REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze biuro - większy sukces

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zientek-Varga Jolanta

REKLAMA

Eko-biuro, albo inaczej zielone biuro, to nie tylko budynek, wyposażenie i wykorzystywane w nim technologie, lecz także ludzie. Zaangażowanie pracowników, ich kreatywność, efektywność i kondycja decydują o sukcesie firmy.

Z tego względu niektórzy pracodawcy stosują już w firmach rozwiązania, które poprawiają samopoczucie pracowników i wpływają na ich stan zdrowia. Do takich działań należą między innymi programy typu wellness: prowadzenie edukacji prozdrowotnej, inwestycje w ergonomię biura, tworzenie w firmach sal do ćwiczeń i relaksu. W tej grupie mieści się także współpraca z placówkami opieki zdrowotnej i indywidualny nadzór nad zdrowiem pracowników. Takie działania podnoszą wydajność pracy, poprawiają ekonomiczną sytuację przedsiębiorstw, zwiększają lojalność pracowników, a także budują pozytywny wizerunek firmy na rynku.

REKLAMA

Zachęt nie brakuje

REKLAMA

W ostatnich latach powstało wiele organizacji i stowarzyszeń, które promują idee ochrony środowiska w miejscach pracy, tworzą programy i zachęcają do działań na rzecz ekorozwoju także na poziomie biur. Prowadzą konsultacje i niezależny audyt produktów i firm w zakresie spełniania przez nie eko-kryteriów. W ten sposób pokazują, jak być ekologicznym.

Istnieją też narzędzia, które zachęcają pracodawców do działań na rzecz środowiska naturalnego, a jednocześnie ułatwiają zarządzanie nimi w przedsiębiorstwie. Należy do nich m. in. audyt EMAS, czyli Eco-Management and Audit Scheme. Ten wprowadzony przez Parlament Europejski system rejestruje i wyróżnia specjalnym godłem organizacje lub przedsiębiorstwa, które wdrożyły system zarządzania środowiskowego zgodnie z wymogami europejskiej normy ISO 14001. Norma ta określa standardy zrównoważonego zarządzania, które obejmują wybór surowców i materiałów, proces produkcji, magazynowania i pakowania, transport i recykling odpadów oraz zużytych produktów. Firma, która wdroży u siebie system, otrzymuje akredytowany certyfikat. Więcej informacji na www.emas.mos.gov.pl; www.emas-polska.pl.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dużo przed nami

W Polsce świadomość ekologiczna i odpowiedzialność za środowisko na razie nie dorównują standardom światowym, ale z roku na rok sytuacja się poprawia. Znaczący wpływ mają na to obowiązujące także u nas europejskie regulacje prawne dotyczące ekologii. W wielu przedsiębiorstwach, przede wszystkim tych, które działają na międzynarodowym rynku, stosuje się technologie i rozwiązania przyjazne środowisku, co potwierdzają certyfikaty. Eko-audyt i certyfikaty ekologiczne nie są co prawda obowiązkowe, ale rośnie ich znaczenie w budowaniu wizerunku marki i prestiżu firmy. Posiadanie takich certyfikatów stanowi ważną informację dla konsumentów, którzy wybierając produkty firm posiadających takie znaki, decydują o współpracy właśnie z taką firmą.

Wybrane certyfikaty dotyczące wyposażenia biur

REKLAMA

1. „Zielone Biuro” będące częścią programu Czysty Biznes - certyfikat przyznawany na dwa lata przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Otrzymują go firmy i instytucje podejmujące inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, przez co wzmacniają własny proekologiczny wizerunek. Muszą też spełniać kryteria „Zielonego Biura” www.czystybiznes.pl.

2. FSC - certyfikat nadawany przez międzynarodową organizację Forest Stewardship Council przez akredytowane jednostki certyfikujące. Otrzymują go wyroby z drewna pochodzącego z legalnej eksploatacji lasów www.fsc.org.pl, www.fsc.pl.

3. Energy STAR - amerykański znak przyznawany od 1992 r. energooszczędnym produktom przez U.S. Environmental Protection Agency i U.S. Department of Energy www.fsc.org; www.fsc.pl.

4. EPEAT - amerykański system wyboru, oceny i wyróżniania sprzętu elektronicznego przyjaznego dla środowiska www.epeat.net.

Jolanta Zientek-Varga

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sekretariat

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA