REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować dobry produkt? Potrzebna praca zespołowa

projekt zespół
projekt zespół

REKLAMA

REKLAMA

Powodzenie i sukces produktu, zarówno użytkowego, jak i cyfrowego, zależy przede wszystkim od tego, jak działa zespół, który go tworzy. Truizm? Niekoniecznie. Nie każda organizacja zdaje sobie sprawę, że im bliższa współpraca w firmie oraz im większe zaangażowanie pracowników, tym lepszy produkt trafia na rynek.

Wielofunkcyjny zespół

REKLAMA

Po przeprowadzeniu ankiet wśród tysięcy projektantów, liderów biznesowych oraz menadżerów, analitycy doszli do wniosku, że o wydajności zespołu wcale nie decyduje jego liczebność. Kluczowe znaczenie ma włączenie specjalistów w interdyscyplinarne zespoły. To sprawia, że projektanci, developerzy czy specjaliści UX i UI zyskują nowe kwalifikacje, co z kolei przekłada się na realizację projektów, a finalnie także na cały biznes.

REKLAMA

Ogromne znaczenie ma także współpraca zespołu projektowego z klientem, która w dużej mierze zależy od przyjętego modelu zarządzania oraz kultury organizacyjnej w firmie. Hierarchiczna struktura, w ramach której pracownicy niższego szczebla nie pracują bezpośrednio z klientem i nie podejmują samodzielnie decyzji, nie zawsze sprzyja dobrej kooperacji. Natomiast bliska współpraca całych zespołów projektowych z klientem oraz z innymi działami w firmie, wpływa na rozwój i efektywność członków zespołu. W takim układzie nie ograniczają się oni tylko do swojej specjalizacji, a aktywnie uczestniczą w szukaniu rozwiązań dla wyzwań biznesowych.

– Chyba każda firma dałaby wiele, aby poznać jeden, uniwersalny przepis na efektywność zespołów projektowych. Jednak takiego nie ma. Faktem jest, że obecnie wiele produktów upada z powodu niedopasowania do oczekiwań użytkowników. Aby projekt odniósł sukces i odpowiadał na realne potrzeby rynku, niezbędna jest bliska współpraca między ekspertami w ramach interdyscyplinarnego zespołu. Praca nad trafnym rozwiązaniem cyfrowym przebiega sprawniej i efektywniej, gdy różnorodni eksperci wzajemnie dzielą się nabytą wiedzą, zebranymi wnioskami i pomysłami. Taka strategiczna integracja nierzadko prowadzi do skutecznego pokonywania wyzwań — zarówno w projekcie, jak i we współpracy z klientem — uważa Jacek Pawlas z Boldare

Elastyczność w dużym zespole. Czym jest zwinność?

Wielofunkcyjne zespoły oraz iteracyjno-przyrostowe realizowanie projektów znacznie ułatwiają pracę, ponieważ pozwalają na sprawniejsze podejmowanie decyzji. Okazuje się, że w organizacjach, które przyjęły zwinne modele zarządzania, szybkość decydowania wzrosła od 5 do nawet 10 razy. Jak to jest możliwe? Podejście zwinne zakłada ciągłe doskonalenie i umożliwia członkom zespołu łatwiejsze odnalezienie się na każdym etapie prac nad rozwiązaniem. Daje także odpowiedni czas oraz przestrzeń na analizę zrealizowanych zadań i refleksję nad poprawą sposobu działania — zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym. To wszystko sprawia, że decyzje są podejmowane sprawniej, co przekłada się pozytywnie na czas realizacji projektu.

Efektywność zespołu ekspertów

Co jeszcze sprzyja efektywnej pracy zespołów i tworzeniu dobrych rozwiązań? Według analityków, dla twórców coraz bardziej liczy się to, nad czym pracują. Jest to widoczne już na etapie procesu rekrutacyjnego. Chęć realizacji projektów, które są ważne ze społecznego czy ekologicznego punktu widzenia, znajduje się dziś na szczycie powodów poszukiwania nowej pracy. Dostępni na rynku specjaliści chcą pracować nad rozwiązaniami, które wnoszą rzeczywistą wartość dla odbiorców, a nawet poprawiają jakość funkcjonowania danego obszaru — odnosi się to zarówno do produktów, organizacji, jak i społeczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każda osoba w zespole może mieć wpływ na rzeczywistość

REKLAMA

– Mamy do czynienia z nową normalnością, czyli rzeczywistością powstałą na skutek zmian wywołanych szeregiem kryzysów, z jakimi przyszło nam się mierzyć w ostatnich latach. Dodatkowy ważny czynnik to wejście na rynek pracy nowego pokolenia, tzw. pokolenia Z, które wnosi nowe wartości, oczekiwania oraz wymagania dotyczące miejsca pracy. Ci młodzi ludzie, ale coraz częściej nie tylko oni, chcą pracy, w której będą się spełniać i tworzyć użyteczne rzeczy –uważa Jacek Pawlas

Jaka jest zatem recepta na produkt skazany na sukces? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, jednak według ekspertów niezwykle ważne jest zaangażowanie wyspecjalizowanych i wszechstronnych zespołów projektowych. Istotne jest również przekonanie pracowników, że ich działania mają realny wpływ na rzeczywistość. Niezbędne są także oczywiście atrybuty i warunki do wykonania możliwie najlepszej pracy, takie jak odpowiednie środowisko pracy i narzędzia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA