REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sylwester 2021 r. Hotelarze i restauratorzy w ogniu przepisów

Magda Judejko
Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, Menadżer
Sylwester 2021 r. Hotelarze i  restauratorzy  w ogniu przepisów
Sylwester 2021 r. Hotelarze i restauratorzy w ogniu przepisów
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przed wejściem można sprawdzać lub skanować paszporty covidowe? Czy jest to zgodne z prawem?

Limity osób a sprawdzanie paszportów covidowych

REKLAMA

Jednym z wymogów nałożonych na hotelarzy, restauratorów czy też kluby fitness jest zapewnienie limitów osób tzn. powinni oni dopilnować, aby odpowiednia ilość osób zaszczepionych i niezaszczepionych powinna znajdować się w jednym czasie i w jednym miejscu. Organizatorzy imprez i usługodawcy znaleźli się w ogniu przepisów. Czy w takich miejscach można sprawdzać paszporty covidowe? Czy sprawdzanie paszportów Covidowych jest zgodne z prawem? Czy po przekroczeniu limitu, uzasadnione jest sprawdzanie paszportów i na jakiej zasadzie?

REKLAMA

W Polsce jednymi z przepisów regulujących kwestie postępowania w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Co ważne, według UODO przepisy te nie są wystarczające do zapytania lub skanowania Paszportów/Certyfikatów Covid - 19.

W czerwcu 2021 r. UODO oświadczyło, że:

Po pierwsze, dane dotyczące szczepień to dane szczególnej kategorii.

Po drugie, pomimo stanu epidemii i narzuconych przepisami limitach osób, podmioty zobowiązane tzn. hotele, kluby fitness, restauracje, organizatorzy eventów nie mają uprawnienia do żądania informacji o szczepieniu lub skanowania paszportu Covid.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie, okazanie paszportu Covid może się odbyć za zgodą lub z inicjatywy osoby, której dane dotyczą. Posiadanie i okazania paszportu Covid 19 nie powinno być warunkiem do wejścia do lokalu.

Ważne! Dane umieszczone w paszporcie Covid - 19, według UODO, to dane szczególnej kategorii/dane wrażliwe (art. 9 RODO).

Prezes UODO w grudniu 2021 r. na prośbę Gazety Prawnej o zajęcie stanowiska, podkreślił ponownie, że okazanie paszportu może być dobrowolne i wynikać z własnej inicjatywy posiadacza paszportu, jeżeli chciałby on skorzystać z uprawnień i nie być wliczony do limitu osób.

Nie rozwiązuje to jednak sytuacji organizatorów eventów, hotelarzy czy klubów fitnes. Niezbędne są więc rozwiązania i jasne zasady dla przedsiębiorców.

Czy można korzystać ze Skanera Certyfikatów Covid?

Ministerstwo Zdrowia, aby ułatwić przedsiębiorcom wprowadzanie limitów do swoich lokali, udostępniło aplikację “Skaner Certyfikatów Covid”. Ta aplikacja nie przechowuje danych. Po zeskanowaniu kodu wyświetlają się informacje: imię, pierwsza litera nazwiska, data urodzenia, nr certyfikatu i data jego ważności. Osoba skanująca może jedynie mieć te dane do wglądu, a następnie są szyforwane.

W Polityce prywatności aplikacji znajduje się zapis: “Osoba prezentująca do skanowania kod QR wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych.”

Ze Skanera udostępnionego przez Ministerstwo możesz korzystać, jeżeli:

  • osoba zainteresowana sama udostępni Ci Certyfikat do weryfikacji skanerem,
  • osoba zainteresowana wyrazi zgodę na podanie danych dotyczących szczepień, jednocześnie według UODO nie powinno się nigdzie tego faktu odnotowywać, ani tym bardziej przechowywać.

Podsumowanie

Podsumowując, zobowiązani do szacowania limitów, a więc m.in. restauratorzy, hotelarze czy kluby fitness są w dosłownym ogniu przepisów. Z jednej strony zostają zobowiązani rozporządzeniem i otrzymują od Ministerstwa Zdrowia narzędzia do skanowania certyfikatów, a z drugiej - nie mają możliwości z nich w pełni korzystać.

  • Można korzystać ze skanerów, jeżeli klient będzie chciał udostępnić swój certyfikat.
  • Nie powinno się odnotowywać zgody.
  • Osoba dokonująca skanu powinna otrzymać upoważnienie do przetwarzania danych osobowych.

Polityka prywatności aplikacji Skaner Certyfikatów Covid - Ministerstwa Zdrowia tutaj:

https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/polityka-prywatnosci-ucc

Magda Judejko
www.prawodokawy.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

REKLAMA

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA