REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komercyjne i pozarządowe kredyty eksportowe

Edward Dąbrowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty przeznaczone na finansowanie towarowej bądź usługowej wymiany zagranicznej mogą być kierowane do eksporterów lub importerów. Eksporterzy często są wspierani przez instytucje rządowe. By jednak uzyskać preferencje w finansowaniu, muszą taki kredyt ubezpieczyć w Polsce.

Wzorem niektórych krajów Unii Europejskiej, a także innych krajów będących członkami OECD ustanowiono w Polsce system dopłat z budżetu państwa do oprocentowania kredytów średnio- i długoterminowych o stałych stopach procentowych na finansowanie eksportu (Program DOKE). Rozliczenia związane z tym systemem prowadzi, z mocy ustawy, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Program dopłat do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych uruchomiono w celu wspierania przez państwo aktywności eksportowej polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Program DOKE

Kwestię tego rodzaju (Program DOKE) reguluje ustawa z 8 czerwca 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych (Dz.U. nr 73, poz. 762 z późn. zm.), a także wydane na jej podstawie rozporządzenia.

Program DOKE jest systemem polegającym na udzielaniu z budżetu państwa, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego - administratora programu, dopłat do oprocentowania konkretnego kredytu eksportowego o stałej stopie procentowej, udzielonego przez bank krajowy, bank zagraniczny lub międzynarodową instytucję finansową. Dopłaty realizowane są w ramach wzajemnych rozliczeń między BGK a bankiem (udzielającym kredytu eksportowego), z którym została podpisana umowa DOKE.

Dwa rodzaje rozliczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W zależności od wysokości kosztów finansowania przeprowadzane są dwa rodzaje rozliczeń. Gdy wysokość stałej stopy procentowej kredytu eksportowego będzie niższa od kosztów jego finansowania, wówczas ze środków budżetu za pośrednictwem BGK będą przekazywane do banku kredytującego dopłaty do stałej stopy procentowej. Natomiast gdy wysokość stałej stopy procentowej kredytu eksportowego będzie wyższa od kosztów jego finansowania, wówczas bank kredytujący będzie zobowiązany do przekazania nadwyżki do BGK na rzecz budżetu państwa.

Przez pojęcie stałych stóp procentowych należy rozumieć stopy CIRR (stopy referencyjne oprocentowania rynkowego) dla poszczególnych walut, ogłaszane okresowo przez sekretariat OECD, wyznaczające minimalny poziom stóp oprocentowania kredytów eksportowych w państwach będących uczestnikami porozumienia OECD w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych. Treść ww. porozumienia można znaleźć na stronie internetowej OECD. Stała stopa procentowa określona zostaje w przyrzeczeniu podpisania Umowy DOKE, w umowie DOKE oraz umowie kredytu eksportowego i pozostaje na niezmienionym poziomie przez cały okres trwania umów.

Stałe stopy procentowe CIRR publikowane są w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski i obowiązują od 15 dnia danego miesiąca do 14 dnia następnego miesiąca. Aktualne stopy dla wybranych walut przedstawiamy w tabelce.

Wniosek o dopłatę

Pierwszym krokiem jest złożenie w BGK wniosku o przyrzeczenie podpisania umowy DOKE wraz z dołączonym oświadczeniem krajowego dostawcy o krajowym pochodzeniu przedmiotu eksportu. Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 10 dni roboczych od daty wpływu. Po stwierdzeniu, że wszystkie warunki objęcia kredytu Programem DOKE zostały spełnione, BGK podejmuje decyzję o udzieleniu przyrzeczenia podpisania umowy DOKE.

Termin obowiązywania przyrzeczenia nie może być dłuższy niż 120 dni. Jeżeli w tym czasie nie zostanie podpisana umowa eksportowa, umowa kredytu eksportowego lub umowa ubezpieczenia kredytu eksportowego, wnioskodawca może wystąpić do BGK o przedłużenie tego terminu, nie dłużej jednak niż o 60 dni.

Ubezpieczenie kredytów

REKLAMA

Celem ubezpieczeń kredytów eksportowych jest ochrona jednostek finansujących na wypadek strat poniesionych w związku z finansowaniem kontraktów eksportowych. Ubezpieczenie kredytów eksportowych obejmuje szkody poniesione przez jednostkę finansującą w związku z finansowaniem kontraktu eksportowego, jeżeli szkody te są następstwem zdarzeń określonych jako ryzyko handlowe lub ryzyko polityczne. Ochrona ubezpieczeniowa z tytułu ubezpieczeń eksportowych nie obejmuje utraconych korzyści ani innych szkód pośrednich poniesionych przez ubezpieczającego, chyba że w umowie ubezpieczenia postanowiono inaczej.

Ubezpieczenie eksportowe dotyczy ryzyka handlowego, jeżeli kontrakt jest zawarty na okres dwóch lub więcej lat, lub ryzyka związanego ze zmianami kursów walutowych. Prowadzenie działalności w zakresie ubezpieczeń eksportowych powierzone zostało Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korporacja prowadzi działalność, udziela gwarancji ubezpieczeniowych w imieniu własnym.

Limity wsparcia określa co roku ustawa budżetowa. Zapisany w niej jest limit, którego nie mogą przekroczyć łączne zobowiązania KUKE z tytułu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych oraz gwarancji ubezpieczeniowych, a także przewidywane na dany rok wypłaty ze środków budżetu państwa z tytułu poręczeń kredytów wraz z odsetkami oraz pożyczek udzielonych korporacji z budżetu państwa.

Z ubezpieczenia eksportowego oraz gwarancji ubezpieczeniowych mogą korzystać przedsiębiorcy, mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokonujący eksportu krajowych produktów i usług, dokonujący inwestycji bezpośrednich za granicą lub poszukujący zagranicznych rynków zbytu, oraz jednostki finansujące kontrakty eksportowe realizowane przez przedsiębiorców spełniających powyższe warunki.

EDWARD DĄBROWSKI

gp@infor.pl

OPINIA

ANNA PAWLAK

dyrektor Biura Polis i Gwarancji Gwarantowanych przez Skarb Państwa, KUKE

Eksporter, który chce uzyskać środki na finansowanie swoich transakcji, może skorzystać z szerokiego wachlarza instrumentów oferowanych przez banki. W zależności od potrzeb, rodzaju towarów czy specyficznych uwarunkowań działalności firma może wybierać spośród takich rozwiązań, jak faktoring czy forfaiting, leasing, kredyt eksportowy dla zagranicznego kontrahenta lub jego banku (kredyt dla nabywcy) czy finansowanie projektowe. Założeniem oferty KUKE jest podążanie za rozwiązaniami rynku bankowego i udostępnianie ubezpieczeń umożliwiających instytucjom finansowym kierowanie środków do eksporterów.

Z punktu widzenia ubezpieczeń przyjmuje się podstawowe rozróżnienie między kredytem dostawcy a kredytem dla nabywcy. Pierwsza forma finansowania zakłada odroczenie płatności w uzgodnieniach kontraktowych między eksporterem a importerem. W tej opcji również istnieje możliwość skorzystania z usług banku, który może wykupić powstałe należności, np. w drodze faktoringu już po zrealizowaniu transakcji eksportowej.

Kredyt dla nabywcy zakłada natomiast przejęcie przez bank obsługi finansowej transakcji i zawarcie umowy kredytowej bezpośrednio między nim a zagranicznym podmiotem. Należy jednak podkreślić, iż ten rodzaj finansowania sprawdza się w przypadku eksportu dóbr inwestycyjnych o wydłużonym terminie płatności do co najmniej dwóch lat. Wariantem takiego kredytu jest finansowanie przez polski bank banku importera. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że bank ma wtedy do czynienia z wiarygodną instytucją, która ma większą wiedzę o importerze, i potrafiącą się zabezpieczyć w sposób uwzględniający jego możliwości.

Rozwiązaniem dostosowanym do specyfiki budowy kompletnych obiektów jest finansowanie projektowe polegające na udzieleniu kredytu nowo utworzonej spółce w oparciu o ocenę przyszłych dochodów powstałych w wyniku użytkowania zakładu. To rozwiązanie jednakże - choć niesie wiele korzyści polskich eksporterom, jak i ich zagranicznym kontrahentom - jest również najbardziej wymagające pod względem dokumentacji i pakietu zabezpieczeń.

Wszystkie te rozwiązania finansowe w odniesieniu do transakcji eksportowych są ubezpieczane przez KUKE. Dla eksporterów oznacza to lepszy dostęp do finansowania oraz większą płynność - pomimo iż transakcje eksportowe wiążą się zawsze z wyższym ryzykiem. Dostępność tych rozwiązań dla wszystkich banków działających w Polsce i za granicą sprzyja konkurencji i wypracowywaniu coraz ciekawszych rozwiązań wspierających konkurencyjność polskich towarów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA