| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bank Australii podniósł stopę procentową

Bank Australii podniósł stopę procentową

Bank Australii podjął we wtorek (6 kwietnia br.) decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej do poziomu 4,25. Eksperci Open Finance zaznaczają, że spośród ostatnich sześciu posiedzeń tylko jedno nie przyniosło wzrostu kosztu pieniądza.

Australia jest pierwszym, z rozwiniętych gospodarczo krajów, zacieśniającym politykę pieniężną. Istnieją jednak uzasadnione obawy, że podwyżki stóp procentowych, następujące w tempie, którego nigdy wcześniej w Australii nie obserwowano, przełożą się na wolniejsze ożywienie gospodarcze, bo np. w dwóch z ostatnich trzech miesięcy spadała sprzedaż detaliczna.

Z drugiej, strony duże uzależnienie od wymiany surowcowej z Chinami i drożejące nieruchomości, zmuszają australijski bank centralny do znacznie bardziej aktywnej walki z inflacją niż w innych państwach z grupy G20.

We wtorek miedź kontynuowała silny trend wzrostowy i była najdroższa od lipca 2008 roku. Wielomiesięczne rekordy cenowe pokonała również ropa naftowa - za baryłkę płacono rano 86,5 USD.

Na rynku walutowym inwestorzy pozbywali się euro na korzyść dolara, ponieważ według informacji z nieoficjalnych źródeł wynika, że greccy politycy pracują obecnie nad uzyskaniem korzystniejszych warunków pomocy ze strony członków strefy euro. Chcą oni pominąć udział Międzynarodowego Fudnuszu Walutowego, który - wraz ze wsparciem finansowym - narzuca wysokie wymagania odnośnie łatania dziury budżetowej.

Na rynkach akcji we wtorek inwestorzy w Europie będą mieli okazję zareagować na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA pozostała na poziomie 9,7 proc., a w gospodarce w marcu powstało 162 tys. miejsc pracy. W poniedziałek indeksy na Wall Street rosły (DJIA o 0,4 proc., S&P 500 o 0,8 proc., NASDAQ o 1,1 proc.).

W Azji wtorkowa sesja kończyła się w mieszanych nastrojach - japoński NIKKEI spadł o 0,6 proc., a Hang Seng zyskiwał 1,4 proc.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »