REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ECB pomógł rynkom finansowym

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowany podczas weekendu program stabilizacyjny ma wartość prawie dwukrotnie większą niż PKB Grecji. Kryzys finansowy wkroczył w kolejną fazę. Na giełdach zapanowała euforia.

REKLAMA

Otwarcie notowań na rynku walutowym i przebieg poniedziałkowej sesji na azjatyckich giełdach sugerują, że bazuka, po którą sięgnął właśnie Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zadziałała zgodnie z planem. Kurs pary euro/dolar rozpoczął tydzień z luką hossy - masowe likwidowanie krótkich pozycji sprawiło, że euro podrożało o ok. dwa centy do 1,29 USD z poziomu 1,271 USD w piątek. Ciężki arsenał przeciwko spekulantom windującym koszt kapitału i wyprzedającym ryzykowne aktywa wyciągnięto w miniony weekend na tak wielu płaszczyznach jednocześnie, że pierwsza reakcja niedźwiedzi nie mogła być inna niż kapitulacja.

REKLAMA

Europejski Bank Centralny zadeklarował gotowość wyłożenia do 500 mld euro na wyciąganie z finansowych tarapatów najbardziej zadłużonych członków strefy euro, kolejne 250 mld euro dołoży MFW. Ponadto ECB reaktywował główny instrument walki z brakiem płynności w sektorze finansowym czyli krótkoterminowe pożyczki. Rozprzestrzenianie problemów Grecji na inne kraje w zglobalizowanym świecie nie jest tylko zagrożeniem dla europejskich banków, dlatego do gry wkroczył Fed, który odnowił swapowe linie kredytowe z ECB, SNB, Bankiem Japonii, Bankiem Anglii i Bankiem Kanady. Kolejny raz w ciągu kilku dni Jean Claude Trichet delikatnie mówiąc został zmuszony do zmiany stanowiska ECB i wbrew temu, co twierdził w ubiegłym tygodniu, bank centralny będzie skupował obligacje poszczególnych rządów.

Wszystkie powyższe kroki pokazują, że kryzys finansowy nie zakończył się, a jedynie wkroczył w nową fazę. Wiarygodność europejskich ministrów finansów, urzędników ECB, a tym samym całej strefy euro, nie bez powodu została zakwestionowana przez inwestorów: kilka dni temu zaprzeczali oni, jakoby pomocy wymagałyby inne oprócz Grecji państwa, a dzisiaj "na wszelki wypadek" prezentują program, o jakim nie było nawet mowy po bankructwie Lehman Brothers.

Zobacz też serwis: Inwestycje

REKLAMA

Pytanie, które teraz trzeba postawić to: skąd ma pochodzić owe 500 mld euro? Dwustronne pożyczki to przecież w dalszym ciągu forma długu. Tak więc rynki pozytywnie przyjęły informację, że wraz z wymuszaniem zaciskaniem pasa na poszczególnych rządach, ich problemy mają być rozwiązywane nie przez restrukturyzację, ale przez powiększanie zadłużenia. Czy niedługo okaże się, że Hiszpania emituje obligacje z rentownością 5 proc., żeby pozyskany kapitał pożyczyć Portugalii z oprocentowaniem 3 proc.?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rano złoty bardzo dynamicznie odrabiał straty, co było bezpośrednią pochodną zachowania kursu pary euro-dolar. Euro kosztowało 4,02 PLN, frank 2,82 PLN, a dolar 3,10 PLN. Chwilę po otwarciu notowań w Europie londyński indeks FT-SE rósł o 3 proc., a paryski CAC40 o ponad 5 proc.

Zobacz też serwis: Kursy walut

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA