REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Afiliacja – co to jest i jak zacząć?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
afiliacja
afiliacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Afiliacja jest formą niestandardowej reklamy – rozdrobnionej i na mniejszą skalę. Pisanie bloga o tematyce sportowej połączone z umieszczaniem linków do odżywek dla sportowców to przykład zarabiania na branży PR z własnej inicjatywy.

Czym jest afiliacja?

Różnice pomiędzy reklamą i afiliacją dotyczą m.in. jej charakteru. Afiliacja to coś więcej niż udostępnienie bilbordu lub czasu antenowego – założeniem jest polecanie. Jeśli właściciel bloga modowego poleca konkretny produkt odzieżowy to znaczy, że osobiście i z przekonaniem dobrze ocenia jego jakość.

REKLAMA

Wydawca (np. właściciel bloga lub konta na Instagramie) dysponuje unikalnym linkiem afiliacyjnym. Im więcej kliknięć w ten link, tym większe możliwości zarobkowe. Globalna wartość rynku afiliacji jest liczona w miliardach dolarów.

Podstawowa forma rozliczenia za afiliację to zapłata za kliknięcie w link. Możliwe są również inne zasady ustalania wynagrodzenia – jako prowizja od sprzedaży lub za konkretny efekt (np. zapisanie się na newsletter).

Program afiliacyjny – Jak zacząć zarabiać?

REKLAMA

Przede wszystkim należy posiadać internetowy nośnik informacji, np. blog, kanał na youtube, konta w mediach społecznościowych. Największe szanse w tym biznesie mają osoby z „popularnym” kontem społecznościowym. Im więcej znajomych lub obserwujących, tym łatwiej osiągnąć sukces.

W Internecie funkcjonuje wiele stron pełniących funkcję sieci afiliacyjnej. Na wstępie należy wybrać jedną z nich. Szczegółowe zasady współpracy są ustalane przez poszczególne platformy. Najważniejsza w tej branży jest pomysłowość jednak sieć afiliacyjna może proponować gotowe szablony działania oraz szkolenia w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sieć afiliacyjna jest pośrednikiem pomiędzy wydawcą, a konkretną firmą, której zależy na reklamie produktów lub usług. Potencjalny wydawca ma duży wybór. Należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak wysokość prowizji, zasady wypłaty wynagrodzenia oraz przejrzystość regulaminu określającego zasady współpracy. Wydawca powinien posiadać umiejętność dopasowania konkretnych produktów do określonych grup odbiorców.

Marketing afiliacyjny – Zalety zarabiania

Przykładowe branże reklamujące się za pomocą afiliacji to finanse, podróże, kosmetyki, odzież i elektronika. Z tego powodu szczególnie przydatne może być posiadanie bloga dotyczącego któregoś z wymienionych obszarów.

REKLAMA

Zarabianie na marketingu afiliacyjnym nie wymaga wielkich nakładów finansowych na wstępie ani podejmowania typowego biznesowego ryzyka. Jest to rodzaj biznesu z kategorii „każdy może spróbować.” Dla najbardziej kreatywnych może to być podstawa dochodu, dla wszystkich pozostałych - zajęcie dodatkowe.

Nie jest konieczne zakładanie działalności gospodarczej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że od dochodu należy zapłacić podatek (przy założeniu przekroczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł).

Afiliacja umożliwia zarabianie zarówno mniejszych jak i większych sum pieniężnych, standardem jest wypłata po osiągnięciu określonego limitu kwotowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA