REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Afiliacja – co to jest i jak zacząć?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
afiliacja
afiliacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Afiliacja jest formą niestandardowej reklamy – rozdrobnionej i na mniejszą skalę. Pisanie bloga o tematyce sportowej połączone z umieszczaniem linków do odżywek dla sportowców to przykład zarabiania na branży PR z własnej inicjatywy.

Czym jest afiliacja?

Różnice pomiędzy reklamą i afiliacją dotyczą m.in. jej charakteru. Afiliacja to coś więcej niż udostępnienie bilbordu lub czasu antenowego – założeniem jest polecanie. Jeśli właściciel bloga modowego poleca konkretny produkt odzieżowy to znaczy, że osobiście i z przekonaniem dobrze ocenia jego jakość.

REKLAMA

Wydawca (np. właściciel bloga lub konta na Instagramie) dysponuje unikalnym linkiem afiliacyjnym. Im więcej kliknięć w ten link, tym większe możliwości zarobkowe. Globalna wartość rynku afiliacji jest liczona w miliardach dolarów.

Podstawowa forma rozliczenia za afiliację to zapłata za kliknięcie w link. Możliwe są również inne zasady ustalania wynagrodzenia – jako prowizja od sprzedaży lub za konkretny efekt (np. zapisanie się na newsletter).

Program afiliacyjny – Jak zacząć zarabiać?

REKLAMA

Przede wszystkim należy posiadać internetowy nośnik informacji, np. blog, kanał na youtube, konta w mediach społecznościowych. Największe szanse w tym biznesie mają osoby z „popularnym” kontem społecznościowym. Im więcej znajomych lub obserwujących, tym łatwiej osiągnąć sukces.

W Internecie funkcjonuje wiele stron pełniących funkcję sieci afiliacyjnej. Na wstępie należy wybrać jedną z nich. Szczegółowe zasady współpracy są ustalane przez poszczególne platformy. Najważniejsza w tej branży jest pomysłowość jednak sieć afiliacyjna może proponować gotowe szablony działania oraz szkolenia w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sieć afiliacyjna jest pośrednikiem pomiędzy wydawcą, a konkretną firmą, której zależy na reklamie produktów lub usług. Potencjalny wydawca ma duży wybór. Należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak wysokość prowizji, zasady wypłaty wynagrodzenia oraz przejrzystość regulaminu określającego zasady współpracy. Wydawca powinien posiadać umiejętność dopasowania konkretnych produktów do określonych grup odbiorców.

Marketing afiliacyjny – Zalety zarabiania

Przykładowe branże reklamujące się za pomocą afiliacji to finanse, podróże, kosmetyki, odzież i elektronika. Z tego powodu szczególnie przydatne może być posiadanie bloga dotyczącego któregoś z wymienionych obszarów.

REKLAMA

Zarabianie na marketingu afiliacyjnym nie wymaga wielkich nakładów finansowych na wstępie ani podejmowania typowego biznesowego ryzyka. Jest to rodzaj biznesu z kategorii „każdy może spróbować.” Dla najbardziej kreatywnych może to być podstawa dochodu, dla wszystkich pozostałych - zajęcie dodatkowe.

Nie jest konieczne zakładanie działalności gospodarczej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że od dochodu należy zapłacić podatek (przy założeniu przekroczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł).

Afiliacja umożliwia zarabianie zarówno mniejszych jak i większych sum pieniężnych, standardem jest wypłata po osiągnięciu określonego limitu kwotowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA