REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza Antyputinowska - przedsiębiorcy czekają na konkrety

Północna Izba Gospodarcza
Tarcza antyputinowska - przedsiębiorcy czekają na konkrety
Tarcza antyputinowska - przedsiębiorcy czekają na konkrety
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tarcza Antyputinowska w ocenie przedsiębiorców powinna być bardziej precyzyjna. Północna Izba Gospodarcza wskazuje branże, które potrzebują pomocy i wsparcia.

Przedsiębiorcy o „Tarczy Antyputinowskiej”: Pilnie potrzeba większej ilości konkretów

- Inicjatywę „Tarczy Antyputinowskiej” oceniamy bardzo pozytywnie . Uważamy jednocześnie, że skala tej pomocy powinna być jeszcze szerzej rozpostarta na cały sektor MŚP. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę wojna dotyka całą gospodarkę, a nie tylko sektory, które bezpośrednio kooperowały z Rosją, Ukrainą czy Białorusią. Należy uczciwie spojrzeć, że inflacja i wzrosty cen surowców będą mocno odczuwalne zarówno w przemyśle, jak i np. handlu, usługach, produkcji, transporcie, budownictwie czy działalnościach pokrewnych. Postulujemy, by wsparcie osłonowe objęło te firmy, które będą w stanie wykazać, że sytuacja w Europie odbija się na ich działalności – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Jak mówi Hanna Mojsiuk firmy z Pomorza Zachodniego już zgłaszają problemy wynikające z bieżącej sytuacji geopolitycznej. To przede wszystkim znaczące wzrosty cen i problemy kadrowe.

REKLAMA

Północna Izba Gospodarcza: więcej konkretów dla MŚP

REKLAMA

Założenia ramowe „Tarczy Antyputinowskiej” Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w ostatni piątek. Jak mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk pomysł należy oceniać pozytywnie, czekamy jednakże na konkrety w ustawie , które mogłyby usatysfakcjonować sektor MŚP.

- Przedsiębiorcy z jedne3j strony doceniają inicjatywę rządu , choć mają obawę, że lakoniczność komunikatu premiera nie przełoży się na żadne konkretne działania, a te już teraz są przez biznes bardzo oczekiwane. Premier mówił o dofinansowaniu rolnictwa i to nie budzi naszych wątpliwości, podobnie jak to, by stawiać na dywersyfikację energii. Mamy jednak obawy, czy wpisywanie 13 emerytury jako rozwiązania pro-gospodarczego jest dobrą diagnozą problemów przedsiębiorców. Zwiększanie konsumpcji w bezpośredni sposób nie przyczyni się do obniżania cen. Wręcz przeciwnie. Naszym zdaniem Rząd powinien zmierzać do tego, by jak najmocniej odciążyć przedsiębiorców, co pozwoli im utrzymać płynność finansową i operacyjną bez konieczności przerzucania kosztów na konsumentów. Obecnie widzimy, że czeka nas kolejna korekta cen. Rosną ceny energii, gazu i paliwa. To wszystko jest elementem koszyka cenowego, który powoduje, że MŚP nie mogą już utrzymywać cen w ryzach – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Pozytywnie należy ocenić działania mające na celu wyeliminowanie z polskiej gospodarki elementów rosyjskich , to bardzo ważna decyzja rządu , która pokazuje kto w Europie jest solidarny z Ukrainą wobec bezpardonowego ataku ze strony rosyjskiego agresora . Polscy obywatele i polski rząd w tym momencie jest przykładem właściwej postawy , w obliczu zbrojnej napaści na Ukrainę i tej potwornej arogancji, jaką prezentuje Rosja wobec całego świata. Uczciwość nakazuje, by przestać handlować z wrogiem – dodaje Hanna Mojsiuk.

Przedsiębiorcy wskazują branże, które potrzebują pomocy i wsparcia

Jak mówi Prezes Hanna Mojsiuk zdanie Premiera „Różne branże podlegają różnym analizom” w kontekście wsparcia rządowego w ramach „Tarczy Antyputinowskiej” jest zdaniem zbyt ogólnym, by uspokoić przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Podpowiadamy rządzącym czego potrzebują przedsiębiorcy: pakietu osłonowego dla transportu, bo koszty cen paliwa i braki kadrowe zaraz zaczną wykańczać sektor gospodarki, który w ostatnich latach stał się jednym z flagowych w Polsce. Należy przyjrzeć się również sytuacji sektora budowlanego. Wydaje się, że to jest sektor, który nie będzie potrzebować dopłat, to byłaby arogancja, możliwe jednak, że konieczne będą np. gwarancje bankowe, które pozwolą pewne inwestycje odsunąć w czasie bez konsekwencji dla wykonawcy. W trudnej sytuacji jest handel, szczególnie mowa o firmach, które opierały swoją działalność na imporcie i eksporcie z krajami objętymi dzisiaj działaniami wojennymi – mówi Hanna Mojsiuk.

Jak dodaje Hanna Mojsiuk pożądane są także działania mające na celu wspieranie przedsiębiorców zatrudniających osoby z Ukrainy. Powinny być tutaj w ofercie darmowe kursy językowe i różnego rodzaju kursy dokształcające. Obecnie na rynku pracy nie ma jeszcze wielkiego zainteresowania rekrutacjami, co powinno w najbliższym czasie się zmienić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA