Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jeśli firma posiada na koncie pieniądze, które przez dzień, tydzień lub pół miesiąca nie będą wykorzystane, opłacalne staje się otwarcie konta lokacyjnego powiązanego z kontem firmowym.


Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje oprocentowanie wyższe niż na firmowym ROR, a jednocześnie pieniądze te pozostają w każdej chwili do jego dyspozycji. W przypadku konta obsługiwanego przez Internet przelewy miedzy ROR a rachunkiem lokacyjnym są łatwe do przeprowadzenia. Kilkuminutowa operacja pozwala na umieszczenie pieniędzy firmy na koncie lokacyjnym nawet na jeden dzień lub weekend.

 


Rachunek lokacyjny można otworzyć jako konto dodatkowe do konta firmowego. Środki umieszczone przez przedsiębiorcę na takim rachunku są obecnie oprocentowane w przedziale 1,5-2,5% w skali roku. Natomiast typowy rachunek firmowy nie przynosi żadnych odsetek lub jego oprocentowanie jest minimalne (liczone w dziesiątych częściach procentu w skali roku).


Rachunek lokacyjny nie jest lokatą terminową. Przedsiębiorca może ulokować na nim pieniądze nawet na jeden dzień czy weekend. W przypadku wycofania środków nie traci odsetek naliczonych za okres przechowywania pieniędzy. Bank nie określa tu czasu trwania inwestycji.


Pojawienie się rachunków lokacyjnych jest ściśle związane z Internetem. Jest to zresztą eksponowany element oferty banków internetowych. Często oferują one usługi tworzące pakiet dla przedsiębiorcy. Pakiet taki tworzą np.: bezpłatne konto firmowe z niskimi opłatami za przelewy (zdarza się, że oferta obejmuje darmowe przelewy do US i ZUS), łatwa do uzyskania linia kredytowa, rachunek lokacyjny, 24-godzinny dostęp do pieniędzy poprzez internetowy serwis transakcyjny i sieć bankomatów.


Rachunek lokacyjny najlepiej otworzyć jako konto dodatkowe również ze względu na to, że może on być uboższy w zakresie oferowanych przez bank usług w porównaniu z typowym ROR. Ma to być często rachunek zależny od ROR. Przedsiębiorca może nie mieć możliwości wypłaty pieniędzy z rachunku lokacyjnego w bankomacie. Do rachunku tego typu bank może nie wydawać karty debetowej lub kredytowej. Drugim występującym ograniczeniem może być dopuszczenie przelewów z rachunku lokacyjnego tylko na rachunek firmowy. W tej wersji rachunku lokacyjnego wykorzystanie pieniędzy do zapłacenia należności wymaga więc wykonania dwóch przelewów:

1) z rachunku lokacyjnego na ROR - przelew realizowany przez bank natychmiast,

2) z ROR na rachunek wierzyciela - przelew realizowany w godzinach sesji wychodzących dla danego banku, jeżeli wierzyciel ma konto poza bankiem przedsiębiorcy.


Konto lokacyjne daje szybki dostęp do pieniędzy firmy


Powodem zainteresowania przedsiębiorców kontami lokacyjnymi są problemy z szybkim wycofaniem pieniędzy zainwestowanych w inne aktywa (np. na rynku kapitałowym). Przykładowo, inwestując na GPW w akcje, należy pamiętać o zasadzie D + 3. Polega ona na tym, że dopiero po upływie trzech sesyjnych dni od kupna lub sprzedaży akcji następuje ostateczne rozliczenie transakcji na kontach w biurach maklerskich sprzedawcy i nabywcy akcji. D oznacza dzień, w którym inwestor sprzedał lub kupił akcje. D + 3 to dzień, w którym nastąpi przeniesienie ich własności. Dopiero po rozliczeniu sesji w dniu D + 3 inwestor będzie mógł wycofać pieniądze z biura maklerskiego na bankowe konto firmy. Zasada D + 3 nie tylko opóźnia moment wycofania pieniędzy z giełdy. Ma też znaczenie np. w zakresie rozliczeń podatkowych. Realizacja zlecenia kupna akcji na ostatniej sesji np. 2007 r. spowoduje, że będą one traktowane jako kupione w 2008 r. O zasadzie D + 3 nie pamięta wielu inwestorów, gdyż w czasie gry na giełdzie po sprzedaży akcji pieniądze są natychmiast dostępne dla inwestora - jednak tylko w przypadku wykorzystania ich do złożenia następnego zlecenia.


UWAGA!

Zasada D + 3 nie obowiązuje w przypadku inwestycji w instrumenty pochodne. Tu pieniądze są dostępne natychmiast po rozliczeniu sesji giełdowej. Jednak ze względu na to, że dzienna strata na rynku instrumentów pochodnych o wartości 50-60% zainwestowanego kapitału nie jest niczym szczególnym, trudno polecić te instrumenty jako przedmiot inwestycji dla wolnych środków firmy.


Podobne problemy z szybkim wycofaniem pieniędzy z inwestycji występują w przypadku ulokowania pieniędzy w jednostki funduszy inwestycyjnych. Nie obowiązuje tu zasada D + 3 (inwestycja w jednostki nie odbywa się za pośrednictwem GPW), niemniej jednak może minąć kilka dni między dyspozycją umorzenia jednostek uczestnictwa, umorzeniem a wypłatą pieniędzy. Między innymi ze względu na odpływ pieniędzy z banków do funduszy inwestycyjnych banki popularyzują konta lokacyjne obsługiwane przez Internet.


Dodatkowym argumentem przemawiającym za kontami lokacyjnymi jest także pewność kwoty dostępnej dla przedsiębiorcy. Inwestycja w akcje notowane na GPW może przynieść kilkadziesiąt procent zysków. Może też jednak zakończyć się poważną stratą. W konsekwencji przedsiębiorca będzie musiał brakującą sumę zdobyć, wyprzedając inne niż akcje aktywa spółki lub zaciągając krótkoterminowy kredyt.


Opłacalność inwestycji w konto lokacyjne


Wysokość oprocentowania w stosunku rocznym to za mało, aby prawidłowo wyliczyć opłacalność „przerzucania” pieniędzy między kontem firmowym a lokacyjnym. Potrzebna jest jeszcze korzystna dla przedsiębiorcy relacja między oferowanym przez bank oprocentowaniem a pobieranymi opłatami za przelewy między oboma rachunkami. Jak zaznaczono, rachunek lokacyjny nie jest lokatą terminową. Banki mogą jednak próbować wymóc na przedsiębiorcy traktowanie tego rachunku w sposób podobny do lokaty terminowej. Najprostsza metoda to wprowadzenie opłat za przelewy między ROR a rachunkiem lokacyjnym. W podanym poniżej przykładzie po uwzględnieniu opłat za dwa przelewy (z ROR na rachunek lokacyjny i z rachunku lokacyjnego na ROR) nie opłaca się ulokować 1000 zł na 15 dni na rachunku lokacyjnym. Rachunek lokacyjny (jak większość sposobów inwestowania) jest tym bardziej opłacalną formą przechowywania pieniędzy, im dłużej trwa inwestycja i im większa jest jej kwota.


Przykład

Środki na koncie lokacyjnym są oprocentowane 2% w stosunku rocznym. Od każdego przelewu między ROR a kontem lokacyjnym bank pobiera 0,8 zł. Dlatego jednorazowy koszt wpłaty i wypłaty pieniędzy między oboma rachunkami wynosi 1,6 zł. Rok przyjęty dla wysokości naliczonych przez bank odsetek ma 366 dni.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ciekawe możliwości lokowania pieniędzy firmowych na rachunkach lokacyjnych mają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe firmy lub będący wspólnikami spółek cywilnych. Ci przedsiębiorcy mogą dowolnie przesuwać pieniądze firmy między rachunkiem firmowym a osobistym. Opłacalne w ich przypadku jest ulokowanie nadwyżek finansowych firmy na rachunku lokacyjnym, ale dołączonym do rachunku osobistego. Operacje tego typu wymagają założenia czterech rachunków w jednym banku, gdyż tylko to pozwala na dokonywanie przelewów w trybie natychmiastowym:

1) firmowy ROR,

2) konto lokacyjne dla ROR,

3) rachunek osobisty,

4) konto lokacyjne dla rachunku osobistego.


Lokata polega na przesunięciu pieniędzy z firmowego ROR na konto osobiste, a następnie na konto lokacyjne dla rachunku osobistego. To ostatnie konto jest wyżej oprocentowane niż taki sam rachunek lokacyjny dla przedsiębiorców. Przy kalkulacji opłacalności inwestycji trzeba uwzględnić 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Przy zapłacie tzw. podatku Belki przychodów z odsetek nie można pomniejszyć o koszty opłat za przelewy między rachunkami pobranych przez bank. Podatek, jaki płacą przedsiębiorcy od odsetek na kontach firmowych, też zazwyczaj wynosi 19% (tyle podatku dochodowego płacą spółki akcyjne i z o.o., 19% płacą przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym), z tym że mogą uwzględnić koszty przelewów i opłat za konto.


Przykład

Jan Kowalski jest właścicielem jednoosobowej firmy. Na koncie firmowym ROR w banku posiadał 45 000 zł. ROR oprocentowany był na 0%. Jan Kowalski przelał tę kwotę na swoje prywatne konto oprocentowane na 2% w stosunku rocznym. Przelew kosztował 1 zł. Następnie przelał pieniądze z prywatnego konta na powiązane z nim konto lokacyjne, gdzie bank oferował oprocentowanie 4,5% w stosunku rocznym. Wszystkie przelewy zostały wykonane w momencie wydania dyspozycji przelewu. Pieniądze były umieszczone na tym koncie 23 dni. Przyniosły odsetki w wysokości 127,25 zł (45 000 zł × 0,045 × 23 : 366). Bank pobrał podatek Belki w wysokości 24 zł. Przelew z konta lokacyjnego na konto osobiste kosztował 0,5 zł. Tyle samo kosztował z konta osobistego na konto ROR. Ostatecznie zysk z inwestycji wyniósł 101,25 zł (127,25 zł - 24 zł - 1 zł - 0,5 zł - 0,5 zł). W przypadku umieszczenia 45 000 zł na 23 dni na koncie lokacyjnym powiązanym z ROR, oprocentowanym na 2,5%, zysk wyniósłby 57,69 zł (45 000 zł × 0,025 × 23 : 366 - 19% podatek dochodowy w kwocie 13 zł). Zakładamy, że przelewy między ROR a rachunkiem lokacyjnym są wolne od opłat.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konto lokacyjne a podwyżki stóp procentowych


W 2007 r. możemy spodziewać się podwyżek stóp procentowych. Zostały one już raz podniesione (26 kwietnia 2007 r.). Obecnie stopa referencyjna (która wyznacza minimalną rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych oferowanych przez NBP) to 4,25%, a kredyt lombardowy - 5,75%. Eksperci przewidują, że kolejną podwyżkę stóp procentowych RPP ogłosi w III lub IV kwartale 2007 r. Ponieważ pomimo podwyżek stóp procentowych przez RPP nie spada zainteresowanie klientów banków kredytami, banki podnoszą oprocentowanie depozytów. Potrzebują pieniędzy na finansowanie bardzo zyskownej akcji kredytowej. Można się spodziewać, że również konta lokacyjne dla firm będą pod koniec 2007 r. oprocentowane wyżej niż obecnie. Warto więc śledzić zmiany ofert banków również w zakresie kont lokacyjnych.


Tomasz Król

ekspert w zakresie finansów

 
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes + PGP 2/2022 - 103 błędy w sp. z o.o. – jak ich uniknąć
Komplet: Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes + PGP 2/2022 - 103 błędy w sp. z o.o. – jak ich uniknąć
Tylko teraz
Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy
  Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny
  30 lat relacji gazowych między Polską a Rosją przestaje istnieć
  Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
  Komisja Europejska: Plan awaryjny dla unijnego transportu w przypadkach kryzysowych
  Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek plan awaryjny w dziedzinie transportu, który ma zapewnić odporność tej branży na terenie Unii w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniła przy tym doświadczenia zebrane w trakcie pandemii Covid-19, ale także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę
  Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.
  Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 w trendzie spadkowym
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 - publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku okazała się w pełni zgodna z oczekiwaniami. A te jak wiadomo nie są już od dłuższego czasu optymistyczne, a raczej zdecydowanie nastawione na spadek dynamiki inwestycji mieszkaniowych.
  Wpływ sankcji na system finansowy
  Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.
  Jakie opony do motocykla? Podpowiadamy o czym pamiętać
  Jakie opony do motocykla? To pytanie, przed którym może stanąć wielu motocyklistów na początku sezonu. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.
  Problem z samochodem zastępczym. UOKiK reaguje
  Problem z samochodem zastępczym? Miało go wielu Polaków. Teraz kwestię postanowił uregulować UOKiK. Jakie są wnioski i działania?
  Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo
  Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.? Ford i Volvo chcą wprowadzenia takiej regulacji na terenie UE. Ma dotyczyć aut osobowych i dostawczych.
  Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?
  Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?
  Frankowicze w sądach: W I kwartale br. do sądów wpłynęło ponad 20 proc. więcej spraw niż rok wcześniej
  Frankowicze w sądach: Jak wynika z danych ponad 40 sądów okręgowych, w I kwartale br. wpłynęło do nich łącznie prawie 16 tys. nowych spraw frankowych. To o przeszło 21% więcej niż dokładnie rok wcześniej.
  Kara za brak licencji wspólnotowej to nawet... 12 tys. zł!
  Kara za brak licencji wspólnotowej? Tak po 21 maja 2022 roku jest realna. Dokument jest wymagany podczas międzynarodowego transportu rzeczy.
  Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB
  Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.
  Światowy Dzień Pszczół
  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
  Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
  Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.
  Losowanie Eurojackpot: wyniki. Które numery wylosują?
  W grze Eurojackpot bierze udział osiemnaście państw z Europy, również Polska. Nagroda pierwszego stopnia jest przewidziana dla graczy, którzy trafnie wytypują 5 spośród 50 liczb i jednocześnie 2 z 12 liczb.
  Nieruchomości zabytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów
  Zakup nieruchomości zabytkowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Wszelkie działania przy obiekcie muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich restauracja może się okazać finansową studnią bez dna. Inwestujący w tego typu obiekty mogą jednak skorzystać z pewnych przywilejów, a atrakcyjność zabytkowych budynków zawsze rodzi zainteresowanie i popyt. Co na temat inwestowania w zabytki twierdzą eksperci?
  Apple w biznesie: szeroki wachlarz korzyści dla firm
  Efektywność, produktywność, satysfakcja, wzrost zaangażowania pracowników i bezpieczeństwo danych. Lista korzyści z użytkowania smartfonów oraz komputerów Apple jest długa, bo poza wysoką wydajnością cechuje je intuicyjność oraz łatwość obsługi. Dodatkowo kupujący je użytkownicy biznesowi mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty iSpot.
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".