REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Anioł w biznesie

Wojciech Demski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aniołami Biznesu nazywamy najczęściej osoby fizyczne, które dostarczają kapitału niezbędnego dla nowych firm w najwcześniejszym etapach ich rozwoju, głównie w fazach „seed” i „start-up”.

REKLAMA

Zazwyczaj rola BA nie ogranicza się jednak jedynie do udostępnienia kapitału, gdyż przeważnie angażują się oni również w działalność przedsiębiorstwa bezpośrednio służąc doświadczeniem, operacyjnym know-how i mentorską radą. Inwestycja dokonana przez BA jest raczej udziałem ich kapitału własnego, aniżeli pożyczką udzieloną w celu jej przyszłego zwrotu wraz z należnymi odsetkami. Przeważnie, podczas fazy negocjacji uzgadniane jest porozumienie, co do wykupienia udziałów, albo ich sprzedania z określonym w czasie terminem.

REKLAMA

Profil Anioła Biznesu bardziej wskazuje na mężczyznę niż kobietę, znajdującego się w średnim wieku, z bogatym biznesowym doświadczeniem, które na przestrzeni lat przyniosło znaczne nadwyżki finansowe, które taka osoba jest gotowa w odpowiedniej części zainwestować. Jest to jednocześnie osoba, której aspiracje i motywacja do działalności biznesowej nie wyczerpały się, a dalsze działania biznesowe chce skierować na młodych przedsiębiorców, którzy potrzebują zarówno kapitału jak i doradztwa w prowadzeniu działalności gospodarczej. Warto wspomnieć, że Business Angel stając się wspólnikiem firmy, bierze na siebie także ryzyko i odpowiedzialność za jej losy na równi z przedsiębiorcą.

REKLAMA

Głównymi obszarami gospodarki, jakimi zainteresowani są tego typu inwestorzy to przede wszystkim branże innowacyjne, gdzie poziom ryzyka jest wysoki, jednakże potencjalna stopa zwrotu jest adekwatna do ulokowanych środków. Wśród najpopularniejszych branż można wymienić: IT, biotechnologię, Internet, inżynierię medyczną, inżynierię farmaceutyczną, nowatorskie technologie, budownictwo, aczkolwiek należy wspomnieć, że niektóre sieci BA są skłonne inwestować w przedsiębiorcę, jego wizję oraz potencjalną, wysoką stopę zwrotu, nie zważając w jakiej branży faktycznie będzie on działać.

W Polsce istnieją sieci Business Angels, które starają się efektywnie i skutecznie łączyć wymagania dwóch zainteresowanych stron. Baza danych Aniołów Biznesu, działających w Polsce, raczej niechętnie jest udostępniana w źródłach publicznych. Dlatego to właśnie sieć kojarzy Business Angels z przedsiębiorcami, którzy przesłali do stowarzyszenia swoje biznes plany. Jeśli pomysły młodych przedsiębiorców okażą się jednak negatywnie zweryfikowane, na pewno warto zwrócić uwagę na powody, dla których Aniołowie Biznesu nie zdecydowali się na podjęcie współpracy. Najczęściej powodami odmowy współpracy pozostają bowiem:
•    brak zaufania w stosunku do właścicieli,
•    ograniczone perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa,
•    ograniczony rynek zbytu danego produktu czy usługi,
•    nierealna propozycja wartości kapitału akcyjnego do zainwestowanego,
•    brak kompetencji zarządu potrzebnych do osiągnięcia sukcesu,
•    niewłaściwy sposób prezentacji swojej wizji,
•    interes zależny wyłącznie od umiejętności właścicieli.

Istotne dla młodych przedsiębiorców jest również wyjście Anioła Biznesu z akcjonariatu spółki. Najczęściej, co jednak nie jest regułą, okres inwestycji BA trwa od 3 do 6 lat. Dezinwestycja może odbyć się na kilka sposobów, wśród których do najpopularniejszych należy sprzedaż posiadanego przez BA pakietu na rzecz inwestora strategicznego lub funduszu Venture Capital, koinwestycja lub też wyjście poprzez coraz popularniejszy rynek NewConnect.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anioł Biznesu jest zatem podmiotem, który z pewnością warto rozważyć przy poszukiwaniu kapitału we wczesnej fazie rozwoju przedsiębiorstwa. Szczególne korzyści z takiej współpracy można osiągnąć jeśli firma jest młoda, dotychczasowi właściciele mają bardzo silne umiejętności techniczne, brak im jednak doświadczenia biznesowego, które zaoferować może właśnie Anioł.

Artykuł pochodzi z Raportu Grupy IPO.pl „Kapitał dla firm 2010”.

Wojciech Demski

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  REKLAMA

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  REKLAMA