REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć spłatę i wykonanie zobowiązań ze strony kontrahentów

REKLAMA

Przedsiębiorca, który pilnuje, żeby kontrahent przedstawił mu gwarancję ubezpieczeniową w związku z wykonaniem zadania, zabezpiecza się przed jego nierzetelnością. Jeśli sam ma polisę ubezpieczenia kredytu, ma pewność, że dostanie chociaż 80-90 proc. wartości wystawionych faktur.


Firmy ubezpieczeniowe liczą na wzrost zainteresowania przedsiębiorców polisami finansowymi, który ma być pochodną wzrostu PKB, szacowanego na ten rok na 6,5 proc. Przedsiębiorstwa rozwijają się i coraz częściej zgłaszają się po gwarancje ubezpieczeniowe czy ubezpieczenie kredytu kupieckiego.


W przypadku gwarancji to głównie efekt wymagań ze strony kontrahentów zagranicznych, przydają się one też przy realizacji inwestycji finansowanych z funduszy strukturalnych. Według danych PZU, obecnie ponad 50 proc. gwarancji ubezpieczeniowych jest wystawianych w związku z projektami współfinansowanymi z funduszy unijnych. W ramach gwarancji kontraktowych wydawane są gwarancje na rzecz Agencji Rynku Rolnego oraz gwarancje, które zabezpieczają inwestycje współfinansowane z funduszy wspólnotowych, np. z Funduszu Spójności oraz funduszy strukturalnych.


Nierzetelność kontrahenta


Obecnie koniunkturę na gwarancję napędza też boom w budownictwie. Na wykonanie wielu prac budowlanych (np. tam gdzie inwestorem są samorządy) organizowane są przetargi, dlatego też potrzebne są gwarancje przetargowe. Przed przystąpieniem do przetargu należy wpłacić wadium, czyli kwotę stanowiącą zabezpieczenie, że wybrana firma nie zrezygnuje z wykonania prac. Przedstawiając gwarancję, przedsiębiorca nie musi angażować swoich środków finansowych.

To o tyle istotne, że równocześnie startuje się zwykle w kilku przetargach i za każdym razem trzeba by wpłacać nawet kilkanaście tysięcy złotych.


Dla inwestorów gwarancja oznacza pewność, że w przypadku ewentualnej rezygnacji z wykonania inwestycji dostaną kwotę wadium. Przy czym przedsiębiorca musi mieć świadomość, że ubezpieczyciel będzie domagał się zwrotu wypłaconych pieniędzy. To dlatego obowiązkowym zabezpieczeniem dla towarzystwa jest weksel własny in blanco, którego posiadanie znakomicie ułatwia dochodzenie roszczeń.


Gdy przetarg już zostanie wygrany, przydają się gwarancje związane z realizacją inwestycji. Należą do nich gwarancje należytego wykonania kontraktu, właściwego usunięcia wad i usterek oraz zwrotu zaliczki.


Korzyści z gwarancji


Również one zabezpieczają inwestora przed problemami związanymi z nierzetelnością kontrahenta. Dla przedsiębiorcy ich wykupienie oznacza nie tylko brak konieczności angażowania własnego kapitału, ale też większe przychody po wykonaniu zlecenie, gdyż nikt nie zatrzymuje mu części wynagrodzenia tytułem pokrycia ewentualnych napraw gwarancyjnych. To standard w branży budowlanej, gdzie dopiero po kilku latach może okazać się, że wykonawca np. źle zbudował dom. Teoretycznie inwestor może wtedy dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej. W praktyce może być to jednak trudne, bo firmy z branży budowlanej dość często upadają. Dlatego też przydaje się właśnie gwarancja, bo ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnej naprawy, źle postawionego domu, do wysokości kwoty przewidzianej w gwarancji. W takim wypadku ubezpieczyciel nie ma od kogo ściągnąć wypłaconych pieniędzy. Bierze takie ryzyko pod uwagę i dlatego przed wystawieniem gwarancji sprawdza kondycję przedsiębiorcy i dostają ją tylko firmy rzetelne. Dla inwestora ewentualny problem z uzyskaniem gwarancji przez wykonawcę to pierwszy sygnał, że może on mieć kłopoty finansowe.


Pewność zapłaty faktur


Z kolei dostawcy takiej upadłej firmy mają też problem, bo może im ona zalegać z płatnością faktur za dostarczone narzędzia, materiały budowlane czy wykonane usługi.


Przed taką ewentualnością zabezpiecza polisa kredytu kupieckiego. Dzięki niej nie trzeba czekać, aż sąd ogłosi upadłość i syndyk rozdzieli między wierzycieli pieniądze. Wypłaci je (od 80 do 90 proc. wartości faktur) towarzystwo ubezpieczeniowe. Jednak takie ubezpieczenie warto też traktować nie tylko jako sposób na zabezpieczenie przed niewypłacalnością kontrahentów, ale przede wszystkim element zarządzania finansami firmy. Ubezpieczyciele oferują bowiem już całe pakiety usług od monitoringu należności począwszy po windykację należności. Dopiero jeśli to nie pomoże, zaczyna działać polisa. Warto jednak zwrócić uwagę, że kontrahenci wiedząc o polisie ubezpieczenia należności z reguły starają się terminowo regulować swoje zobowiązania. W długim terminie taka polisa to sposób na zarządzanie ryzykiem wynikającym ze zmian koniunktury gospodarczej. Teraz liczba upadłości jest najniższa od lat, ale nie wiadomo, kiedy trend się odwróci.


UWAGA!

Wystawiający gwarancję ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconych beneficjentowi gwarancji kwot od przedsiębiorcy. Oznacza to, że nierzetelna firma i tak będzie musiała uregulować zobowiązanie będące przedmiotem gwarancji


KIEDY ZADZIAŁA UBEZPIECZENIE KREDYTU KUPIECKIEGO

1) niewypłacalność potwierdzona prawnie, tj.:

l ogłoszenie upadłości odbiorcy,

l odmowa ogłoszenia upadłości odbiorcy z powodu braku majątku odbiorcy,

l zawarcie układu z odbiorcą;

2) niewypłacalność domniemana

l upływ okresu przewlekłej zwłoki w zapłacie należności równy 120-180 dni.


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W 2006 roku na ubezpieczenia kredytu kupieckiego wydaliśmy około 250 mln zł. Potentatem na tym rynku jest Euler Hermes, który zbiera połowę z tej kwoty. To ubezpieczyciel specjalizujący się w ubezpieczeniach finansowych, podobnie jak pozostali gracze, którzy podzielili między siebie resztę rynku: Atradius, Coface i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Na tym rynku działają też tzw. ubezpieczyciele uniwersalni. W tej grupie największe znaczenie ma PZU, mniejsze m.in. Warta czy Ergo Hestia.

Gwarancje ubezpieczeniowe przyniosły w ubiegłym roku towarzystwom nieco ponad 150,2 mln zł składek. Tu rynek jest bardziej rozdrobniony. Około 20 proc. udziału w nim wystarcza PZU, żeby uzyskać pozycję lidera w tym segmencie.


CO DAJE UBEZPIECZENIE KREDYTU

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego oferuje szereg innych korzyści wykraczających poza klasyczne pojęcie ochrony ubezpieczeniowej; daje ono firmie:

l wypłatę odszkodowania na wypadek niewypłacalności kontrahentów,

l stały monitoring ryzyka oraz uzyskanie szybkiej oceny wiarygodności nowych kontrahentów,

l możliwość cesji praw z polisy jako zabezpieczenia kredytu bankowego i/lub umowy factoringu,

l dostosowanie warunków umowy do oczekiwań przedsiębiorców,

l dogodny sposób płacenia składki,

l bezpłatne działania prewencyjne - wsparcie w procesie windykacji należności przez firmę o dominującej pozycji rynkowej,

l zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstwa wobec agend administracji publicznej oraz US i ZUS.


MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA