REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pył wulkanu Eyjafjoell uderza w światową gospodarkę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Przerwa w pracy żeglugi powietrznej, która trwa już od kilka dni uderza nie tylko w przewoźników i biura turystyczne. Pogrąża coraz liczniejsze gałęzie przemysłu na całym świecie.

O niewielkiej Islandii niedawno głośno stało się za sprawą jej kłopotów gospodarczych. Jeszcze głośniej było o niej słychać z powodu referendum, w którym obywatele tego kraju opowiedzieli się przeciw wypłacie odszkodowań rządom Wielkiej Brytanii i Holandii z tytułu strat związanych z bankructwem banku Icesave. Nikt nie spodziewał się, że o wiele większe perturbacje dotkną europejską gospodarkę ze strony islandzkiego wulkanu Eyjafjoell.

REKLAMA

Jego wybuch okazał się o wiele groźniejszy niż ekonomiczne perturbacje tego kraju. Chmura pyłu sparaliżowała ruch powietrzny w całej Europie a skutki okazały się o wiele poważniejsze, niż początkowo się wydawało.

REKLAMA

To pokazuje, jak wrażliwa na z pozoru niezbyt groźne zjawiska przyrodnicze potrafi być ekonomia sporego przecież kontynentu. Tym bardziej, że wciąż nie znajduje się ona w zbyt dobrej kondycji z powodu niedawnego kryzysu finansowego i związanego z nim załamania gospodarczego.

Trwająca już ponad pięć dni przerwa w transporcie lotniczym spowodowała poważne straty nie tylko przewoźników i biur turystycznych. Uderza w coraz liczniejsze gałęzie przemysłu na całym świecie. Według szacunków Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych IATA, straty linii lotniczych wynoszą co najmniej 1,7 mld dolarów.

Może to bardzo poważnie zagrozić wielu firmom, prowadzących tego typu działalność, z ewentualnym bankructwem włącznie. Trzeba przy tym pamiętać, że branża ta jeszcze nie tak dawno, w czasach, gdy o kryzysie gospodarczym nie było mowy, przeżywała ogromne kłopoty. Teraz wulkaniczny pył może ją zupełnie pogrążyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Komisja Europejska rozważa możliwość zezwolenia na udzielenie pomocy publicznej, ale jest niemal pewne, że bez takich posunięć przedsiębiorstwa te nie będą w stanie przetrwać. Wobec takiej perspektywy bledną niemałe przecież straty firm turystycznych, czy sieci hotelarskich.

Widać już teraz, co oznaczać może ograniczenie powietrznego transportu dla przemysłu i w jak odległych od Islandii i Europy miejscach mogą pojawić się tego konsekwencje. Widać również, jak wiele dziedzin produkcji i usług mogą dotknąć. Europa, a w szczególności Niemcy, są wciąż i jeszcze przez długi czas pozostaną, głównym eksporterem i odbiorcą ogromnej ilość wyrobów i surowców.

Nieoczekiwanie widoczne stają się konsekwencje lokalnego przecież zjawiska przyrodniczego dla globalnej gospodarki. Z braku części koncerny samochodowe nie tylko w Europie, ale i w Japonii zmuszone są wstrzymać produkcję. A przecież to tylko najbardziej spektakularne przykłady. Łańcuchy dostaw i kooperacji są o wiele bardziej rozległe, niż się na co dzień wydaje.

A skutki zakłóceń w ich funkcjonowaniu odczuwają tysiące firm różnej wielkości w różnych częściach świata. Prawdopodobnie skutki te będą widoczne statystycznie w wynikach gospodarek wielu krajów. Wypada tylko mieć nadzieję, że w niezbyt wielkiej skali. Pomoc publiczna znów będzie potrzebna, a przecież finanse wielu krajów są już i tak na granicy ekonomicznej wytrzymałości.

Na szczęście dla naszej gospodarki skutki nie będą aż tak bardzo dotkliwe, choć konsekwencje z pewnością poniesie LOT, biura turystyczne i hotelarze. Nasz przewoźnik jeszcze nie oszacował wysokości strat.

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA