REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kryptowaluty odbudują swoją pozycję?

W szczytowym momencie za bitcoina trzeba było zapłacić prawie 68 tys. zł
W szczytowym momencie za bitcoina trzeba było zapłacić prawie 68 tys. zł
embuk-importer

REKLAMA

REKLAMA

Choć wartość najpopularniejszej kryptowaluty – Bitcoina – nadal się waha, w czerwcu ponownie udało jej się przekroczyć 40 000 dolarów. To dużo więcej niż jeszcze w połowie maja, kiedy ceny spadły z niemal 50 000 dolarów do 32 000 dolarów.

Dlaczego bitcoin spadł?

W połowie maja wartość kryptowalut znacząco spadła. Bitcoin „potaniał” o kilkadziesiąt procent. Według ekspertów, taka sytuacja wynikała z kilku czynników. Pierwszym i podstawowym powodem była deklaracja prezydenta USA, Joe Bidena, który w swojej propozycji budżetu zawarł zapisy sugerujące zwiększenie podatków związanych z kryptowalutami, co pozwoliłoby mu na większą kontrolę rynku.

REKLAMA

Po drugie, chiński rząd zdecydował o znaczącym zmniejszeniu skali wydobywania Bitcoina. Po trzecie, twórca i właściciel Tesli, Elon Musk, ogłosił, że Tesla nie będzie akceptować płatności w formie wirtualnych środków. To wszystko poskutkowało znaczącą obniżką wartości najbardziej popularnych kryptowalut.

Bitcoin się odbudowuje

REKLAMA

Nagłe osłabienie najstarszej kryptowaluty – Bitcoina – sprawiło, że wielu posiadaczy zaczęło się martwić o jej stabilność w przyszłości. Jak się okazało – raczej niepotrzebnie. Wartość Bitcoina szybko zaczęła się odbudowywać, a już 14 czerwca przekroczyła z powrotem 40 000 dolarów. Później jej wartość znowu spadła, ale eksperci przypominają, że wartość walut tego typu powinna być analizowana w dłuższym okresie.

- Rok temu wiele osób spekulowało o potencjalnym kryzysie Bitcoina, a tymczasem w kwietniu 2021 roku osiągnął on swoją rekordową wartość 65 000 dolarów. Musimy pamiętać, że kryptowaluty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To kierunek, w którym zmierza świat. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez CoinMarketCap, wartość rynku kryptowalut na początku maja wynosiła 2,35 biliona dolarów. Jeszcze rok temu było to „zaledwie” 248 miliardów, a 5 lat temu - 8,4 miliarda dolarów. To oznacza, że w ciągu 5 lat wartość rynku wzrosła o 280 razy, natomiast tylko w ciągu ostatniego roku – o 10. Wydaje się, że inwestorzy doceniają bezpieczeństwo funduszy cyfrowych opartych o technologię blockchain – mówi Attila Krocsek, ekspert BlockBen, firmy fintechowej z Estonii.

Czym są stablecoiny?

Dla inwestorów, którzy cenią większą stabilność rozwiązaniem według ekspertów mogą być z kolei tzw. stablecoiny. Są one oparte o bezpieczną technologię blockchain - dokładnie tak, jak „normalne” kryptowaluty. Największą różnicą między nimi jest to, że stablecoiny dodatkowo mają (częściowe lub pełne) pokrycie w dobrach materialnych, takich jak złoto. To sprawia, że ich kurs jest mniej zmienny, podobnie jak na przykład walut państwowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Wszystkie te zasoby są zbudowane na zaletach wynikających z technologii blockchain: transakcje finansowe są bezpieczne, przejrzyste i terminowe, a także bardzo przystępne. By je obsługiwać, wystarczy jedno inteligentne urządzenie, takie jak smartfon czy smartwatch – podkreśla Attila Krocsek. – Ponadto dzięki kryptowalutom dwie osoby mogą wymieniać wartość bez polegania na autoryzacji urzędów centralnych – dodaje.

Zgodnie ze słowami eksperta, fakt, że kryptowaluty stają się coraz bardziej akceptowalnym środkiem płatniczym sprawia, że wiele instytucji zaczęło pracę nad regulacją rynku. Banki centralne na całym świecie zaczęły tworzyć prawne i technologiczne granice dla kryptowalut, w tym samym czasie szukając jednak szans na wprowadzenie technologii blockchain we własnych produktach finansowych.

*dane na dzień 6 maja 2021 roku.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA