| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak rozliczyć w księgach rachunkowych refundację z Funduszu Pracy

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych refundację z Funduszu Pracy

Osoba fizyczna prowadząca księgi rachunkowe zakupiła w styczniu fabrycznie nowy środek trwały. Jest to prasa krawędziowa zakwalifikowana do KŚT: 421. Prasę oddano do użytku i wpisano do ewidencji środków trwałych. Wartość początkową wyliczono na 350 000 zł. Jednocześnie zawarto umowę w sprawie refundacji z Funduszu Pracy kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Starosta zrefundował kwotę 44 000. Jak rozliczyć taką refundację w księgach rachunkowych i rozliczyć podatkowo?

Refundacja dotycząca zakupu środka trwałego powinna być rozliczana w księgach rachunkowych w czasie poprzez konto 840 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Uzyskany z tego tytułu przychód jest wolny od podatku dochodowego. Kosztem podatkowym nie będzie natomiast ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada otrzymanej refundacji. Jeśli refundacja nastąpiła już po rozpoczęciu dokonywania odpisów amortyzacyjnych, to część odpisu amortyzacyjnego (wcześniej dokonanego) musi zostać wyłączona z kosztów uzyskania przychodów. Wyłączenia tego należy dokonać na bieżąco w miesiącu fizycznego otrzymania dotacji. Szczegóły w uzasadnieniu.

Szczegóły dotyczące sposobu i trybu refundacji z Funduszu Pracy określone są w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1380).

Zobacz: Prawo dla firm

Refundacja zakupu środka trwałego w księgach rachunkowych

Wartość początkową refundowanego z Funduszu Pracy środka trwałego ustala się według zasad ogólnych, tj. według ceny nabycia (zdefiniowanej w art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości) lub/i według kosztu wytworzenia (zdefiniowanego w art. 28 ust. 3 i 8 uor). Zatem zakup ten będzie zaewidencjonowany:

Wn konto 080 "Środki trwałe w budowie"

Wn konto 223 "Rozliczenie podatku VAT naliczonego" (podatnik ma prawo do odliczenia VAT na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT niezależnie od tego, że zakup środka trwałego jest lub będzie refundowany z Funduszu Pracy)

Ma konto 240 "Pozostałe rozrachunki"

Przyjęcie do użytkowania środka trwałego:

Wn konto 010 "Środki trwałe"

Ma konto 080 "Środki trwałe w budowie"

Kwota otrzymanej refundacji środka trwałego powinna być rozliczana w czasie. Ustawa o rachunkowości wprost wskazuje (art. 41 ust. 1 pkt 2 uor), że do rozliczeń międzyokresowych przychodów należy zaliczyć:

środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć w księgach rachunkowych refundację z Funduszu Pracy

W artykule omówiono również refundację środka trwałego a przychód podatkowy i koszty uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »