REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ETF na bitcoin zapowiada ważny rok dla branży kryptowalutowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ETF na bitcoin zapowiada ważny rok dla branży kryptowalutowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co czeka branżę kryptowalut w 2024 roku? Czy bitcoin osiągnie nowy rekord? Co przewidują analitycy? 

Pierwszy fundusz ETF na bitcoin

REKLAMA

Inwestorzy z uwagą oczekują decyzji SEC, czyli amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która w najbliższych tygodniach ma zatwierdzić pierwszy fundusz ETF na bitcoin. Premiera tego instrumentu najprawdopodobniej nastąpi na początku 2024 roku. Jak uważa Jamesa Seyffarta, starszy strateg Bloomberga, ma to się stać do 10 stycznia przyszłego roku, choć niektórzy wskazują także na późniejszy termin.

REKLAMA

Jeżeli do tego dojdzie, będzie to przełomowe wydarzenie dla całej branży kryptowalut. Będzie bowiem oznaczało możliwość inwestowania w kryptowaluty przez inwestorów instytucjonalnych, a także łatwiejszy dostęp dla indywidualnych inwestorów, którzy nie chcą kupować kryptowalut na giełdach takich jak Binance, albo trzymać je we własnych portfelach sprzętowych lub w formie oprogramowania. W tym artykule przyjrzymy się, co na ten temat uważają analitycy, a także jakie zagrożenia i korzyści wiążą się z nadchodzącą premierą.

Przewidywania analityków z branży

Co ciekawe, większość analityków przepytanych przez Nasdaq, uważa że warto zarekomendować instrumenty finansowe związane z kryptowalutami. Aż 72% z nich chętniej zainwestowałoby środki klientów w kryptowaluty. Wśród doradców już inwestujących w kryptowaluty, aż 86% zamierza zwiększyć ilość przeznaczonych na to środków, a żaden z nich nie planuje zmniejszać alokacji. 

REKLAMA

Analitycy branży kryptowalutowej przy tym jednoznacznie podkreślają szanse, jakie dla rynków blockchain przyniesie utworzenie funduszu ETF na bitcoin. Maxim Manturov, Dyrektor ds. Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe przypomina, że: „Michael Novogratz, CEO Galaxy Digital, od wielu lat jest zwolennikiem bitcoina. Wielokrotnie przewidywał, że bitcoin osiągnie nowy rekord, a nawet w 2021 roku postawił zakład, że do końca 2023 roku wejdzie on na poziom 100 000 dolarów.

Chociaż w listopadzie 2021 r. bitcoin osiągnął najwyższy poziom w historii wynoszący prawie 69 000 dolarów, od tego czasu spadło do poziomu około 17 000 dolarów. Jednak Novogratz nadal wierzy, że kryptowaluta ma potencjał, aby wrócić do poprzedniego rekordu, a następnie go przewyższyć. Twierdzi on, że zatwierdzenie spotowego kontraktu ETF na bitcoin będzie kluczowym katalizatorem wzrostu ceny tej kryptowaluty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Cena bitcoina w 2024 roku. Czego możemy się spodziewać? [PROGNOZY]
Słabszy początek roku na Wall Street. Analitycy pozostają jednak optymistyczni

Za stanowiskiem Novogratza przemawia kilka powodów. Po pierwsze, fundusz ETF na bitcoin znacznie ułatwiłby inwestorom instytucjonalnym inwestowanie w bitcoin, potencjalnie zwiększając napływ środków i podnosząc jego cenę.

Po drugie, ETF na bitcoin legitymizowałyby tę kryptowalutę w oczach wielu inwestorów. To natomiast mogłoby wywołać większy popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych, którzy obecnie wahają się przed inwestowaniem ze względu na niepewność regulacyjną.

Po trzecie, ułatwiłby inwestorom detalicznym śledzenie ceny bitcoina, co potencjalnie prowadziłoby do zwiększonego popytu ze strony inwestorów detalicznych nie znających go, lub takich którzy nie mogą w niego bezpośrednio zainwestować.

Równie optymistyczne zdanie na temat tego instrumentu finansowego ma Bryan Armour z firmy badawczej i inwestycyjnej Morningstar. Według tego analityka, dla inwestorów w ETF, będzie to najlepszy produkt na rynku. Gdy SEC zezwoli już na emisję tego funduszu, według niego będziemy mogli oczekiwać że w ciągu tego samego dnia, pojawi się kilka konkurencyjnych funduszy ETF na bitcoin, emitowanych przez różne firmy. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ma też już poważnie podchodzić do wniosków emisyjnych, a więc szansa na ich akceptację ma być duża. Armour zwraca jednak uwagę na to, że choć możliwy jest wzrost cen bitcoina po tej emisji, to równie dobrze dojść do spadków, wywołanych przez inwestorów, którzy będą chcieli go sprzedać, aby osiągnąć zysk z tego instrumentu.

Nieco ostrożniejszy w swoich opiniach jest Ben Smith z Cove Financial Planning. Ten analityk twierdzi, że inwestorzy powinni przeanalizować także ryzyko jakie wiąże się z zakupem ETF na bitcoin, oceniając wcześniej własne cele inwestycyjne. Twierdzi on, że będzie to instrument przeznaczony przede wszystkim dla osób mających apetyt na większe ryzyko i który mógłby mieścić się w zdywersyfikowanym portfolio. 

Do ostrożności nawołuje także Blackrock, jedna z najbardziej doświadczonych firm w branży ETF i emitent wielu funduszy. Blackrock złożył do SEC własne uwagi dotyczące swojego zgłoszenia, podkreślając że te instrumenty muszą być zaprojektowane w sposób uniemożliwiający zaburzanie rynku.

Entuzjazm, ale umiarkowany

Zdanie analityków można więc podsumować jako entuzjastyczne, ale nie bez rezerwy związanej z obawami o podstawy funkcjonowania całej technologii blockchain jako instrumentu finansowego. Choć emisja funduszu to duża szansa, bitcoin wciąż pozostaje bowiem instrumentem o wysokiej zmienności i nawet przybrany w ramy zorganizowanego funduszu ETF będzie podlegał dużym wahaniom. 

Co najmniej dziewięć firm przygotowuje się do emisji tego kontraktu, w tym między innymi BlackRock, WisdomTree, Valkyrie, ale zagrożeniem są też dodatkowe opóźnienia. Choć sugeruje się, że ten ETF zadebiutuje na rynkach na początku przyszłego roku, to SEC nie wydał na ten temat żadnego oficjalnego komunikatu. Ewentualne opóźnienia mogą więc spowodować spadki na rynkach. Ciekawym spostrzeżeniem jest także możliwy potencjalny odpływ klientów od wyspecjalizowanych giełd kryptowalutowych, oferujących tylko produkty blockchain w stronę zwykłych brokerów online. Jakakolwiek będzie więc decyzja Komisji, możemy być pewni, że rynek kryptowalutowy nie pozostanie już taki sam.

Autor: Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA