REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Palarnia w firmie

Subskrybuj nas na Youtube
e-papieros
e-papieros
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Palarnia w firmie. Wprowadzony w 2010 roku zakaz palenia w miejscach publicznych początkowo wzbudzał protesty, ale bez wątpienia sprawił, że dziś jesteśmy dużo mniej narażeni na bierne wdychanie dymu z papierosów. Czy spowodował jednak, że przestaliśmy palić w czasie pracy, odwiedzając centra handlowe, urzędy, restauracje, puby? Bynajmniej. Liczba nałogowych palaczy systematycznie spada, ale po tytoń wciąż regularnie sięga ponad 20 proc. Polaków. Pozbawieni innej możliwości, wychodzą na papierosa na zewnątrz, co w czasie zimy nie jest przyjemne, a wręcz grozi przeziębieniem. Problem ten dotyczy nie tylko gości lokali gastronomicznych, galerii handlowych, hoteli czy pasażerów na dworcach i lotniskach, ale też wszystkich pracowników.

Palarnia w firmie

Jak pokazały badania CBOS, zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych popierało w 2019 roku 90 proc. respondentów. Przeciwnych było mu jednak 22 proc. spośród badanych osób, które palą regularnie. Jednocześnie spadła tolerancja w stosunku do palaczy. 58 proc. respondentów stwierdziło, że nie lubi przebywać w ich obecności . Mimo, iż deklarowane poparcie dla zakazu palenia jest bardzo wysokie, to według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, 42 proc. Polaków uważa, że zakaz ten nie jest przestrzegany. Raport GIS podaje, że w miejscach publicznych, na bierne palenie jesteśmy narażeni najczęściej na przystankach i w obiektach komunikacji, a następnie – ex aequo – w barach lub pubach oraz w zakładach pracy .

REKLAMA

Palacze nie muszą być wypraszani za drzwi

REKLAMA

W ciągu ponad 10 lat obowiązywania zakazu palenia w miejscach publicznych, największy spadek narażenia na bierne palenie odnotowano w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. Raport GIS podaje, że między rokiem 2011 a 2019 w barach i pubach był to zjazd z 20 na 7 proc. W miejscach pracy odsetek narażonych osób zmniejszył się średnio z 14 na 7 procent, a w centrach handlowych z 6 na 4 proc. Na bierne palenie w znikomym stopniu jesteśmy dziś wystawieni w obiektach kultury, placówkach edukacyjnych czy instytucjach państwowych.

– W dużej mierze jest to efekt całkowitego zakazu palenia, który w wielu miejscach był wprowadzany, nawet bez takiej konieczności. Określony przez ustawę bezwzględny zakaz palenia dotyczy jedynie miejsc takich jak szkoły, szpitale czy uczelnie. W pozostałych możliwe jest wydzielenie przestrzeni do palenia tytoniu. Choć pracodawca czy zarządzający obiektem nie ma dziś obowiązku tworzenia palarni, wielu dostrzega korzyści z takiego rozwiązania. Dzięki temu pracownik biurowca nie musi marnować czasu na pokonanie trasy do miejsca palenia, a gość kawiarni odrywać się od ulubionego napoju – mówi Maciej Laskowski ekspert firmy Palarnie.pl.

Palarnia w firmie tylko przy wydajnej wentylacji

REKLAMA

Znowelizowana w 2010 roku Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zdjęła z pracodawców obowiązek tworzenia palarni. Od roku 2011 nie obowiązują też restrykcyjne wymagania BHP dotyczące tego typu obiektów. Ci, którzy decydują się na organizację palarni powinni jednak pamiętać, że jej podstawową funkcją jest izolowanie od papierosowego dymu. Najważniejsza jest więc wydajna wentylacja. Nowoczesne obiekty posiadają filtry które pochłaniają niemal 100 proc. szkodliwych substancji i skutecznie chronią przed biernym paleniem.

– Profesjonalna palarnia to wolnostojące urządzenie, które może funkcjonować w dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga przebudowy biura, dodatkowego adaptowania przestrzeni czy podłączania do przewodów wentylacyjnych. Wystarczy jedynie miejsce z dostępem do gniazdka. Poza oczyszczaniem powietrza palarnia może pełnić także inne funkcje przydatne w obiektach biurowych, handlowych czy przemysłowych. Nowoczesne urządzenia tego typu wyposażone są w wewnętrzny ekran, na którym centrum handlowe może wyświetlać swoją ofertę, zakład przemysłowy zasady BHP, a hotel informacje o atrakcjach turystycznych okolicy – tłumaczy Maciej Laskowski ekspert firmy Palarnie.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy zorganizować palarnię, czy kazać pracownikom i klientom wychodzić na papierosa na zewnątrz zależy od pracodawcy lub właściciela obiektu. Przy odrobinie zachodu można jednak pogodzić potrzeby palaczy, z potrzebami osób niepalących, które nie mają ochoty na bierne palenie tytoniu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA