REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynność prawna w formie elektronicznej

Maciej Wierzchowiec
Młodszy Prawnik
Kancelaria Kopeć & Zaborowski
Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.
Czynność prawna w formie elektronicznej
Czynność prawna w formie elektronicznej
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czynność prawna w formie elektronicznej oraz złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej zazwyczaj kojarzy się z wypełnieniem interaktywnego formularza on-line.

Oświadczenie woli w formie elektronicznej

Zgodnie z art. 60 k.c., jeżeli ustawa nie przewiduje szczególnej formy dla danego rodzaju czynności prawnej, wola osoby może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia tę wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Przepis ten stanowi definicję legalną pojęcia „oświadczenia woli”. Jednoznacznie wynika z niego, że umowa może zostać zawarta przez złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej.

REKLAMA

Ustawa nie zawiera przy tym katalogu sposobów złożenia oświadczenia woli przez Internet. Tytułem przykładu można wskazać takie metody jak poczta elektroniczna, formularz WWW, komunikator tekstowy oraz wideo rozmowa. Jak już jednak zasugerowano powyżej, zawarta w taki sposób umowa będzie zawarta elektronicznie jedynie w powszechnym rozumieniu, ale nie będzie to elektroniczna forma czynności prawnej.

Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021

Czynność prawna w formie elektronicznej

REKLAMA

Zgodnie z art. 781 § 1 k.c., czynność prawną uważa się za dokonaną w postaci elektronicznej, jeżeli oświadczenie woli zostało złożone w postaci elektronicznej i opatrzono je kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zgodnie z art. 782 § 2 k.c., oświadczenie takie jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.

Jeżeli złożenie oświadczenia woli w jeden z powyższych sposobów nie jest zakończone złożeniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, nie będzie to umowa zawarta w formie elektronicznej, a więc umowa ta nie będzie równoważna z umową zawartą w formie pisemnej. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę jeżeli przepisy ustawy zastrzegają do ważności określonej czynności prawnej formę pisemną. Możliwe również, że czynność, do której ustawa wymaga formy pisemnej, będzie ważna nawet bez złożenia kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ale wywrze ona ograniczone skutki prawne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynność prawna w formie dokumentowej

Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, bez opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym nie doprowadzi zatem do umowy zawartej w formie elektronicznej, równoważnej z formą pisemną, ale doprowadzi do zawarcia umowy w formie dokumentowej. Zgodnie z art. 772 k.c., do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Zatem, przez podanie stosownych danych obu stron umowy w formularzu elektronicznym, wiadomości mailowej itp. formularz ten może stać się umową zawartą w formie dokumentowej. Najczęściej zatem, mówiąc o umowie zawartej przez Internet mamy na myśli właśnie umowę zawartą w formie dokumentowej.

Maciej Wierzchowiec. Młodszy Prawnik. Młodszy Prawnik w Dziale Prawa dla Biznesu Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA