REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować dobry produkt? Potrzebna praca zespołowa

projekt zespół
projekt zespół

REKLAMA

REKLAMA

Powodzenie i sukces produktu, zarówno użytkowego, jak i cyfrowego, zależy przede wszystkim od tego, jak działa zespół, który go tworzy. Truizm? Niekoniecznie. Nie każda organizacja zdaje sobie sprawę, że im bliższa współpraca w firmie oraz im większe zaangażowanie pracowników, tym lepszy produkt trafia na rynek.

Wielofunkcyjny zespół

REKLAMA

Po przeprowadzeniu ankiet wśród tysięcy projektantów, liderów biznesowych oraz menadżerów, analitycy doszli do wniosku, że o wydajności zespołu wcale nie decyduje jego liczebność. Kluczowe znaczenie ma włączenie specjalistów w interdyscyplinarne zespoły. To sprawia, że projektanci, developerzy czy specjaliści UX i UI zyskują nowe kwalifikacje, co z kolei przekłada się na realizację projektów, a finalnie także na cały biznes.

REKLAMA

Ogromne znaczenie ma także współpraca zespołu projektowego z klientem, która w dużej mierze zależy od przyjętego modelu zarządzania oraz kultury organizacyjnej w firmie. Hierarchiczna struktura, w ramach której pracownicy niższego szczebla nie pracują bezpośrednio z klientem i nie podejmują samodzielnie decyzji, nie zawsze sprzyja dobrej kooperacji. Natomiast bliska współpraca całych zespołów projektowych z klientem oraz z innymi działami w firmie, wpływa na rozwój i efektywność członków zespołu. W takim układzie nie ograniczają się oni tylko do swojej specjalizacji, a aktywnie uczestniczą w szukaniu rozwiązań dla wyzwań biznesowych.

– Chyba każda firma dałaby wiele, aby poznać jeden, uniwersalny przepis na efektywność zespołów projektowych. Jednak takiego nie ma. Faktem jest, że obecnie wiele produktów upada z powodu niedopasowania do oczekiwań użytkowników. Aby projekt odniósł sukces i odpowiadał na realne potrzeby rynku, niezbędna jest bliska współpraca między ekspertami w ramach interdyscyplinarnego zespołu. Praca nad trafnym rozwiązaniem cyfrowym przebiega sprawniej i efektywniej, gdy różnorodni eksperci wzajemnie dzielą się nabytą wiedzą, zebranymi wnioskami i pomysłami. Taka strategiczna integracja nierzadko prowadzi do skutecznego pokonywania wyzwań — zarówno w projekcie, jak i we współpracy z klientem — uważa Jacek Pawlas z Boldare

Elastyczność w dużym zespole. Czym jest zwinność?

Wielofunkcyjne zespoły oraz iteracyjno-przyrostowe realizowanie projektów znacznie ułatwiają pracę, ponieważ pozwalają na sprawniejsze podejmowanie decyzji. Okazuje się, że w organizacjach, które przyjęły zwinne modele zarządzania, szybkość decydowania wzrosła od 5 do nawet 10 razy. Jak to jest możliwe? Podejście zwinne zakłada ciągłe doskonalenie i umożliwia członkom zespołu łatwiejsze odnalezienie się na każdym etapie prac nad rozwiązaniem. Daje także odpowiedni czas oraz przestrzeń na analizę zrealizowanych zadań i refleksję nad poprawą sposobu działania — zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym. To wszystko sprawia, że decyzje są podejmowane sprawniej, co przekłada się pozytywnie na czas realizacji projektu.

Efektywność zespołu ekspertów

Co jeszcze sprzyja efektywnej pracy zespołów i tworzeniu dobrych rozwiązań? Według analityków, dla twórców coraz bardziej liczy się to, nad czym pracują. Jest to widoczne już na etapie procesu rekrutacyjnego. Chęć realizacji projektów, które są ważne ze społecznego czy ekologicznego punktu widzenia, znajduje się dziś na szczycie powodów poszukiwania nowej pracy. Dostępni na rynku specjaliści chcą pracować nad rozwiązaniami, które wnoszą rzeczywistą wartość dla odbiorców, a nawet poprawiają jakość funkcjonowania danego obszaru — odnosi się to zarówno do produktów, organizacji, jak i społeczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każda osoba w zespole może mieć wpływ na rzeczywistość

REKLAMA

– Mamy do czynienia z nową normalnością, czyli rzeczywistością powstałą na skutek zmian wywołanych szeregiem kryzysów, z jakimi przyszło nam się mierzyć w ostatnich latach. Dodatkowy ważny czynnik to wejście na rynek pracy nowego pokolenia, tzw. pokolenia Z, które wnosi nowe wartości, oczekiwania oraz wymagania dotyczące miejsca pracy. Ci młodzi ludzie, ale coraz częściej nie tylko oni, chcą pracy, w której będą się spełniać i tworzyć użyteczne rzeczy –uważa Jacek Pawlas

Jaka jest zatem recepta na produkt skazany na sukces? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, jednak według ekspertów niezwykle ważne jest zaangażowanie wyspecjalizowanych i wszechstronnych zespołów projektowych. Istotne jest również przekonanie pracowników, że ich działania mają realny wpływ na rzeczywistość. Niezbędne są także oczywiście atrybuty i warunki do wykonania możliwie najlepszej pracy, takie jak odpowiednie środowisko pracy i narzędzia.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA