Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt konsolidacyjny dla firm lekiem na kłopoty finansowe

Agnieszka Klejne
inforCMS
Spłacasz kilka firmowych kredytów na raz? Coraz bardziej zaciska się pętla zadłużenia Twojej firmy? Musisz zapracować na spłatę krótkoterminowych kredytów, które coraz ciężej się obsługuje? Wyjściem z sytuacji może być kredyt konsolidacyjny.

Niemal każdy przedsiębiorca przechodził problemy z płynnością finansową. Często wówczas jest tak, że trzeba ratować się wysokooprocentowanymi kredytami, pożyczkami prywatnymi, kartami kredytowymi czy debetowymi. Łatwo wtedy o zapętlenie się. W sytuacji pojawienia się kłopotów finansowych trzeba zatem natychmiast zrobić chłodną kalkulację. Czy nasza działalność jest jeszcze opłacalna, czy może należałoby ją zamknąć i nie pogrążać się dalej? Jeśli jednak okaże się, że to tylko chwilowe załamanie koniunktury warto zastanowić się za konsolidacją zadłużenia.


Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt długoterminowy, przeznaczony na spłatę różnych zobowiązań finansowych, zabezpieczony hipoteką na wskazanej przez kredytobiorcę nieruchomości. Mówiąc prościej - zamiast kilku kredytów w różnych bankach, z różnymi terminami płatności, płaci się tylko jedną ratę (w jednym banku). Ponadto zaciągając kredyt konsolidacyjny można obniżyć swoje koszty zadłużenia i miesięczne obciążenia z tytułu zaciągniętych kredytów, a także zaciągnąć do posiadanych zobowiązań tzw. kwotę wolną, która może posłużyć na bieżące wydatki lub przyszłościowe inwestycje.


Zanim jednak przejdziemy do szczegółów tego typu zadłużenia należy podkreślić, że  do zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego potrzebna jest nieruchomość. Nie musi być ona naszą własnością. Jeśli jednak należy ona do osoby trzeciej, bank będzie wymagał zgody właściciela na notarialne obciążenie hipoteki. Należy również pamiętać, iż większość banków wymaga pozytywnych opinii o terminowej obsłudze posiadanych kredytów.  Konsolidacja  nie jest więc dla osób, które już są w poważnych tarapatach finansowych. Gdy mamy zatem znaczące opóźnienia w obsłudze zadłużenia trzeba liczyć się z odmową udzielenia kredytu przez bank.


Dla kogo kredyt?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyt konsolidacyjny można zastosować w przypadku gdy:

- kilka posiadanych przez nas zadłużeń jest drogich (wysokooprocentowane karty kredytowe, linie debetowe, pożyczki gotówkowe) - dzięki wykorzystaniu jednego kredytu zaoszczędzimy na miesięcznej racie, gdyż oprocentowanie pożyczek gotówkowych jest nawet kilkukrotnie większe od kredytu konsolidacyjnego;

- tracimy płynność finansową i zaczyna zaciskać się pętla zadłużenia - konsolidacja pozwoli nam wówczas obniżyć miesięczne zobowiązania;

- ze względu na posiadanie dużej ilości zobowiązań brakuje nam środków finansowych - jeśli  wartość nieruchomości nam na to pozwoli poprzez skonsolidowanie posiadanych zobowiązań, możemy  zaciągnąć nowe zobowiązanie.


Co firma zyska zaciągając kredyt konsolidacyjny?

•    połączy wszystkie dotychczasowe raty, dzięki czemu może płacić jedną mniejszą ratę;

•    zyska możliwość wydłużenia okresu kredytowania;

•    obniży marżę dzięki zabezpieczeniu w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości;

•    zwiększy zdolność kredytową.     

Do kogo po kredyt?

Kredyt konsolidacyjny oferują obecnie m.in. PKO BP, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz mBank. Mogą o niego ubiegać się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne i jawne, spółki prawa handlowego oraz osoby wykonujące wolne zawody. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny trzeba posiadać zdolność kredytową, prawidłowo obsługiwać kredyty podlegające konsolidacji, a także nie zalegać wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego. Działalność gospodarcza musi natomiast  istnieć co najmniej piętnaście miesięcy i nie mieć strat w tym okresie. Bank sprawdzi również nieruchomość, która ma być przedmiotem zabezpieczenia kredytu. Dodatkowo trzeba liczyć się z założeniem konta w banku, w którym będzie brany kredyt.


Kredytowy program konsolidacyjny dla MŚP PKO BP łączy w sobie zalety kredytu obrotowego oraz kredytu inwestycyjnego, a dodatkowo daje możliwość dobrania środków na finansowanie bieżącej działalności firmy. Kredyt dostępny jest w wielu walutach (PLN, EUR, USD, CHF), a jego wysokość ustalana jest z każdym klientem indywidualnie i zależna jest przede wszystkim od zdolności kredytowej klienta i wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. W ramach kredytu PKO BP akceptuje także inne formy zabezpieczenia, takie jak zastaw rejestrowy na pojazdach oraz maszynach i urządzeniach stanowiących własność lub współwłasność kredytobiorcy albo osoby trzeciej. Zabezpieczeniem może być także przelew wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia składników majątkowych, klauzula potrącenia wierzytelności z rachunku bieżącego typu Partner, a także pełnomocnictwo do pobierania środków zgromadzonych na rachunku w innym banku.


Kredyt konsolidacyjny dla małych firm ING Banku Śląskiego to rozwiązanie pozwalające spłacić kredyty inwestycyjne i obrotowe zaciągnięte w bankach lub innych instytucjach finansowych jednym prostym kredytem. Konsolidacji nie podlegają zobowiązania z tytułu factoringu czy zaangażowania o charakterze odnawialnym, takie jak karta kredytowa, karta charge czy kredyt w rachunku bieżącym. Kredyt można zaciągnąć nawet na 10 lat i spłacać go w ratach równych bądź malejących. Zaciągnięty kredyt nie może jednak przekraczać kwoty konsolidowanego zobowiązania. Zabezpieczeniem mogą być m.in. hipoteka na nieruchomości wraz z przelewem praw z polisy ubezpieczeniowej tej nieruchomości, zastaw rejestrowy na nowych, bądź używanych środkach transportu, zastaw rejestrowy na innych środkach trwałych, kaucja pieniężna, czy poręczenie wekslowe. Możliwa jest także wcześniejsza bezpłatna spłata kredytu w każdym momencie trwania umowy.


Kredyt nieodnawialny na finansowanie działalności bieżącej zabezpieczony hipoteką na nieruchomości w Alior Banku można zaciągnąć na okres maksymalnie 15 lat. Kredyt udzielany jest na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, bez konieczności dokładnego określenia przedmiotu kredytowania. Maksymalna kwota kredytu to 60% wartości nieruchomości (istnieje możliwość zabezpieczenia kredytu hipoteką na nieruchomości usługowej, produkcyjnej, mieszkalnej). Kredyt dostępny jest w 5 różnych walutach. Istnieje możliwość zawieszenia spłaty jednej raty w roku. Kredyt udostępniany jest w całości na rachunku bieżącym firmy.


Kredyt konsolidacyjny mBanku realizowany jest w ramach kredytu hipotecznego dla firm. Kredyt dostępny jest w 4 różnych walutach (PLN, USD, CHF, EUR) z maksymalnym okresem kredytowania 20 lat. W przypadku kiedy kurs waluty staje się niekorzystny, można jednak bezpłatnie przewalutować zaciągnięty kredyt. Kredyt zaciągnięty w złotówkach zawiera natomiast mechanizm bilansujący pozwalający na zmniejszenie jego oprocentowania. Założenie jest proste: jeśli posiada się w banku zarówno kredyt jak i oszczędności, to długi oraz depozyty zostają zsumowane, a odsetki powinny być naliczane jedynie od różnicy między kredytem a depozytem. Firma samodzielnie ustala próg dla środków bilansujących - na koncie jest zawsze do dyspozycji wskazana kwota, a wszystkie środki powyżej bilansują kredyt

Kredyt konsolidacyjny często porównuje się do leczenia poważnej, zaawansowanej choroby, którą należy zdiagnozować, a następnie wyleczyć u specjalisty.  W obu przypadkach nie jest rozwiązaniem zaaplikowanie pierwszego z brzegu rozwiązania. Potrzebna jest dogłębna analiza, znalezienie przyczyny zaistniałego problemu, a następnie wyleczenie go. Nie jest bowiem problemem zaciągnięcie kilku czy nawet kilkunastu kredytów. Sedno sprawy sprowadza się jednak do znalezienia jednego kredytu, który spełni wszelkie oczekiwania i pozwoli firmie na wyjście z tymczasowych kłopotów. Posiadanie kilku kredytów nie musi zatem spędzać snu z powiek. Wystarczy bowiem zawczasu pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym.

  

Agnieszka Klejne

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: IPO.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

  Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

  30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

  Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

  Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

  31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

  Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

  Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

  W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

  Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

  W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

  Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

  Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

  Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

  Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

  Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

  Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.