REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozytywne nastroje na giełdach

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Większość europejskich indeksów giełdowych zaczęła tydzień na plusie - podaje Open Finance.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie potwierdzili informacji o próbie renegocjacji warunków pomocy przez Grecję, która rano przełożyła się na wyprzedaż euro. Ok. godz. 16 kurs euro spadł poniżej 1,33 USD. W ciągu dnia euro było notowane najniżej względem złotego od grudnia 2008 roku (ok. 3,82 PLN), ale po południu inwestorzy przystąpili również do wyprzedaży złotego. Na GPW WIG20 poprawił o kilka punktów czwartkowy rekord, ale i tego osiągnięcia nie udało dowieźć do końca sesji.
Greccy politycy twierdzą, że udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego w programie pomocowym wymusi "nieakceptowalnie rygorystyczne wymogi" i dlatego próbują porozumieć się z krajami strefy euro, które kilkanaście dni temu zobowiązały się do udzielenia koniecznego finansowania. Jeśli rozmowy te przyniosą wymierne efekty, będziemy świadkami skopiowania przez europejskich urzędników prawdopodobnie największego błędu Stanów Zjednoczonych, który doprowadził do kryzysu finansowego, tzn. wynagradzania niepożądanych zachowań ("moral hazard"). Hiszpanie szybko uznają, że skoro Grecy uzyskali taryfę ulgową, to czemu nie pójść tą samą ścieżką. Nie ma powodu, dla którego podobnie nie mieliby postąpić Irlandczycy, ratujący właśnie sektor bankowy przed załamaniem.
Z drugiej strony, poszczególnym państwom Unii Europejskiej, wraz z rosnącym zadłużeniem, coraz bardziej zależeć będzie nie na poprawieniu konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw, ale na wynajdywaniu nowych źródeł przychodów budżetowych. W przyszłym tygodniu ministrowie finansów UE dyskutować będą m.in. nad wprowadzeniem nowych regulacji sektora finansowego i opodatkowania emisji dwutlenku węgla.
Brak ważnych danych makroekonomicznych z zagranicznych rynków spowodował, że krótkoterminowym inwestorom zabrakło motywacji do zakupów. Na Wall Street sesja rozpoczęła się od niewielkich spadków indeksów, rzędu 0,3 proc.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA