REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Private Equity/Venture Capital - silne wsparcie finansowe i merytoryczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Demski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czasach reglamentacji na rynku kredytowym, gdy banki patrzą nieprzychylnie na jakikolwiek projekt inwestycyjny, przedsiębiorstwa mają olbrzymi problem z pozyskaniem kapitału. W takiej sytuacji firmy zmuszone są szukać alternatywnych form pozyskania kapitału, które udzielą im finansowego wsparcia mimo wyższego ryzyka potencjalnej inwestycji.

REKLAMA

Nieprzychylność warunków rynkowych może być determinującym czynnikiem, który hamuje rozwój przedsiębiorczości oraz nowych pomysłów. W czasach kryzysu poza firmami, które od dłuższego czasu poszukują kapitału na zrealizowanie swoich ambitnych przedsięwzięć, również małe i średnie przedsiębiorstwa mają problemy z pozyskaniem niezbędnego do dalszego rozwoju kapitału. Ten niebezpieczny dla inwestycyjnej strony gospodarki stan jest zarazem szansą dla funduszy podwyższonego ryzyka, takich jak private equity czy venture capital. Różnica między nimi polega na fazie rozwoju przedsiębiorstwa, w której fundusze te rozpoczynają inwestycję. Z założenia bowiem fundusze venture capital inwestują o jeden moment rozwoju przedsiębiorstwa wcześniej aniżeli private equity, co wiąże się zazwyczaj dla nich z wyższym ryzykiem. Może to jednak w przyszłości przynieść nieprzeciętnie wyższe zyski funduszowi VC.

REKLAMA

Potrzeby spółek „zasianych” w czasie kryzysu nie ograniczają się jednak jedynie do pozyskania kapitału. Niejednokrotnie nowa spółka musi zasięgać licznych konsultacji, doradztwa oraz pozyskać kontakty biznesowe, które trudno nawiązać bez doświadczenia i wsparcia bardziej doświadczonych graczy.  

REKLAMA

Warto zatem pamiętać, że oprócz kapitału, inwestor typu venture capital dostarcza również know-how i wiedzę swoich specjalistów. Obejmując udziały zostaje wspólnikiem, a więc monitoruje działania spółki oraz bierze na siebie część ryzyka inwestycji. Dla przedsiębiorcy jest to korzystne, gdyż ma wówczas z funduszem venture capital wspólny cel: odnieść sukces i zwiększyć wartość przedsiębiorstwa. Wejście inwestora VC/PE poprawia także wizerunek przedsiębiorstwa. Dla podmiotów zewnętrznych jest to sygnał, iż inwestor widzi szanse na sukces tego przedsięwzięcia i chce w niego zainwestować. Dodatkowo wejście inwestora oznacza także, że przedsiębiorstwo zostało szczegółowo sprawdzone, co nie zdarza się podczas oceny wniosku kredytowego.

Wracając jednak do kwestii zapotrzebowania na kapitał, młode przedsiębiorstwa z pozyskanych środków najczęściej realizują takie przedsięwzięcia, jak:
•    produkcja nowych produktów lub usług,
•    zastosowanie nowej technologii wytwarzania,
•    wykup przedsiębiorstwa konkurencyjnego w celu zwiększenia udziałów w rynku,
•    przejęcie przedsiębiorstwa przez menedżerów w przypadku braku możliwości jego efektywnego funkcjonowania przy asyście dotychczasowych właścicieli,
•    skierowanie spółki na drogę rozwoju po jej sanacji,
•    planowane wejście na giełdę.

Wybór funduszu to jednak nie tylko wybór źródła kapitału, ale również partnera, z którym właściciel przedsiębiorstwa będzie współpracować przez najbliższych kilka lat.  Aby dokonać selekcji należy wziąć pod uwagę preferencje funduszy co do obszaru działania, branży, fazy rozwoju i wielkości inwestycji, czy też możliwości zajęcia pozycji inwestora dominującego. Dopasowanie specyfiki działań funduszu i oczekiwań przedsiębiorcy to jednak tylko wstępny etap selekcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie przedsiębiorca powinien także odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
•    Czy fundusz ma doświadczenie z inwestycjami w podobne przedsięwzięcia?
•    Czy fundusz przyjął postawę pasywną czy aktywną w zarządzaniu dotychczasowymi spółkami portfelowymi?
•    Czy w portfelu funduszu znajduje się już przedsiębiorstwo konkurencyjne lub komplementarne?
•    Czy przedstawiciele funduszu to osoby, które mogą być dobrymi partnerami w procesie negocjacji?
•    Czy fundusz jest powiązany z innymi funduszami?
•    Czy przedstawiciele funduszu pomagają w pozyskiwaniu nowych kanałów dystrybucji oraz wykwalifikowanej kadry zarządzającej?

Jeżeli po tym etapie przedsiębiorca jest nadal przekonany do finansowania z wykorzystaniem danego funduszu i akceptuje jego ogólne założenia (np. konieczność sprzedaży udziałów oraz częściową utratę kontroli nad spółką) to kolejnym etapem jest nawiązanie z nim kontaktu. Natomiast jeśli firma zdecydowała się na finansowanie z wykorzystaniem funduszy podwyższonego ryzyka, a nie wybrała jeszcze konkretnego funduszu, z którym chciałaby nawiązać współpracę, poszukiwania inwestora można przeprowadzić na dwa sposoby:
•    Pasywny - gdzie nie podejmuje się żadnych działań i biernie oczekuje się na kontakt od potencjalnego partnera. W praktyce występuje bardzo rzadko.
•    Aktywny - oznacza stałe i szerokie monitorowanie sektora poprzez analizę prasy, radia, telewizji, czy uczestnictwo w konferencjach, na których bywają przedsiębiorcy i inwestorzy.

Jeżeli inwestor wstępnie zdecyduje się wejść do spółki następuje faza negocjacji, w czasie której omawiane są dwie ważne kwestie: warunki na jakich fundusz wejdzie do spółki (uwzględniające liczbę udziałów i jego rolę w spółce) oraz jak i kiedy z niej wyjdzie (dezinwestycja). Podczas negocjacji ustala się udziały stron, ich prawa i obowiązki, reprezentacje w radzie nadzorczej, czy cenę za jaką fundusz nabywa udziały. Negocjacje bardzo często prowadzone są równolegle do due diligence (analizy przedsiębiorstwa).

Bardzo ważnym aspektem współpracy jest również określenie sposobu rozstania z funduszem. Istota działania tego typu inwestorów przewiduje bowiem „intensywną, ale krótką znajomość”. Fundusze finansują szybko rozwijające się przedsiębiorstwa, aby po kilku latach sprzedać swoje udziały realizując przy tym wysoką stopę zwrotu. Celem inwestycji funduszu nie jest zatem wieloletnie zarządzanie spółką i czerpanie z tego tytułu korzyści finansowych z bieżących zysków.

Kryzys nie pozostał jednak bez echa również w tym sektorze. W raporcie The European Private Equity & Venture Capital Association przedstawiono statystyki za rok 2008, w którym można zauważyć, że niekorzystna sytuacja gospodarcza zebrała swoje żniwo również wśród funduszy podwyższonego ryzyka. Co prawda sytuacja wygląda znacznie lepiej niż miało to miejsce kilka lat temu, jednakże patrząc na dynamikę inwestycji można zauważyć wyraźne wyhamowanie. Najlepiej obrazuje to wykres przedstawiający wartość rocznych inwestycji w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej (wartość w mln euro).

 

  

Źródło: Opracowanie własne na podstawie CEE Statistics 2008

Podsumowując działalność funduszy podwyższonego ryzyka, można stwierdzić, że oprócz takich sposobów pozyskania finansowania jak wsparcie aniołów biznesu, salony inwestycyjne, czy też inwestorzy prywatni, fundusze PE/VC należą do czołówki kapitałodawców nie tylko w okresie dekoniunktury. Próbując pozyskać kapitał niejednokrotnie będzie to zatem jedno z nielicznych źródeł, które będzie chętne udostępnić kapitał młodym przedsiębiorstwom.

Artykuł pochodzi z Raportu Grupy IPO.pl „Kapitał dla firm 2010”.

Wojciech Demski

redaktor portalu IPO.pl

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA