REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chmura obliczeniowa. Firmy boją się o bezpieczeństwo danych.

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

65% przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej z działów IT jako największą przeszkodę w czerpaniu pełnych korzyści z chmury wskazało ryzyka związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzanych informacji oraz zgodności sposobu i zakresu tego przetwarzania z prawem. Te same zagadnienia są również największą barierą dla wdrożenia chmury w organizacjach.

Chmura obliczeniowa. Brak wykwalifikowanej kadry

REKLAMA

Firmy w Polsce coraz odważniej podchodzą do wykorzystania chmury obliczeniowej w codziennej działalności, ale wciąż inwestują w nią fragmentarycznie. Zmagają się też z niedoborem kadr. Lukę w zatrudnieniu w obszarze cyberbezpieczeństwa szacuje się globalnie na 4,07 mln osób, a w samej Europie na blisko 300 tys. pracowników .

REKLAMA

Wiele firm upatruje szansy na rozwój w wykorzystaniu chmury obliczeniowej w bieżącej działalności. Wśród głównych atutów wskazywane są takie kwestie jak wydajność, skalowalność oraz wspieranie innowacyjności. Ostatni rok jednoznacznie pokazał jak istotna jest dla organizacji odporność systemów, ich zwinność oraz potencjał do adaptacji. Wiele firm wstrzymuje się jednak z opracowaniem strategii oraz faktyczną migracją do chmury przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Sytuacji nie ułatwiają wymagania regulacyjne, niedobór kadr oraz brak holistycznego podejścia do inwestycji w chmurę.

Według raportu (ISC) lukę w zatrudnieniu w obszarze cyberbezpieczeństwa szacuje się globalnie na 4,07 mln osób, a w samej Europie brakuje blisko 300 tys. pracowników  i tendencja jest wzrostowa. Potwierdza to także raport „Bezpieczna chmura: Jak zadbać o bezpieczeństwo organizacji w czasie migracji do chmury obliczeniowej?” przygotowany przez firmę Accenture, który dodatkowo naświetla kwestię niedoboru specjalistów ds. chmury obliczeniowej i cyberbezpieczeństwa.

Chmura obliczeniowa. Skrajne podejścia do korzystania z rozwiązań chmurowych.

REKLAMA

- W Polsce dominują dwa skrajne podejścia do korzystania z rozwiązań chmurowych. Część organizacji, głównie z sektorów o mniejszych wymaganiach regulacyjnych, rozpoczyna szerokie zastosowanie chmury, często pomijając całościową analizę ryzyka i wprowadzenie obowiązkowych zmian w obszarze bezpieczeństwa wynikających z różnic w korzystaniu z chmury względem architektury on-premise. Natomiast pozostałe przedsiębiorstwa, w obawie przed utratą bezpieczeństwa danych lub niezgodnością regulacyjną, opóźniają adopcję rozwiązań chmurowych, jednocześnie rezygnując z korzyści z nimi związanych - mówi Artur Józefiak, dyrektor Accenture Security w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. - Szczególnie istotną zaletą chmury jest szybsza i tańsza adopcja innowacji technologicznych, co w gospodarce cyfrowej jest kluczowym źródłem przewagi konkurencyjnej. W ten sposób słuszne, ale niezaadresowane prawidłowo obawy o bezpieczeństwo chmury stają się powodem obniżenia konkurencyjności polskich firm. Rozwiązaniem jest opracowanie całościowej koncepcji bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych i – w kolejnym kroku – zbudowanie procesów oraz architektury bezpieczeństwa dostosowanych do rzeczywistości usług chmurowych. Na przeszkodzie jednak stają konieczność podjęcia się inwestycji na początku procesu oraz brak doświadczenia i niedobór wyspecjalizowanej kadry świadomej wyzwań dot. bezpieczeństwa chmury – podsumowuje Artur Józefiak.

Problem niedoboru kadr można rozwiązać częściowo za pomocą automatyzacji i procesów samoregeneracji, które zmniejszają liczbę czynności wykonywanych ręcznie. Powinny jednak temu towarzyszyć inwestycje w szkolenie już zatrudnionych pracowników. Kluczowe jest odpowiednie nastawienie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne i mentoring w organizacji. Spośród zbadanych przez Accenture firm, 30% liderów technologicznych przeszkoliło trzy czwarte pracowników, kiedy pojawiło się zapotrzebowanie na nowe umiejętności. Jednocześnie wśród organizacji mniej zaawansowanych technologicznie zrobiło to tylko 9%. Inwestycje we własnych programistów, którzy już posiadają niezbędne zaplecze kompetencji, by szybko rozszerzyć swoje umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w chmurze, są równie ważne jak nakłady na nowe technologie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

40% firm twierdzi, że osiąga pełną wartość oczekiwaną z inwestycji w chmurę

Kolejnym wyzwaniem dla firm w drodze do bezpiecznego wdrożenia rozwiązań chmurowych jest brak kompleksowego podejścia w strategiach przejściowych, co najczęściej jest związane z niewystarczającymi inwestycjami. Tylko 40% firm twierdzi, że osiąga pełną wartość oczekiwaną z inwestycji w chmurę. Według 65% przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej z działów IT przeszkodę w czerpaniu pełnych korzyści z chmury stanowi ryzyko związane z bezpieczeństwem i zapewnieniem zgodności z wymaganiami regulacyjnymi. Zabezpieczenie chmury różni się zasadniczo od ochrony środowisk lokalnych. O bezpieczeństwo hybrydowych, wielochmurowych środowisk obliczeniowych musi zadbać zarówno sama organizacja, jak i dostawcy usług chmurowych. Ich funkcją jest zabezpieczenie infrastruktury i aktualizacja natywnych funkcji bezpieczeństwa dla firm korzystających z rozwiązania Platform-as-a-Service. Z kolei zadaniem organizacji jest opracowanie strategii i sposobów monitorowania wykorzystywanych przez nią środowisk chmurowych od różnych dostawców, tak aby spełniały one wymagania regulatora i możliwe było wyłapanie wszystkich nieprawidłowości.

- Podobnie jak infrastruktura on-premise chmura wymaga dedykowanych narzędzi i kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Powinna być traktowana jak pozostałe elementy cyklu życia i rozwoju oprogramowania, a zmiany muszą być wprowadzane w taki sam sposób jak w każdej aplikacji – poprzez sprawdzanie i usuwanie kodu. Jeśli nie uda się nam wprowadzić efektywnej zmiany w podejściu do bezpieczeństwa, niedostateczna harmonizacja działań, słabe zarządzanie, ręczne procesy, narzędzia starszej generacji oraz braki w kompetencjach sprawią, że kadra kierownicza zacznie postrzegać kwestie bezpieczeństwa jako hamulec dla rozwoju firmy – ostrzega Olga Budziszewska, manager ds. bezpieczeństwa chmury w Accenture.

Bez formalnej strategii i centralnego zarządzania zmianami, firmy mogą zmagać się z nadmiarem pracy i powielaniem rozwiązań kontrolnych, słabą komunikacją, wyższymi kosztami i wydłużeniem czasu osiągnięcia wartości. Brak strategii skutkuje również reaktywnym podejściem do bezpieczeństwa. Nie wystarczy samo wysyłanie alertów o incydentach sygnalizujących luki w zabezpieczeniach. Architektura referencyjna bezpieczeństwa powinna zawierać narzędzia kontroli prewencyjnej w celu zablokowania przypadkowych lub złośliwych incydentów bezpieczeństwa jeszcze przed ich wystąpieniem. Warto od samego początku zadbać o bezpieczeństwo, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością naprawiania błędów. Bezpieczeństwo w chmurze powinno być integralną częścią strategii bezpieczeństwa całej organizacji.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA