresowanej.
Jeżeli w wyniku ustalenia emerytura górnicza jest niższa, przysługuje ona w dotychczasowej wysokości. Zmiana ta umożliwia rozliczenie czasu pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przy ustalaniu uprawnień do emerytury górniczej bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, w okresach kwartalnych.
Z rozwiązań tych będą mogli również skorzystać pracownicy, którzy już wystąpili do organów rentowych o ustalenie prawa do tej emerytury górniczej oraz te osoby, w stosunku do których postępowanie zastało zakończone.
Podstawa prawna:
Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U z 2010 Nr 40 poz. 224 ).
Polecamy: ZUS.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.