REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadki po ujawnieniu afery Goldman Sachs

Emil Szweda

REKLAMA

REKLAMA

Wczorajsza sesja (19 kwietnia br.) w Warszawie zakończyła się spadkiem WIG20, który sięgnął najniższego poziomu od 1 kwietnia br. w reakcji na silną przecenę akcji sektora bankowego w USA. Jednak pod koniec sesji akcje odrobiły część strat.

Harmider. Tak w jednym słowie można opisać doniesienia medialne z dzisiejszego przedpołudnia. Szeroko komentowano przede wszystkim zarzuty SEC (Komisji Papierów Wartościowych) wobec banku Goldman Sachs, który miał świadomie narażać na straty swoich klientów, oferując im obligacje strukturyzowane.

REKLAMA

Raport SEC doprowadził do silnej przeceny na Wall Street już po zamknięciu notowań na GPW w piątek, stąd też reakcja inwestorów w Warszawie mogła być tylko jedna - od rana akcje sprzedawano.

REKLAMA

Co ciekawe, większość giełd europejskich miała w piątek czas by zareagować na doniesienia w sprawie Goldmana i zrobiła to (przeceniając akcje), a mimo to w poniedziałek indeksy giełd zachodnich - po początkowej stabilizacji nadal traciły nawet ok. 2 proc. jak w Paryżu czy Londynie (na innych parkietach inwestorzy byli bardziej wstrzemięźliwi). Złożyły się na to doniesienia o rozmiarze strat linii lotniczych, dla których każdy dzień blokady lotnisk to utrata ok. 150 mln euro przychodów.

Jakby tego było mało, źródłem kolejnych obaw stała się Grecja. Paraliż komunikacyjny utrudnia rozmowy o pomocy finansowej dla tego kraju, co odczuwają rynki finansowe. Koszty CDSów wzrosły do rekordowego poziomu 468,5 pkt, a spread w porównaniu do obligacji niemieckich wzrósł do 467 pkt - najwyższego poziomu od 1998 roku. Naturalnie nie pomagało to innym rynkom.

Dane z krajowego podwórka, dotyczące wzrostu wynagrodzeń (4,8 proc. wobec oczekiwanych 2,9 proc.) i zatrudnienia (spadek o 0,7 proc. wobec oczekiwanego spadku o 0,6 proc.), zostały zignorowane, podobnie jak dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod koniec sesji doszło jednak do zwrotu i poprawy nastrojów, dzięki czemu WIG20 zdołał odrobić 22 punkty z 83, które stracił od piątkowego zamknięcia do najniższego punktu poniedziałkowej sesji. Nastroje poprawił raport kwartalny CitiGroup, który w I kwartale zarobił 4,4 mld dolarów (oczekiwano wyniku zbliżonego do zera).

REKLAMA

Wprawdzie echa piątkowej afery jeszcze nie umilkły, ale zastanawianie się nad tym, czy Wall Street będzie dyskontować skutki przeszłej afery, czy też bieżące zyski, to stawianie pytania retorycznego. Kupujących akcje wsparła publikacja Conference Board, której indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł o 1,4 proc. (oczekiwano 0,5 proc.).

Mimo to, przebieg najbliższych notowań na GPW wydaje się być przesądzony. Szanse na to, że jedenasty tydzień z rzędu uda się zakończyć wzrostem indeksów są mniej więcej takie, jak to, że polska reprezentacja piłki nożnej osiągnie jedenaście zwycięstw z rzędu z rywalami o rosnących umiejętnościach. Korekta musiała kiedyś się zacząć, a rynek dostarczył do tego doskonałych pretekstów.

Inna sprawa, czy korekta będzie wystarczająco silna, by złamać choćby najbliższe wsparcia. Euro straciło do dolara kolejne 0,3 proc. i jest najtańsze od 10 dni. U nad dolar mocował się dziś z poziomem 2,9 PLN, euro o złotówkę wyższym, a frank zbliżył się do 2,72 PLN (najwyższy kurs od 29 marca).

Ropa potaniała o 2 proc. (spadek popytu na paliwa lotnicze jest przecież pewny), złoto niemal nie zmieniło ceny, podobnie jak miedź.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA