REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka oprocentowania depozytów będzie niższa niż podwyżka stóp procentowych

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie
Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Po podwyżce listopadowej stóp procentowych można spodziewać się wzrostu cen depozytów, jednak skala wzrostu będzie mniejsza od podwyżki stóp NBP – uważają analitycy.

Oprocentowanie lokat nie wzrośnie proporcjonalnie do podwyżki stóp procentowych

W listopadzie RPP podniosła stopy procentowe. To już druga podwyżka, po październikowej. W rezultacie główna stopa NBP, wynosi obecnie 1,25 proc. (wcześniej wynosiła 0,1 proc.), zaś stopa depozytowa – 0,75 proc. (wcześniej wynosiła 0 proc.).

REKLAMA

Po pierwszej podwyżce stóp procentowych banki praktycznie nie zmieniły oprocentowania. Zdaniem analityków teraz zmiana cen depozytów będzie wyraźniejsza.

„Pierwsza podwyżka nie miała raczej istotnego wpływu na ceny depozytów. Było tak ze względu na dużą nadpłynność sektora, a także dlatego, że niektóre banki ze względów formalnych nie były w stanie na nią zareagować. Spodziewamy się jednak, iż każda następna podwyżka, szczególnie tak wyraźna jeśli chodzi o skalę, będzie miała większe przełożenie na koszty finansowania, w tym na oprocentowanie depozytów. Ma to swoje potwierdzenie w ostatnio przedstawianych przez banki raportach na temat potencjalnej wrażliwości wyniku odsetkowego na podwyżki stóp procentowych o 1,25 pkt. proc. Zaprezentowany przez banki wzrost wyniku był proporcjonalnie mniejszy niż przy podwyżce o 0,4 pkt. proc.” – powiedziała PAP analityczka Ipopema Securities Marta Czajkowska-Bałdyga.

Również analityk Domu Maklerskiego Michael/Ström Bartosz Wałecki nie spodziewa się wyraźnego wzrostu cen depozytów.

REKLAMA

„Uważam, że oprocentowanie lokat nie wzrośnie proporcjonalnie do podwyżki stóp procentowych, co spowodowane jest nadpłynnością sektora bankowego i chęcią poprawy wyników odsetkowych, które kurczyły się przez wiele kwartałów. Rosnące stopy procentowe będą sprzyjać wynikom finansowym banków” – powiedział PAP Bartosz Małecki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym podwyżce oprocentowania depozytów była dokonana w listopadzie podwyżka stopy depozytowej o 0,75 pkt. proc. W październiku RPP pozostawiła tę stopę bez zmian, czyli na poziomie 0 proc.

Skala podwyżek depozytów będzie zróżnicowana w zależności od sytuacji poszczególnych banków

„Listopadowa podwyżka stóp procentowych, w odróżnieniu od październikowej, powinna przełożyć się na wzrost oprocentowania lokat w bankach komercyjnych. Różnica związana jest ze wzrostem stopy depozytowej NBP – określa ona jakie oprocentowanie otrzyma bank komercyjny w momencie ulokowania środków w banku centralnym. W październiku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną i lombardową” – powiedział PAP analityk zespołu ekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.

REKLAMA

Zdaniem analityków, z którymi rozmawiała PAP, skala podwyżek depozytów będzie zróżnicowana w zależności od sytuacji poszczególnych banków. Bartosz Wałecki uważa, że niektóre banki zdecydują się na większe podwyżki, jeśli będą chciały pozyskać klientów.

„Moim zdaniem w takich warunkach, zdecydowana większość banków w najbliższych kwartałach nie podniesie znacząco oprocentowania depozytów, nie można wykluczyć jednak wyjątków, w których któryś z banków będzie chciał agresywnie zawalczyć o klientów i zaoferuje wyższe oprocentowanie, jednak biorąc pod uwagę, że nadpłynność dotyczy całego sektora, takie oferty będą prawdopodobnie ograniczone czasowo i kwotowo. Poza trym pierwszym krokiem banków przed istotnym podniesieniem oprocentowania depozytów, będzie rezygnacja z dodatkowych opłat i prowizji, które były stopniowo wprowadzane w środowisku niskich stóp procentowych. Należy mieć na uwadze również prawdopodobny spadek popytu na kredyty hipoteczne związany z rosnącymi stopami procentowymi, co będzie miało wpływ na dalszy wzrost nadpłynności sektora” – powiedział analityk analityk Domu Maklerskiego Michael/Ström.

Także Marta Czajkowska-Bałdyga uważa, że o skali podwyżek oprocentowania depozytów zdecyduje m.in. popyt na kredyty. A ten w przypadku firm czy kredytów konsumpcyjnych na razie nie jest zbyt duży.

„Zakładamy, że ewentualne podwyżki oprocentowania depozytów w znacznym stopniu będą wykorzystywane do zwiększenia bazy klientów i promocji oferty, w celu zwiększenia transakcyjności i poziomu osiąganych opłat, szczególnie po ostatnich zmianach w tabeli opłat i prowizji która przetoczyła się przez sektor przy rynkowych stopach na poziomie 0.1%. Ryzykiem dla takiego scenariusza mógłby być znaczący odpływ depozytów korporacyjnych, czy to ze względu na wyższy poziom inwestycji przy wykorzystaniu własnych środków, czy też gorszej sytuacji makroekonomicznej, powodującej pogorszenie wyników korporacji” – powiedziała analityczka Ipopema Securities.

Z kolei Jakub Rybacki stwierdził, że na podwyżki cen depozytów trzeba będzie poczekać.

„Tempo wzrostu oprocentowania depozytów zależeć będzie od decyzji banków – historycznie dostosowanie po zmianie stóp procentowych trwało około 2-3 miesięcy” – powiedział analityk PIE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA