REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadki po ujawnieniu afery Goldman Sachs

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emil Szweda

REKLAMA

REKLAMA

Wczorajsza sesja (19 kwietnia br.) w Warszawie zakończyła się spadkiem WIG20, który sięgnął najniższego poziomu od 1 kwietnia br. w reakcji na silną przecenę akcji sektora bankowego w USA. Jednak pod koniec sesji akcje odrobiły część strat.

Harmider. Tak w jednym słowie można opisać doniesienia medialne z dzisiejszego przedpołudnia. Szeroko komentowano przede wszystkim zarzuty SEC (Komisji Papierów Wartościowych) wobec banku Goldman Sachs, który miał świadomie narażać na straty swoich klientów, oferując im obligacje strukturyzowane.

REKLAMA

Raport SEC doprowadził do silnej przeceny na Wall Street już po zamknięciu notowań na GPW w piątek, stąd też reakcja inwestorów w Warszawie mogła być tylko jedna - od rana akcje sprzedawano.

REKLAMA

Co ciekawe, większość giełd europejskich miała w piątek czas by zareagować na doniesienia w sprawie Goldmana i zrobiła to (przeceniając akcje), a mimo to w poniedziałek indeksy giełd zachodnich - po początkowej stabilizacji nadal traciły nawet ok. 2 proc. jak w Paryżu czy Londynie (na innych parkietach inwestorzy byli bardziej wstrzemięźliwi). Złożyły się na to doniesienia o rozmiarze strat linii lotniczych, dla których każdy dzień blokady lotnisk to utrata ok. 150 mln euro przychodów.

Jakby tego było mało, źródłem kolejnych obaw stała się Grecja. Paraliż komunikacyjny utrudnia rozmowy o pomocy finansowej dla tego kraju, co odczuwają rynki finansowe. Koszty CDSów wzrosły do rekordowego poziomu 468,5 pkt, a spread w porównaniu do obligacji niemieckich wzrósł do 467 pkt - najwyższego poziomu od 1998 roku. Naturalnie nie pomagało to innym rynkom.

Dane z krajowego podwórka, dotyczące wzrostu wynagrodzeń (4,8 proc. wobec oczekiwanych 2,9 proc.) i zatrudnienia (spadek o 0,7 proc. wobec oczekiwanego spadku o 0,6 proc.), zostały zignorowane, podobnie jak dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod koniec sesji doszło jednak do zwrotu i poprawy nastrojów, dzięki czemu WIG20 zdołał odrobić 22 punkty z 83, które stracił od piątkowego zamknięcia do najniższego punktu poniedziałkowej sesji. Nastroje poprawił raport kwartalny CitiGroup, który w I kwartale zarobił 4,4 mld dolarów (oczekiwano wyniku zbliżonego do zera).

REKLAMA

Wprawdzie echa piątkowej afery jeszcze nie umilkły, ale zastanawianie się nad tym, czy Wall Street będzie dyskontować skutki przeszłej afery, czy też bieżące zyski, to stawianie pytania retorycznego. Kupujących akcje wsparła publikacja Conference Board, której indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł o 1,4 proc. (oczekiwano 0,5 proc.).

Mimo to, przebieg najbliższych notowań na GPW wydaje się być przesądzony. Szanse na to, że jedenasty tydzień z rzędu uda się zakończyć wzrostem indeksów są mniej więcej takie, jak to, że polska reprezentacja piłki nożnej osiągnie jedenaście zwycięstw z rzędu z rywalami o rosnących umiejętnościach. Korekta musiała kiedyś się zacząć, a rynek dostarczył do tego doskonałych pretekstów.

Inna sprawa, czy korekta będzie wystarczająco silna, by złamać choćby najbliższe wsparcia. Euro straciło do dolara kolejne 0,3 proc. i jest najtańsze od 10 dni. U nad dolar mocował się dziś z poziomem 2,9 PLN, euro o złotówkę wyższym, a frank zbliżył się do 2,72 PLN (najwyższy kurs od 29 marca).

Ropa potaniała o 2 proc. (spadek popytu na paliwa lotnicze jest przecież pewny), złoto niemal nie zmieniło ceny, podobnie jak miedź.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA