REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko miesięczne lokaty firmowe wygrywają z indywidualnymi

Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

Zmiany dotyczące lokat z dzienną kapitalizacją odsetek nie będą miały wpływu na firmowe lokaty. Oprocentowanie depozytów dla przedsiębiorców było, jest i zapewne pozostanie sporo niższe niż stawki, które banki oferują klientom detalicznym.

Nowe przepisy dotyczące lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, które zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego od 31 marca nie pozwalają już na uniknięcie 19-proc. podatku Belki, nie będą miały większego znaczenia dla lokat zakładanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Banki traktują bowiem zysk z tego typu lokat jako przychód z działalności gospodarczej, w związku z czym i tak nie potrącały od niego podatku Belki. Oznacza to, że przedsiębiorca musi opodatkować zysk z takiej lokaty we własnym zakresie, uwzględniając go w dokumentacji księgowej swojej firmy. Płaci zatem podatek według stawek, które zależą od sposobu jego rozliczeń z fiskusem. W przypadku przedsiębiorców ponoszących duże koszty uzyskania przychodu efektywna stawka podatku dochodowego może zatem być sporo niższa od podatku Belki. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie lokat dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest zdecydowanie mniej atrakcyjne niż w przypadku oferty dla osób indywidualnych.

REKLAMA


Depozyty miesięczne dla firm mają najlepsze stawki

Wyjątkiem potwierdzającym regułę są tylko depozyty miesięczne. Z najnowszych danych Tax Care wynika, że co prawda średnie oprocentowanie tych krótkoterminowych lokat dla najmniejszych firm wynosi 3,21% w skali roku, natomiast dla klientów indywidualnych 3,33% (według danych Open Finance), ale w tej grupie zdecydowanie wyróżnia się oferta Idea Banku, który proponuje przedsiębiorcom 8% brutto w skali roku, a więc aż o 2,3 pkt proc. więcej, niż w przypadku najlepszej oferty miesięcznych depozytów dla klientów detalicznych (5,7% brutto). Niestety, Idea Bank pozwala swoim klientom na założenie tylko jednej takiej lokaty w maksymalnej kwocie 10 tys. zł, a zatem przedsiębiorca, który ma dużo większe nadwyżki finansowe, musi szukać także innych propozycji instytucji finansowych.

 Zamów książkę: Ryzyko bez tajemnic >>

Kolejne miejsca w pierwszej trójce miesięcznych lokat firmowych przypadły BGŻ Optima ze stawką 5,1% oraz Volkswagen Bankowi (4,25%). Pozostałe banki oferują mikrofirmom decydującym się na miesięczne depozyty stawki niższe niż 4%, co w efekcie daje wspomnianą wyżej niską średnią arytmetyczną. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że różnica w oprocentowaniu najlepiej i najgorzej oprocentowanej miesięcznej lokaty dla mikrofirm sięga prawie 7% pkt procentowych!

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Większe dysproporcje w przypadku lokat długoterminowych

REKLAMA

O ile w przypadku lokat miesięcznych dysproporcja pomiędzy uśrednionymi stawkami oprocentowania dla firm i osób prywatnych jest relatywnie niewielka (0,12 pkt proc.), o tyle w przypadku depozytów na dłuższe terminy różnice są dużo większe. Przykładowo, w przypadku firmowych lokat półrocznych średnie oprocentowanie w skali roku wynosi 3,68% brutto, natomiast dla lokat oferowanych klientom detalicznym, według danych Open Finance, 4,96%, zatem różnica wynosi już 1,28  pkt procentowego. Podobnie duża dysproporcja pojawia się w przypadku lokat rocznych, gdzie średnie oprocentowanie dla firm to 3,93%, natomiast dla klientów indywidualnych - 5,12% (różnica 1,19 pkt proc.).

Dlaczego banki oferują przedsiębiorcom lepsze oprocentowanie lokat krótkoterminowych? Ponieważ mają świadomość, że przedsiębiorcy - m.in. ze względu na zachowanie płynności finansowej - chętniej sięgają właśnie po depozyty zakładane na krótki okres czasu. Nie oznacza to jednak, że w przypadku stawek oprocentowania miesięcznych lokat firmowych dzieje się więcej niż w przypadku depozytów zakładanych na dłuższy okres czasu - także w tej kategorii zmiany stawek, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, można uznać jedynie za kosmetyczne.


Tylko kilka banków stawia na depozyty dla firm

Ranking lokat Tax Care po raz kolejny pokazuje, że bankom, z niewielkimi wyjątkami, niespecjalnie zależy na dobrych warunkach dla klientów prowadzących działalność gospodarczą. Generalnie w pierwszych trójkach wszystkich kategorii lokat przewijają się nazwy tych samych instytucji finansowych. Idea Bank przoduje nie tylko w przypadku lokat miesięcznych - jest także liderem lokat zakładanych na dwa miesiące (oprocentowanie 5% brutto w skali roku) oraz na kwartał (5,9%). W przypadku depozytów półrocznych dzieli pierwsze miejsce wraz z BGŻ Optima i FM Bankiem (6%). W przypadku lokat długoterminowych, zakładanych na rok i dwa lata, pozycję lidera przejmuje FM Bank (oprocentowanie odpowiednio 6,2% i 6,3%).


Agata Szymborska-Sutton

Współpraca: Magdalena Piórkowska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA